Playlisty Akce
Reklama

R The Rasmus biografie

Biografie

Během studií na vysoké škole Lauri Ylönen, Eero Heinonen, Pauli Rantasalmi a Jarno Lahti založili kapelu Rasmus, která odehrála svůj první koncert během předvánočního večírku na své škole (23. prosince 1994). Začátkem nového roku opustil kapelu Jarno a byl nahrazen Janne Heiskanenem. V prosinci 1995 jim vyšlo debutové EP 1st, kterého se během pár týdnů prodalo 1.000 kopií. Původně bylo vydáno nezávisle skze Teja G. Records, ale v roce 1996, po podepsání smlouvy, převydáno skrze Warner Music Finland.

V roce 1996 vyšlo album Peep a to nejdříve 23. září ve Finku, následně v Estonsku a Rusku až potom celosvětově. Ve stejném roce kapela vydala i další dvě EP 2nd a 3rd. Následující rok jim přinesl cenu EMMA za Nováčka roku, načež se Lauri a Pauli rozhodli ukončit studie a naplno se věnovat hudbě, z čehož vzešlo druhé album Playboys oceněné zlatem stejně jako jeho singl Blue.

2. listopadu 1998 vyšlo album Hell of a Tester, které změnilo styl kapely z muzikálního až funkového na solidní rock. Nejúspěšnějším se stal singl Liquid, který vstoupil do top40 na MTV Nordic, vyhrál ocenění Single roku 1998 od hudebních kritiků a videoklip si odnesl cenu z Finnish Music Video Awards.

Během roku 1999 kluci vystoupili na velkých finských festivalech a Janne Heiskanen se rozhodl věnovat se meditaci v Indii, kde pár let žil. Jeho odchod přiblížil kapelu rozpadu, než dostal nabídku pozice bubeníka Aki Hakal, který původně prodával merch kapely. Spolu s Kwan a Killer založili malou, nezávislou nahrávací společnost Dynasty association pro mladé finské umělce a změnili si jméno na The Rasmus, aby nedocházelo k záměně se švédským DJem stejného jména.

V říjnu 2001 The Rasmus vydali Into pod novým labelem Playground Music, což jim umožnilo vydat materiál i ve Francii a Španělsku. Album se ve Finsku stalo číslem jedna a v rádiích se jako mor šířily singly F-F-F-Falling, Chill, Madness a Heartbreaker/Days.

Kvůli změně jména si řada hudebních fanoušků myslela, že Intro je prvním albem kapely, proto byla vydána kompilace Hell of a Collection, která obsahovala osmnáct písní z předešlých třech alb.

Pátá studiovka, Dead Letters, vyšla 21. března 2003 s vůdčím singlem In The Shadows. Singl i album zaznamenaly silný komerční úspěch a vyhrály několik cen včetně ocenění z 2003 MTV Europe Music Awards a finských EMMA cen. Po objetí celého světa v rámci drahého turné vydala kapela první live DVD Live Letters, které se natáčelo na Gampel Open Air ve Švýcarsku 21. srpna 2004.

12. září 2005 kapela vydala Hide from the Sun, které se nedlouho po vydání stalo platinovým a jen v Británii se prodalo 15.000 kopií. Celosvětově se jednalo o 500.000 kopií alba a jeho příchod oznámilo vydání singlu No Fear 5. září.

V roce 2007 kapela dokončovala koncertování v rámci turné, kdy v Dominikánské republice potkala textaře a producenta Desmond Child, s nímž se dala do příprav další desky. Stejný rok je také začátkem kariéry režiséra hudebních klipů Eero Heinonenena.

Album Black Roses vyšlo 24. září 2008 a rychle vyhodilo Death Magnetic od Metallicy z finského žebříčku. Původně mělo být vydáno v březnu, ale kapela chtěla ještě nahrát nové písně do tracklistu, včetně hlavního singlu Livin' in a World Without You. Album obsahuje "měkčí" rock než předešlé album, ale písních Ten Black Roses, The Fight a Lost and Lonely najdeme symfonické rock/metalové prvky.

28. listopadu 2009 přišla na trh druhá kompilace Best of 2001–2009 obsahující nový singl October & April, který byl napsán už v roce 1996 pod názvem "Don't Shut the Door" a pod novým názvem ve spolupráci s Anette Olzon byl nahrán v době Black Roses, ale neseděl do konceptu alba.

Na začátku roku 2010 byla oznámena práce na dalším albu, které vyjde pod osobním labelem kapely pro končící smlouvy. 30. března 2011 fanouškům předvedl své sólo album frontman kapely Lauri Ylönen. New World obsahuje písně, které nesedí do stylu kapely, ale pro Lauriho mělo cenu je vydat jako plnohodnotné nahrávky a ne jen dema. Ve stejném roce kapela podepsala smlouvu s Universal Music Finland.

První singl z připravovaného alba I'm a Mess měl premiéru 25. února 2012 během výběru finského zástupce pro hudební soutěž Eurovizi na Finland's Eurovision act for 2012 a stal se oficiální písní European Athletics Championships 2012. Samotné album The Rasmus vyšlo 18. dubna 2012 a druhým singlem se stala píseň Stranger. Na podzim 2012 bylo album převydáno v podobě The Rasmus tour edition, která obsahovala nový singl Mysteria.

31. března 2017 se fanoušci dočkali nového singlu Paradise, po kterém bylo 6. října představeno nové album Dark Matters. K němu se 17. záři přidal singl Holy Grail.
10. října 2019 během hraní Dead Letters Anniversary Tour v Rock City v Nottinghamu, Ylönen oznámil, že skupina pracuje na nové hudbě pro možné budoucí vydání.

12. ledna 2022 byla kapela oznámena jako jeden ze soutěžících účastníků ve finském národním výběru pro Eurovision Song Contest 2022 s písní Jezebel, kterou napsali Ylönen a Desmond Child. Kapela v rozhovoru uvedla, že jejich rozhodnutí zúčastnit se bylo kvůli pandemii COVID-19, která zrušila všechna jejich turné a vystoupení, zkusili něco nového a umožnila skupině se ještě více spojit.
Vydání písně znamenalo také první skladbu Rasmus s novou kytaristkou Emilií "Emppu" Suhonenem, která nahradila dlouholetého kytaristu a zakládajícího člena Pauliho Rantasalmiho, který odešel z osobních důvodů.

Kapela nakonec vyhrála finskou národní výběrovou soutěž, čímž si vysloužila právo reprezentovat Finsko v soutěži v italském Turíně, kde se umístila na 21. místě s 38 body. 23. září 2022 poté vyšlo desáté studiové album Rise se stejnojmenným singlem.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

13.02.2023 - 03:30 DevilDan přidal 1091 znaků
27.04.2019 - 19:54 DevilDan přidal 4855 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.