Playlisty Kecárna
Reklama

T TLC biografie

Biografie

V roce 1990 producent Ian Burke a teenager Crystal Jones přišli s konceptem pro dívčí skupinu s divokým hip-hopovým obrazem, který je podobný směsi současné R&B a hip hopové hudby nového jack swingového aktu Bell Biv DeVoe.

Jones obvolala další dívky, aby se k ní přidaly a nakonec odpověděla Tionne Watkins a raperka Lisa Lopes. Kapela dostala jméno 2nd Nature a ve spolupráci s producenty Jermaine Duprim a Ricem Wadem vydala demo nahrávku.

Skrze kontakty, které Watkins získala v kadeřnictví, kde pracovala, se kapela dostala ke zpěvačce Perri "Pebbles" Reid, která začínala svůj vlastní management a nahrávací společnost Pebbitone. Holky ji zaujaly a tak jim změnila jméno na TLC, akronym jmen Tionne, Lisa, a Crystal. Reid pro ně uspořádala konkurz s místním labelem LaFace Records, které vedli Kenneth "Babyface" Edmonds a Reidin tehdejší manžel Antonio "L.A." Reid.

Antonio Reid viděl potenciál ve Watkins a Lopes, ale cítil, že Jones musí být nahrazena. Podle Jones se věci začaly rozplývat poté, co Pebbles skupině odepřel možnost vzít si domů přečíst smlouvy, které Pebbitone vypracoval. Jones nechtěl podepsat, než nechal smlouvu přezkoumat jinými a možná i právníkem. Naproti tomu Watkins vzpomíná na to, že její odchod spočíval v tom, že ona i Lopes požádali Jones, aby opustila skupinu před sjednáním jejich původních smluv.

28. února 1991 podepsaly Watkins a Lopes produkční, správní a vydavatelské smlouvy s Pebbitone, přičemž jejich generálním ředitelem se stal Perri Reid. Během hledání nové členky se jako duo objevily na nahrávce LaFace Damiana Dameho. Z jeho tanečnic vzešla nová členka kapely, Rozonda Thomas.

V dubnu 1991 Thomas dostala svou smlouvu a pro zachování významu jména kapely, každá z dívek dostala přezdívku - Watkins byla "T-Boz", Lopes "Left-Eye" a Thomas "Chilli".

Debutové album Ooooooohhh... On the TLC Tip vyšlo 25. února 1992 pod LaFace/Arista Records. Písně v sobě míchají funk (Watkins), hip-hop (Lopes), a R&B (Thomas) a obecně zaznamenaly velký úspěch. Krom žánru je album charakterizováno tenorovými vokály, altovými vokály a sopránovým rapem. Hudební vzorec byl doplněn pestrobarevnými videi dívek a zvláštními kostýmy: každá dívka měla na oblečení zabalené kondomy. V této době kapela nahrála i svou vlastní verzi vánoční písně Sleigh Ride, která se objevila v dnes světoznámé komedii Sám doma 2 Ztracen v New Yorku (Home Alone 2: Lost in New York).

Následovalo turné s MC Hammer, koncerty ovšem byly zrušeny, protože se přišlo na to, že Watkins trpí srpkovitou anémii, krevní poruchu, kterou tajila, dokud se nemoc nezhoršila a neskončila hospitalizovaná. Na konci turné se TLC rozhodly vyhodit svého manažera, aby měly víc svobody v rozhodnutích o své kariéře, i tak ale Reid nadále získával část svého honoráře.

Během práce na druhém albu CrazySexyCool se kapela dala znovu dohromady s producenty Dallas Austinem, Babyfacem a Jermaine Duprim. Lopes byla tou dobou propuštěna z protialkoholické léčebny, ale i tak album obsahuje podstatně méně jejího hlasu a rapu. Deska vyšla 15. listopadu 1994 a časopis Rolling Stone ji zařadil do svého žebříčku 500 Greatest Albums of All Time. Všechny čtyři singly - Creep, Waterfalls, Red Light Special a Diggin' on You - se dostaly do top pětky Billboard Hot 100.

