Slavík před kamerou: Jak si vedl Karel Gott v hlavní filmové roli

Karel Gott nebyl jen hudební legendou. V 70. letech si střihl také hlavní filmovou roli v muzikálu Hvězda padá vzhůru, který dodnes budí rozporuplné reakce.

Když se řekne Karel Gott, většině lidí se vybaví především hudba, celá řada ocenění a vyprodané koncerty. Málokdo si ale dnes vzpomene, že se legendární zpěvák objevil také v hlavní filmové roli. Na Karaoketexty bychom rádi připomenuli, že v muzikálu Hvězda padá vzhůru ztvárnil mladého zpěváka Jirku Švandu a film, ač ne příliš úspěšný, se stal zajímavou stránkou jeho kariéry.

Příběh s velkým potenciálem

Film natočil režisér Ladislav Rychman. Příběh byl moderní variací na klasickou hru Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla. Hlavním hrdinou je malíř pokojů Jirka Švanda ze Strakonic, který díky kouzelnému talentu, jenž mu předpověděly sudičky, získá slávu populárního zpěváka. Postupně ale zjišťuje, že svět showbyznysu a zahraničních agentur není tak pohádkový, jak si představoval. Nakonec se vrací domů ke své milované Dorotce, kterou hrála Jitka Molavcová.

Mnozí film později vnímali jako zvláštní paralelu k životu samotného Karla Gotta. Ten totiž na začátku 70. let krátce zvažoval emigraci do západního Německa, ale nakonec se po jednání s komunistickým vedením vrátil do Československa. I ve filmu se totiž hlavní hrdina nechá zlákat zahraniční slávou, aby nakonec pochopil, že nejdůležitější je domov a české publikum.
Vedle Gotta se ve filmu objevila řada známých herců, například Jiří Sovák, Josef Somr nebo Vladimír Ráž. Hudbu složil Ladislav Štaidl a texty napsal jeho bratr Jiří Štaidl.

Ani slavné jméno nepomohlo

Přestože měl film velké ambice a vsadil na popularitu Karla Gotta, kritiky byly rozporuplné. Někteří recenzenti oceňovali Gottovu snahu a charisma, jiní naopak tvrdili, že jako herec působil nevěrohodně. Kritizován byl i samotný příběh a silný normalizační podtext. Film dnes na databázích patří spíše mezi podprůměrně hodnocené snímky a často bývá označován za bizarní retro muzikál.

Fotografie Karla Gotta
Foto: Se souhlasem filmového studia Barrandov

Zajímavostí je, že režisér původně o obsazení Gotta do hlavní role vůbec nebyl přesvědčený. Uvažovalo se například i o Jaromíru Hanzlíkovi nebo Pavlu Bartoňovi. Nakonec ale zvítězila popularita největší pěvecké hvězdy tehdejšího Československa.

Dnes je Hvězda padá vzhůru připomínkou doby, kdy se československá kinematografie snažila vytvořit vlastní verzi velkých západních muzikálů. A i když film nikdy nezískal status kultovní klasiky, pro fanoušky zůstává zajímavým pohledem na Gottovu hereckou kariéru i atmosféru 70. let.

Zdroj: Autorský text, Novinky, Aktuálně, ČSFD

hudba
Čtěte také:

Příběh ukrytý za písní „Hádej, Matyldo“: Karel Hála proměnil drsnou australskou baladu v český swingový klenot

Fotografie Evy Pilarové
Čtěte také:

Příběh, který zlidověl: Eva Pilarová před smrtí odhalila pravdu o skandální balkonové historce s Matuškou a Gottem

Diskuze
Přidat do Google News

Sdílejte svůj názor