Kecárna Playlisty
Reklama

X Xindl X biografie

Biografie

Xindl X neboli Ondřej Ládek, je českým a stále populárnějším písničkářem, scénáristou (například je spoluautorem námětu a scénáristou prvních 15 dílů oblíbeného sitcomu Comeback). Vystupuje sólově pouze s kytarou, nebo je doprovázen Robertem Švehlou (bicí), Filipem Markesem (saxofon) a Filipem Havlíčkem (baskytara). Xindl používá směsici hip hopového frázování s folkem, jazzem a bluesem. Svoji přednost nevidí v hlase či hudbě, ale v textech písní, ve kterých se pokouší o osobní výpověď, jako smysl pro ironii.

Ondřej Ládek přichází na svět 16.8.1979 v Praze. V mládí přežívá těžkou autonehodu. Studuje a posléze úspěšně dokončuje dramaturgii a scénáristiku na FAMU. Píše scénář k filmu Restart a jako textař pracuje v reklamní agentuře.

V letech 2003 - 2006 postupně zakládá různé kapely (Já a brácha nebo Jupí tralala).

V roce 2007 začíná působit pod pseudonymem Xindl X (inspirován postavou z filmu Woody Allena "Hollywood Ending"), 24. dubna s písní "Mamut" vyhrává v soutěži Česko hledá písničku. O tři dny později si zakládá profil na webu bandzone.cz, kde se jeho píseň "Anděl" téměř měsíc drží v čele hitparády Bandzone, což velmi napomáhá a startuje jeho zarytí se do povědomí široké veřejnosti.

V roce 2008 získává ocenění Autorská Porta za píseň "Dysgrafik" v Ústí nad Labem a na festivalu Zahrada vítězí v kategorii písničkářů. Dále v soutěži Inkubátor pořádané serverem iLegalne.cz vítězí s písní "Styky" (kategorie pop). 2. října vydává své debutové album Návod ke čtení manuálu, které je tentýž den pokřtěno v pražském Abatonu. Kmotrem je Canny ze skupiny Obří broskve. Na křtu hraje také Xavier Baumaxa, s nímž Xindl x následně podniká turné pojmenované "Xindl X a Xavier Baumaxa se hrají navzájem". V listopadu jde do kin film Vy nám taky šéfe!, k němuž Xindl X textuje a nazpívává čtyři písně na hudbu Tomáše Poláka z Mig 21 (v písní "Mimo mísu" mají hudbu společnou a také se k ní točí videoklip) a chystá se soundtrack.

V lednu 2009 v anketě Radia Proglas obsadí Xindlovo album Návod ke čtení manuálu 2. místo v kategorii "Album roku" (1. jsou Chlebíčky Bratří Ebenů). Na webu hudebního magazínu Musicserver.cz je píseň "Čert nás vem" hodnocena jako 5. nejlepší píseň roku a také se Xindl umisťuje na 2. místě v kategoriích osobnost roku a objev roku. Album navíc získává 4. nejlepší hodnocení v makrorecenzích (rubrika webu Musicserver). V únoru získává album také nominaci na cenu Anděl ("Nejlepší folk a country album"), kterou proměňuje ve druhé místo.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

23.12.2009 - 13:47 danielson přidal 2551 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.