Rok bez Ozzyho: Sharon Osbourne promluvila o manželství, hádkách i smíchu, který ji drží pohromadě

Od chvíle, kdy zemřel Ozzy Osbourne, uplynul již rok. Zpěvák, z něhož se stal symbol Birminghamu i světový patron metalu, by v ten den znovu připomněl, odkud vzešel. Jeho manželka Sharon se do rodného města vrátila právě teď a mluvila o tom, co po něm zůstalo: humor, otevřenost a jedna rada, která v rodině pořád zní.

Sharon byla Ozzymu po boku 43 let. Vzali se v roce 1982 a ona s ním zůstala až do posledních chvil. Když dnes popisuje, jaký doopravdy byl, nevytahuje velká slova o legendě ani o Princi temnoty. Říká spíš, že byl hlavně autentický. „Nikdy se nesnažil být někým jiným, než kým byl. Říkal vám pravdu o všem – a to byl on. Věděli jste, na čem jste,“ uvedla pro BBC. Na Karaoketexty jsme se zaměřili na to, jak se na slavného zpěváka vzpomíná.

Hádky, smích a jedna nenahraditelná věc

Ozzy Osbourne zemřel na srdeční selhání ve věku 76 let, jen sedmnáct dní po rozlučkovém koncertu Back to the Beginning na stadionu Villa Park. Jeho zdravotní stav se zhoršoval dlouho. Od roku 2019 žil s Parkinsonovou nemocí, k tomu se přidaly následky vážného pádu doma v roce 2018 a také série náročných operací páteře. Ve svých posmrtně vydaných pamětech Last Rites sám popsal, že infekce po posledním zákroku ho připravila o zdravé srdce.

Sharon se ale do detailů nemocí pouštět nechce. Raději mluví o tom, co Ozzyho dělalo Ozzym: o jeho smyslu pro humor. „Mohli jsme se hádat nejhůř na světě, ale nakonec jsme se vždycky rozesmáli – řekl něco tak absurdního, že jsme se prostě sesypali,“ vzpomínala. A pak přidala i větu, kterou jí zanechal pro chvíle, kdy bude chybět nejvíc: „Jak by sám říkal – když na mě chceš vzpomenout, pusť hudbu co nejhlasitěji a jen headbanguj.“

Birmingham slaví, kapela vzpomíná

Ve stejný den, kdy Sharon mluvila pro BBC, se v Birminghamu konal první Ozzy Day. Akci spolupořádaly Birmingham City Council a organizace Central BID. Program byl poměrně pestrý: koncerty, filmové projekce i speciální merchandise. Do ulic se vrátil i Bostin‘ Brass Band, který hrál skladby Black Sabbath při Ozzyho pohřebním průvodu loni 30. července. City of Birmingham Symphony Orchestra vystoupil v Bullringu. A v nedalekém Birmingham New Street station si fanoušci mohli udělat Polaroid s pohyblivou sochou Ozzy the Bull – desetimetrovou skulpturou, která získala své jméno v hlasování v roce 2022 a pro tento den byla upravená na obraz svého předobrazu.

Ticho neudrželi ani Ozzyho spoluhráči z Black Sabbath. Baskytarista Geezer Butler napsal na Instagram: „Jsem tak rád, že jsme stihli ten poslední koncert v našem rodném městě, jen pár týdnů před tím, než nás Ozzy opustil. Odešel tělem, ale jeho legenda žije dál.“ Kytarista Tony Iommi zase přiznal, že si pořád pouští Ozzyho videa na YouTube a má pocit, jako by tu vlastně ještě byl. „Budeš mi chybět, můj drahý příteli,“ dodal.

Dcera Kelly zveřejnila na Instagramu dopis, v němž popsala, jak těžké je žít bez otce, a zároveň připomněla, že ho denně vidí ve tváři syna Sidneyho. Sharon mezitím dál pečuje o Ozzyho odkaz. V únoru s Kelly převzaly na BRIT Awards cenu za celoživotní přínos, podílela se i na uvedení limitované edice jeho oblíbeného parfému a se synem Jackem pracuje na AI avataru zpěváka, který by měl umět vést rozhovory s fanoušky.

Zdroje: Autorský text, BBC, NME, Billboard, ABC

Obrázek k článku: „Paranoid“ od Black Sabbath: Píseň psaná téměř na poslední chvíli
Čtěte také:

Zrodil se heavy metal: Jak Black Sabbath v pátek třináctého spustili revoluci, která trvá dodnes

Fotografie Kinga Diamonda
Čtěte také:

Metal a duševní zdraví: Jak těžká hudba pomáhá tam, kde jiné žánry selhávají

Diskuze
Přidat do Google News

Sdílejte svůj názor