Playlisty Akce
Reklama

P The Prodigy biografie

Biografie

The Prodigy založil v roce 1990 klávesista a textař Liam Howlett, který od mládí hrál na klavír. Poté co se rozhodl pokračovat hudební kariérou, potkal zpěváka a tanečníka Keitha Flinta. V té době dělal Liam DJe a byl Keithem požádám o nahrání kazety. Tu mu o pár dní přinesl s naškrábaným nápisem "Prodigy". Nahrávka byla dobře přijata Keithem i klávesákem Leeroyem Thornhillem a tak se dali do společného hraní. Brzy na to se k nim přidal MC a vokalista Maxim, tou dobou známý jako Maxim Reality, a tanečnice Sharky, kamarádka Flinta.

První vystoupení se konalo ve Four Aces v Londýně. Tou dobou měla kapela demo nahrávku s 10 písněmi, které poslali do Tam Tam Records, které je odmítlo. Poté se obrátili na XL Recordings, kde v únoru 1991 vzniklo první EP What Evil Lurks v podobě dvanácti palcového vinylu se čtyřmi demo tracky.

Debut přišel v srpnu 1991 v podobě singlu Charly, který použil dialogy z animovaného filmu Charley Says. V té době se singl stal hitem na 3. příčce britské singlové hitparády. Druhý singl Everybody in the Place (Fairground Edit) vyšel v prosinci 1991.

V září 1992 vyšlo první studiové album Experience za produkce Howletta. V britském žebříčku alb se vyšplhalo na 12. místo a od British Phonographic Industry (BPI) bylo certifikované platinou za prodej 300.000 kopií. Album obsahuje mnoho samplů a zakončené je skladbou Death of the Prodigy Dancers s Maximovými vokály.

Druhé album Music for the Jilted Generation debutovalo na první příčce britského žebříčku a bylo kladně přijato kritiky. Kapela nově přidala prvky big beatu a elektra, ale zasahuje do mnohem širšího spektra hudebních žánrů.

Pro světový úspěch alba, byla sestava doplněna o kytaristu Jima Daviese. Brzy byl ovšem nahrazen Gizzem Buttem, který s kapelou zůstal po tři další roky. Mimo to se mnoho písní z druhého alba objevilo ve filmu Nebezpečná síť (Hackers).

Průlom ve Spojených státech způsobilo vydání písně Firestarter v roce 1996 s vokály Keitha. Ve stejném roce se Prodigy objevili na festivalu Lollapalooza.

Dlouho očekávané třetí album vyšlo 30. června 1997 s názvem The Fat of the Land. V rádiích se začal značně objevovat singl Smack My Bitch Up, který vzbudil kontroverzi a byl kritizován dokonce i National Organization for Women (NOW) pro text i videoklip. Každopádně i přesto vyhrála cenu za Nejlepší taneční video a Průlomové video na předávání cen MTv v roce 1998.

V roce 1999 Howlett vydal The Dirtchamber Sessions Volume One plné jeho DJ mixů. V témže roce z kapely odešel Thornhill. Následovala změna loga na webové stránce kapely na "We will be back..." ("Vrátíme se") v černém pozadí.

Změna přišla v roce 2002, kdy byl vydán singl Baby's Got a Temper. Píseň byl napsán Keithovým vedlejším projektem Flint a vzbudil negativní reakce pro odkaz na drogu Rohypnol.

Čtvrté album,Always Outnumbered, Never Outgunned, vyšlo 23. srpna 2004 a 14. září v USA. V limitovaném počtu byl vydán experimentální a předběžný singl Memphis Bells, následovaný singlem Girls.

O rok později vyšla kompilace největších hitů Their Law: The Singles 1990–2005, z kterého vzešel singl obsahující nové remixy písní Out of Space a Voodoo People. Ve stejném roce byl na soundtrack Need for Speed: Most Wanted zařazena píseň You'll be Under my Wheels, v roce 2006 se objevila na soundtracku k Rychle a zběsile: Tokijská jízda (The Fast And The Furious: Tokyo Drift).

13. července byly čtyři nové písně odhaleny na festivalu Oxegen, který se později objevily ve filmu Sejmi eso (Smokin' Aces) a ve videohře Need for Speed: Undercover.

Nové album vyšlo pod novým labelem 5. listopadu 2008 s názvem Invaders Must Die. Za bubny se při nahrávání Run with the Wolves posadil Dave Grohl. K podpoře alba kapela vyjela na devět koncertů po Británii.

V květnu 2011 vyšlo World's on Fire, první živé album a dokumentární film mapující jejich show z 25. července 2010 v Milton Keynes Bowl. 16. listopadu 2010 Howlett ohlásil americké turné s Linkin Park. 6. srpna se objevili na polském Przystanek Woodstock a finální show absolvovali v Brazílii. Krom toho měly premiéru dvě nové písně, A.W.O.L a Dogbite.

Na konci roku 2012 přišla ochutnávka s připravovaného alba, The Day a v červnu 2013 debutoval na Rock am Ring Rockweiler. Šesté album, The Day Is My Enemy, poté vyšlo 30. března 2015. 12. ledna 2015 vyšel singl Nasty. Před vydáním druhého singlu Wild Frontier se kapela objevila na festivalech Future Music Festival, Rock Werchter, Rock am Ring/Rock im Park, Benicàssim a Isle of Wight.

Sedmé studiové album No Tourists vyšlo 2. listopadu 2015 s novou smlouvou u BMG Rights Management. 26. prosince 2016 byla na Twitteru kapely zveřejněna zpráva, že by v roce 2017 měla vyjít nová muzika, dle slov Howletta mělo dojít k upřednostnění EP pro nedostatek času na plnohodnotné studiové album. Během evropské části turné v prosinci 2017 byly představeny písně tři, Resonate, Need Some 1 a Boom Tap.

Šok přišel 4. března 2019, kdy byl frontman Keith Flint nalezen mrtvý ve svém domě v Essexu. Později bylo potvrzeno, že spáchal sebevraždu.

O den později bylo zveřejněno prohlášení o rušení naplánovaných koncertů pro rok 2019.
Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

09.03.2019 - 23:29 DevilDan přidal 5452 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.