Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

K Tomáš Klus biografie

Biografie

Tomáš Klus je český písničkář. Narodil se 15. května 1986 v Třinci.

Od mládí se potýká se sportem. Je členem plaveckého oddílu TjTž Třinec, sám říká: "...zcestoval jsem nemálo zemí, zdolal nejednu horu a skálu a sjel nejednu a nedruhou sjezdovku...".

Všude ho také obklopuje hudba. Díky rodičům vyrůstal v prostředí folkových hudebních festivalů a koncertů. Dodnes tak mezi své oblíbence řadí například Jarka Nohavicu: "...mé uši již od útlého věku navštěvovali Kryl, Nohavica, Plíhal a ukolébávacím evergreenem byla žalmanova "Ho Ho Watanay." Českotěšínský koncert v tělocvičně jedné zdejší základky mi umožnil zažít doposud nezažité. Myslím, že to byl podzim 1995, koncert Jaromíra Nohavicy a neuvěřitelná síla, která mě, teprve devítiletého, téměř neviditelného pohltila natolik, že jsem tuhletu rodinnou hudební vášeň pochopil (do té doby jsem ji bral, jako brávají devítiletí bradla, či operu). Tajně jsem začal tátovi zneužívat (poznamenaná dodnes) kytaru a na struně E začal skládat své první písně, tou dobou ještě beze slov, ale zajímavá disharmonická stavba provokovala sousedy k nadšenému aplausu..."

"První koncert jsem uskutečnil 18.6. 1995 v pokoji panelového domu v Palackého ulici, č. p. 433, kde mi jako předskokan hrál kamarád Lukáš, který už tou dobou znal akord C a já mu přes všechnu svou skrytou závist dovolil předvést se před četným plyšovým publikem. Záznam byl pořízen na zánovní magnetofon značky Panasonic a existuje v jediné kopii, uschován na půdě mezi umlčenými pudy."

"To, že naše kytarové duo má na svědomí hity jako „Telefonní sluchátko“, či „Hlava učitelky na tyči“, které dodnes s nemalým úspěchem v různých, především textových, úpravách znějí na vlnách komerčních stanic, by nemělo zůstat utajeno."

K plavání přibyla atletika a v roce 2002 Klus získává zlatou medaili v moderním pětiboji (družstva) na dorosteneckém mistrovství Evropy. Sport Tomáše dostává z rodného Třince do Prahy, kde se pomalu dostává k hudebnímu umění.

Poprvé se před lidmi objevuje s kytarou v baru svého kamaráda. "Zpočátku jsem vytvářel takovou živou hudební kulisu při obědech a večeřích. Probíhalo to tak, že jsem si na místě vymýšlel písničky ve svahilštině a patřičně ,,procítěně“ je předkládal stolovníkům. A oni na to postupně začali reagovat. Nejvtipnější bylo, když za mnou přišel jeden seriózně vypadající pán, poklepal mi na rameno a pochválil mě, že mám fakt povedený texty."

V roce 2007 vyhrává Tomáš Klus zpěváckou soutěž Czechtalent ve Zlíně.

Rok 2008 je pro něj velmi plodný. Vydává u Sony BMG své debutové album Cesta do záhu(d)by, natáčí hudbu pro film Anglické jahody a je předskokanem skupiny Chinaski na jejich turné Chinaski Space Tour 2008. Zároveň spolu s Anetou Langerovou nahrává píseň "Navěky", která se umisťuje na 2. příčce v anketě Hit roku 2008.

V roce 2009 vydává své druhé album, nesoucí název Hlavní uzávěr splínu, s Anetou Langerovou opět skládá píseň, píše k ní text a pojmenovává ji "Jsem", podle této písně se posléze jmenuje album Anety Langerové.

V roce 2010 se stal zpěvákem roku hudebních cen Óčko a Anděl. V letech 2011 a 2012 získal stříbrného a zlatého Českého slavíka. Podporuje také charitativní projekty. O Velikonocích roku 2011 odvysílala Česká televize pořad Klus pro Kuře, kde vystoupil jako moderátor i jako jeden z interpretů.

V září 2011 vydává album Racek. Součástí bylo i turné po České republice, které bylo dlouho dopředu vyprodáno, včetně tří koncertů v Praze. Při svých koncertech je schopen udržet pozornost publika běžně i po dobu tří hodin. Podíl na tom mají rovněž hudební aranže i výrazný kytarový doprovod Jiřího Kučerovského.

Navazuje na českou písničkářskou tradici a svou tvorbu a interpretaci neomezuje hudebními žánry. Pro jeho tvorbu je typický důraz na text a melodii, spolu s vlivy předchůdců a jeho vlastním výrazem. Ve svých textech se nebrání komentování situace ve společnosti.

V září 2012 úspěšně ukončil studium herectví Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). Jako herce ho bylo možno vidět třeba v seriálu Hop nebo Trop, nebo ve filmu Šejdrem. Roli prince Jakuba si zahrál ve vánoční pohádce Tajemství staré bambitky. Pro pohádku Tři bratři nazpíval téže titulní píseň a zahrál si zde jednu z hlavních rolí a to roli nejstaršího bratra Jana.

Svojí prozatím nejnovější desku vydává 24. 3. 2014. Nese jméno Proměnamě a Tomáš tvrdí, že sám proměnou prošel. Uklidnil se. Může za to spokojený rodinný život, díky němuž nemá potřebu se za čímkoli honit a pro něco se stresovat. Má svou jistotu, kterou tak hledal. Je jí manželka Tamara (Tamara Kubová, známá finalistka z populární hudební soutěže "Hlas Československa") a jejich dcera Josefína.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.