Playlisty Akce
Reklama

X Xindl X biografie

Biografie

Ondřej Ládek přichází na svět 16. srpna 1979 v Praze. V mládí přežívá těžkou autonehodu. Studuje a posléze úspěšně dokončuje dramaturgii a scénáristiku na FAMU. Píše scénář k filmu Restart a jako textař pracuje v reklamní agentuře.

V letech 2003 - 2006 postupně zakládá různé kapely (Já a brácha nebo Jupí tralala).

V roce 2007 začíná působit pod pseudonymem Xindl X (inspirován postavou z filmu Woody Allena Hollywood Ending), 24. dubna s písní Mamut vyhrává v soutěži Česko hledá písničku. O tři dny později si zakládá profil na webu bandzone.cz, kde se jeho píseň Anděl téměř měsíc drží v čele hitparády Bandzone, což velmi napomáhá a startuje jeho zarytí se do povědomí široké veřejnosti.

V roce 2008 získává ocenění Autorská Porta za píseň Dysgrafik v Ústí nad Labem a na festivalu Zahrada vítězí v kategorii písničkářů. Dále v soutěži Inkubátor pořádané serverem iLegalne.cz vítězí s písní Styky (kategorie pop). 2. října vydává své debutové album Návod ke čtení manuálu, které je tentýž den pokřtěno v pražském Abatonu. Kmotrem je Canny ze skupiny Obří broskve. Na křtu hraje také Xavier Baumaxa, s nímž Xindl x následně podniká turné pojmenované Xindl X a Xavier Baumaxa se hrají navzájem. V listopadu jde do kin film Vy nám taky šéfe!, k němuž Xindl X textuje a nazpívavá čtyři písně na hudbu Tomáše Poláka z Mig 21 (v písní Mimo mísu mají hudbu společnou a také se k ní točí videoklip) a chystá se soundtrack.

V lednu 2009 v anketě Radia Proglas obsadí Xindlovo album Návod ke čtení manuálu 2. místo v kategorii "Album roku" (1. jsou Chlebíčky Bratří Ebenů). Na webu hudebního magazínu Musicserver.cz je píseň Čert nás vem hodnocena jako 5. nejlepší píseň roku a také se Xindl umisťuje na 2. místě v kategoriích osobnost roku a objev roku. Album navíc získává 4. nejlepší hodnocení v makrorecenzích (rubrika webu Musicserver). V únoru získává album také nominaci na cenu Anděl ("Nejlepší folk a country album"), kterou proměňuje ve druhé místo.

Rok 2010 se nese v atmosféře druhého alba Praxe relativity a tím pádem i hitů Chemie nebo Láska v housce, který vyšel jako duet s Olgou Lounovou, která byla do roku 2011 jeho partnerkou. O rok později se přidává ke kapele The Tap Tap a pár dalším umělcům a vzniká píseň Řiditel autobusu.

V roce 2012 vychází deska Láska, z níž jmenovitě česká rádia okupují písně Zlato, vánoční Štědrý večer nastal nebo Dočasná svatá.

Čtvrtá studiová deska se rodí v roce 2014 pod názvem Čecháček Made s písněmi Barbína, V blbým věku nebo československým duetem Cudzinka v tvojej zemi. Od stejného roku Xidl vystupuje v pořadu Xindloviny na Hitrádiu, kde reaguje na aktuality nebo zprávy od posluchačů. V rámci toho tak vznikly třeba písně Nesem vám EET nebo Zdravíme vás, pane prasidente.

Pátá deska Kvadratura záchranného kruhu přichází v roce 2016.

V roce 2018 zpěvák vydává album Sexy Exity se singly Dřevo nebo Alenka. O rok později plánuje oslavit své 40. narozeniny během Narozeninová oslava XL ve Foru Karlín. O rok později se účastní soutěže StarDance, kde končí osmý.

Zpracoval: danielson; DevilDan;
Historie úprav

14.04.2021 - 07:22 DevilDan přidal 555 znaků
23.12.2009 - 13:47 danielson přidal 2551 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.