Zapomenutá flétna Beatles: Nástroj z nahrávky se po desetiletích objevil v aukci a prodal se za 23 000 liber

Flétna, která zazněla v kultovní skladbě Beatles The Fool on the Hill, se vydražila za 23 000 liber. Nástroj patřil Jacku Ellorymu.

Aukční dům Gardiner Houlgate ve Wiltshire odhadoval, že stříbrná flétna z roku 1959 se dostane nejvýš na 20 000 liber. Zájem sběratelů ji ale vytáhl výš, než se čekalo. Konečná cena byla 23 000 liber a nástroj zamířil do amerického muzea. Brian Ellory, syn někdejšího hudebníka a muž, který flétnu do dražby přihlásil, po skončení přiznal, že ho výsledek trochu mrzí, což nás na Karaoketexty zaujalo. Doufal totiž, že nástroj koupí někdo z muzikantů a bude se na něj dál hrát. Teď čeká, zda se mu s muzeem podaří domluvit aspoň na tom, jestli flétna skončí jen za sklem, nebo se občas dostane do ruky.

Muž za hitem, jehož jméno nikdo neznal

Jack Ellory vyrůstal v malé vesnici v Cornwallu a jako mladý odešel do Londýna s jediným plánem: prosadit se jako session muzikant. Vyšlo to. V padesátých a šedesátých letech byli v hlavním městě jen dva nebo tři flétnisté, kteří se v tomto prostředí pohybovali, a Ellory patřil mezi ně. Práce měl tolik, že jeho profesní stopa působí skoro jako přehled celé jedné hudební éry. Podílel se na filmových soundtracích, včetně bondovek s Connerym, nahrával hudbu k Růžovému panterovi, pracoval i na muzikálu Oliver! A pak přišla nahrávka pro Beatles v roce 1967, když si ho producent George Martin přizval ke skladbě The Fool on the Hill pro projekt Magical Mystery Tour.

Brian Ellory pro BBC popsal, že se otec o podobných spolupracích doma prakticky nezmiňoval. V té době to ostatně bylo u session muzikantů běžné. Přijít, odehrát své a zase odejít. Bez jména na obalu desky, bez velkých řečí u stolu. Brian byl tehdy ještě teenager a dnes říká, že kdyby ho otec vzal aspoň jednou na nahrávání, byl by z toho nadšený. To se však nestalo.

Flétna slepená gumičkami a rozhodnutí, které nebylo snadné

Brian Ellory dostal flétnu po matce v roce 2016. Nástroj byl v dost žalostném stavu – držel pohromadě v podstatě jen díky gumičkám. Nechal ho proto opravit a sám pak začal chodit na hodiny hry na flétnu. Brzy ale přišel na to, že otcův talent po něm nezůstal. A tak se rozhodl prodej neodkládat.

Podle jeho slov to ovšem nebylo lehké. On je totiž poslední z rodiny, kdo zná celý příběh nástroje i otcovy kariéry. Jeho děti už by ten kontext neměly. I proto mu přišlo rozumnější prodat flétnu teď, než aby jednou skončila v aukci bez jakéhokoli vysvětlení. Konečná cena 23 000 liber ho potěšila, jen cílová stanice v podobě amerického muzea už méně.

Zdroje: Autorský text, Wikipedie, BBC, Wikipedie

Čtěte také:

Liszt a „Lisztománie“: Kdo byl muž, který vyvolal hysterii dávno před Beatles a jejich „Beatlemánií“

Beatles písničky
Čtěte také:

Jak vznikli The Beatles: Napřed odmítnutí, zkoušky v garáži a jedna šťastná náhoda

Diskuze
Přidat do Google News

Sdílejte svůj názor