Playlisty Akce
Reklama

V Vesala biografie

Biografie

Paula Julia Vesala, narozená 10. prosince 1981, je finská zpěvačka, skladatelka, herečka a dramatička pocházející z finského města Kärsämäki. Byla jednou ze dvou zpěvaček a hlavní textařkou poprockového dua PMMP spolu s Mirou Luoti. Její sólová kariéra začala v roce 2015 pod uměleckým jménem Vesala.
Složila písně pro další známé finské umělce, jako jsou Vesa-Matti Loiri, Jenni Vartiainen a Antti Tuisku.

Vesala navštěvovala Sibeliovu akademii v Helsinkách, kde studovala hudební výchovu a klasický zpěv, stejně jako hru na klavír a housle.
Od roku 2011 studovala dramaturgii na Helsinské divadelní akademii a později na University of California v Los Angeles. Její 10minutová hra "English Lesson" byla vybrána mezi sedmi dalšími jako jedna z nejlepších v národní soutěži divadelních mistrů 10 minut.

V říjnu 2015 Paula Vesala oznámila, že bude dělat hudbu pod uměleckým jménem Vesala. Její první singl Tequila, který napsala a složila, byl vydán 23. října 2015 a první sólové album, Vesala, 17. června 2016.

Kromě vlastních písní Paula složila a napsala písně pro jiné umělce, jako jsou Johanna Kurkela, Jenni Vartiainen, Vesa-Matti Loiri, Martti Saarinen, Katri Ylander, Tiktak, Petra, Antti Tuisku, Anna Abreu, Uusi Fantasia, Freeman, Katri Helena, Jippu, Samuli Edelmann, Stig, Jesse Kaikuranta a Aṣa.
Složila hudbu pro finské divadlo, včetně hry Neljäs Tie v režii Esa Leskinena uvedené ve Finském národním divadle v roce 2013.
V roce 2016 obdržela Juha Vainio Award, výroční cenu udělovanou významnému finskému textaři.

Jako herečka Vesala hrála v němém filmu Myrsk (Tempest) režisérky Eliny Oikari na TaiK v roce 2013, kde hrál roli prince Ferdinanda. Poskytla finský dabing několika filmům včetně Tinker Bell, Happily N'Ever After, Arthur and the Minimoys, High School Musical 1, 2 a 3. Přeložila muzikál Bennyho Anderssona, Larse Rudolfssona a Björna Ulvaeuse, Kristina från Duvemåla a písně skupiny ABBA v muzikálu Mamma Mia! od švédštiny po finštinu pro Svenska Teatern.

8. listopadu 2014 se Paula Vesala provdala za svého dlouholetého partnera Lauriho Ylönena, frontmana skupiny The Rasmus v Las Vegas; pár podal prohlášení o sňatku 29. prosince 2014 a manželství bylo zaregistrováno v Helsinkách dne 5. ledna 2015. Spolu mají syna Julia, který se narodil v dubnu 2008.
26. září 2016 pár prostřednictvím oficiálního prohlášení oznámil rozvod po 12letém vztahu.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

13.04.2023 - 00:05 DevilDan přidal 13 znaků
13.04.2023 - 00:04 DevilDan přidal 2427 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.