I přes úspěch alba se ovšem kapela kvůli nevýhodné smlouvě dostala do dluhů a v létě 1995 se tato částka vyšplhala na 3.5 milionu dolarů. Takže začaly řešit, jak smlouvu s LaFace z roku 1991 zrušit, což se samozřejmě společnosti nelíbilo a obhajovala si to tím, že kapela chce víc peněz pro sebe. Soudní spory se táhly do roku 1996, kdy LaFace a Pebbitone souhlasili s tím, že je vyřadí ze své produkce a správy výměnou za to, že Pebbitone obdrží do budoucna z některých verze procento licenčních poplatků. TLC také koupila práva na název TLC, který dříve vlastnila společnost Pebbles.

Přípravné práce na třetím studiovém albu TLC se zpozdily, když mezi skupinou a jejich hlavním producentem Dallasem Austinem došlo ke sporu. Ten tou dobou chodil s Thomas a pomáhal ji vychovávat jejího syna Trona. Austin chtěl, aby se do projektu dalo 4,2 milionu dolarů a kreativní kontrolu, což mělo za následek odstup mezi producentem a umělci.

V únoru 1999 tak či tak vychází album FanMail s titulní skladbou No Scrubs, která se stala světovou senzací. Číslem jedna se poté stala i skladba Unpretty. Album jim poté vyneslo i tři ceny Grammy na jejich 42. udílení.

25. dubna 2002 kapelu i fanoušky zasáhla smrt Lisy "Left Eye" Lopes, která zemřela při autonehodě během natáčení dokumentu v Hondurasu, ten později vyšel v roce 2007 pod názvem The Last Days of Left Eye. Po pauze se zbylé členky rozhodly vydat jejich čtvrté album 3D, také bylo rozhodnuto, že po jeho propagaci skupina skončí a nebude hledat náhradu za zesnulou členku. Nakonec ovšem své rozhodnutí přehodnotily a rozhodly se pokračovat jako duo. Na albu 3D Lopes stihla nahrát dvě písně, ostatní její vokály jsou použity z nevydaných nahrávek. 3D vyšlo 12. listopadu 2002.

Rok po smrti Lopes se na ročním koncertu pořádaném rádio Z100 kapela rozhodla, že jde o jejich poslední koncert. V únoru 2004 se duo znovu sešlo na charitativním singlu VOICE OF LOVE POSSE, které natočilo s japonskými umělci. V roce 2003 přišel první výběr největších hitů Now & Forever: The Hits s novou písní Come Get Some.

25. června 2004 Watkins a Thomas oznámily, že připravují televizní reality show s názvem R U the Girl, spekulovalo se, že vítěz se stane novým členem kapely, ale slib zpěvaček, že Lopes nenahradí nadále trvá. Vítězka, Tiffany "O'so Krispie" Baker, s dívkami ovšem nahrála skladbu I Bet a vystoupila s nimi živě v Atlantě.

20. srpna 2007 vyšla zbrusu nová kompilace Crazy Sexy Hits: The Very Best of TLC, která dopadla lépe než ta první. Od května 2015 vyjely s New Kids on the Block a Nellym na The Main Event Tour, jednalo se o první turné po 15 letech. Následně ho prodloužili o další termíny v rámci TLC 2016–17 Tour a I Love the 90s: The Party Continues Tour.

Páté album, pojmenované jednoduše TLC, vyšlo 30. června 2017 s titulním singlem Way Back, na kterém zahostoval Snoop Dogg. Singl vyšel na všech streamovacích službách, ale nebyl puštěn do rádia. Na jeho podporu vyjelo duo na Whole Lotta Hits Tour s Nellym a Flo Ridou.

V říjnu 2020 televize A&E Network uvedla dvouhodinový dokument Biography: TLC režírovaný Mattem Kayem.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

27.05.2021 - 14:15 DevilDan přidal 0 znaků
27.05.2021 - 07:05 DevilDan přidal 6619 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.