Playlisty Akce
Reklama

T Tool biografie

Biografie

Během 80. let se všichni budoucí členové přestěhovali do Los Angeles. Paul D'Amour a Adam Jones chtěli do filmového průmyslu, Maynard James Keenan našel zaměstnání v předělávání chovatelských potřeb po studiu výtvarného umění v Michiganu a společně s Danny Careyem vystupoval v kapele Green Jelly, sám Carey hrál ještě v Carole King a Pigmy Love Circus.

Keenana a Jonese seznámili společní přátelé v roce 1989. Poté co Keenan nahrál kazetu pro Jonesův hudební projekt, byl Jones tak uchvácen jeho hlasem, že ho ukecal do založení vlastní kapely. Začali spolu vystupovat a hledat basáka a bubeníka. Careyeho představil Jonesovi Tom Morello, jeho kamarád z vysoké a zakládající člen Electric Sheep. Sestavu doplnil D'Amour, kterého dohodil Jonesův kamarád.

Brzy na začátku kapela vymyslela příběh, který vytvořili kvůli pseudofilosofii "lachrymologie" a ačkoliv byla "lachrymologie" udávána jako inspirace pro jméno kapely, Keenan později vysvětlil: " Nástroj je přesně to, jak to zní, je to velké péro, je to klíč ...my jsme ...váš nástroj, použijte nás jako katalyzátor ve vašem hledání všeho, co potřebujete zjistit, nebo čeho se snažíte dosáhnout."

Po skoro dvou letech vystupování a zkoušení po Las Angeles, podepsala kapela smlouvu s Zoo Entertainment. V březnu 1992 kapela vypadala pevní počin, EP Opiate, které kapela popsala jako "plesk a bang" heavy music. Deska obsahovala dva singly, Hush, ke kterému kapela natočila svůj první videoklip, a Opiate.

Následující rok, kdy byl alternativní rock a grunge na vrcholu, Tool vydali album Undertow (1993), které bylo o dost dynamičtější než Opiate a obsahovalo písně, které kapela nechtěla vydávat na předešlém albu. Od května 1993 se kapela vydala na turné.

Později kapela odehrála pár koncertů v rámci festivalu Lollapalooza a z druhého stage se brzy přesunuli na to hlavní. Při posledním koncertu v Las Angeles je uvedl komik Bill Hicks, který se stal inspirací i kamarádem kapely.

První ochutnávka z připravovaného alba, Prison Sex, se dostala pod vlnu cenzury. Text i video si pohrává s tématem zneužívání dětí, což vyvolalo kontroverzní reakce. Druhé album se začalo nahrávat v září 1995, kdy z kapely odešel basák D'Amour, aby se mohl věnovat vlastním projektům. Z jiného zdroje přišlo, že chtěl radši hrát na kytaru než baskytaru. Nahradil ho Justin Chancellor, člen kapely Peach, která je podporovala při turné.

17. září 1996 kapela vydala druhou desku, Ænima, která získala třikrát platinu od RIAA 4. března 2003 a bylo věnováno komikovi Billu Hicksovi, který zemřel 26. února 1994 na rakovinu. Prvním singlem se stala píseň Stinkfist, která ovšem získala omezený prostor v rádiích. Ten omezili rádioví programátoři, krátce na to MTV (USA) píseň přejmenovala na "Track No. 1" kvůli urážlivým konotacím a i text byl pozměněn. Na stížnosti fanoušků se vyjádřil Matt Pinfield z programu 120 Minutes na MTv.

Turné k albu začalo v říjnu 1996 a obsáhlo Evropu, Ameriku i Nový Zéland a Austrálii. Možná i proto album dosáhlo nejlepších prodejů, vyhrálo Grammy a dostalo se do seznamu nejlepších alb roku 1996.

Vydání další desky narušil právní spor. Volcano Entertainment, nástupce zaniklé společnosti Zoo Entertainment. podal na Tool žalobu v rámci údajného porušení smlouvy, kterým mělo být hledání nabídek od jiných nahrávacích společností. Poté, co kapela podala žalobu, ve které uvedl, že Volcano ve své smlouvě nevyužil možnost obnovení, strany se dohodly mimosoudně. V prosinci 1998 kapela podepsala novou smlouvu na tři desky. V roce 2000 skupina propustila svého dlouholetého manažera Teda Gardnera, který poté žaloval skupinu kvůli své provizí za tuto lukrativní dohodu.

Během těchto událostí se Keenan přidal ke kapele A Perfect Circle, Jones se připojil k The Melvins a Carey bubnoval pro projekt Jella Biafra z Dead Kennedys. I když se objevily zvěsti o rozpadu, Chancellor, Jones, a Carey pracovali na novém materiálu zatímco čekali na návrat Keenana. Zvěsti ukončilo vydání box setu Salival. CD obsahuje cover verzi písně No Quarter od Led Zeppelin, živou nahrávku písně You Lied od Peach a nové verze starých písní. Na DVD/VHS lze najít čtyři videoklipy.

V lednu 2001 kapela zveřejnila tracklist nového albu Systema Encéphale obsahující dvanáct písní včetně Riverchrist, Numbereft nebo Musick. Sítě pro sdílení souborů, jako je Napster, byly v tu dobu zaplaveny falešnými soubory nesoucími názvy titulů. Samotní členové kapely byli k sdílení otevřeně kritičtí kvůli dopadu na umělce, co jsou závislí na výnosu z prodejů.

O měsíc později byl odtajněn název alba, Lateralus, jméno Systema Encéphale a seznam písní byly trik. Album i turné kapelu přiblížili k art rocku a progresivnímu rocku. Album dosáhlo celosvětového úspěchu a prvního místa v Billboard 200. Svou druhou Grammy si poté kapela odnesla za singl Schism.

Rozsáhlé turné během let 2001 a 2002 zahrnulo osobní zvýraznění kapely. 10 představení padlo do mini-turné s King Crimson v srpnu 2001. A i když konec turné, které padlo na listopad 2002, zdálo být pauzou pro kapelu, nestala se plně neaktivní. Keenan nahrával a koncertoval s A Perfect Circle, ostatní členové dávali rozhovory o novém materiálu.

Spekulace o možném novém albu a jménech písní rozsekla informace na oficiální webové stránce kapely, kde bylo oznámeno, že album dostane jméno 10,000 Days. 17. dubna 2006 měla v rádiích premiéru píseň Vicarious. Deska přišla na pulty obchodů 2. května a během prvního týdne se jí prodalo přes 564,000 kopií.

Chancellor v květnu 2007 oznámil, že turné bude pokračovat do začátku roku 2008 a pak si kapela vezme malou pauzu. Dodal, že je napsán materiál pro novou hudbu a že zřejmě bude vydáno další album.

Letní turné začalo 18. července 2008 v Koloradu na Mile High Music Festival. Tool Winter Tour potom začalo v Kanadě a Spojených státech v únoru 2012. 12. května 2013 si zahráli na Ozzfest Japan.

11. září 2018 Keenan skrze Twitter oznámil, že se nahrává nové album a vydání by mělo padnou na rok 2019. První písně kapela předvedla 5. května 2019 na festivalu Welcome to Rockville v Jacksonville na Floridě, Descending a Invincible. O tři dny později bylo oznámeno datum vydání, 30. srpna 2019 a název Fear Inoculum.

2. srpna 2019 byla celá diskografie kapely Tool zveřejněna na streamovacích platformách.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

17.11.2019 - 21:17 DevilDan přidal 6467 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.