Tato kuriozita z repertoáru Karla Gotta dodnes patří k nejdiskutovanějším českým předělávkám. Styl Čendy je zkrátka… zvláštní.
Karel Gott byl fenoménem československé (později české, ale po celou dobu i zahraniční) populární hudby. Několik desetiletí dokázal držet krok s proměnami vkusu i doby. Právě díky této univerzálnosti se často pouštěl do českých verzí světových hitů, které tehdy domácí publikum znalo jen omezeně, často z ilegálně nakupovaných desek či potajmu poslouchaného rádia. Na Karaoketexty jsme se podívali blíže na píseň Mám styl Čendy.
Elton John se vracel na vrchol
Když Elton John v roce 1983 vydal album Too Low for Zero, mnozí pochybovali, že dokáže obstát v měnícím se hudebním světě. Punk, nová vlna i MTV měnily pravidla hry a hvězdy sedmdesátých let začínaly působit staromódně. Singl I’m Still Standing byl odpovědí na všechny pochyby. Píseň o síle po pádu se rychle stala symbolem návratu a nového sebevědomí.
Za tehdejší železnou oponu se melodie dostala překvapivě rychle. Karel Gott ji zařadil do repertoáru už v roce 1984. V té době bylo přebírání zahraničních hitů běžnou praxí. Domácí trh měl omezený přístup k originálům a prověřená melodie byla jistotou úspěchu. Jenže překlady často působily spíše jako parodie. Přesně to je i případ této skadby, kde nešlo jen o převzetí písně, ale o vznik něčeho zcela nového.
Jak vznikl „Čenda“
Text napsal Michal Bukovič, který proslul metodou „zvukové podobnosti“. Nesnažil se překládat význam, ale zachovat rytmus a podobné znění anglických slov. Z refrénu I’m Still Standing tak vzniklo (ne)slavné „Mám styl Čendy“. A tím se otevřely dveře do světa, kde logika ustupuje fantazii.
Zatímco Elton John zpívá o přežití po životních ranách, Karel Gott soupeří s tajemným Čendou. Vzhledem k tomu, že „Mistr“ byl proslulý svým smyslem pro humor, zůstává otázkou, zda „Čenda“ není zkrátka recesí. Píseň se hrála na koncertech i v televizi, na studiové album se však nikdy nedostala.
Zdroj: Autorský text, YouTube FanklubKarlaGotta, Wikipedie, Wikipedie, Reflex
Od nostalgie k bolesti: Původní verze ‚Když jsem já byl kluk‘ od Karla Gotta