Playlisty Akce
Reklama

B The Beatles biografie

Biografie

The Beatles - hudební pojem, který zná každý. Dokonce téměř každý dokáže vyjmenovat jednotlivá jména všech členů. Beatles vznikli v anglickém Liverpoolu v letech 1957 - 1960, kdy skupina vystřídala mnoho názvů a také bubeníků. Po personálních změnách a změnách názvu působili Beatles ve složení John Lennon (zpěv, doprovodná kytara), Paul McCartney (zpěv, basová kytara), George Harrison (sólová kytara, zpěv) a Ringo Starr (bicí, příležitostně zpěv).

Například během pouhých 8 let stihli složit hity jako "Yesterday", "Michelle", "Hey Jude" nebo "Fool On The Hill". Z komerčního hlediska nemají na světě také konkurenci. Celosvětový prodej nahrávek Beatles se odhaduje na neuvěřitelnou miliardu kusů nosičů!

Hudba Beatles je dodnes hraná a oblíbená po celém světě. Když renomovaný hudební časopis Rolling Stone sestavil žebříček nejlepších alb v dějinách populární hudby (v roce 2003), Beatles se do první desítky dostali celkem čtyřikrát (včetně 1. místa s albem Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band - albem, které je označováno jako nejvlivnější rockové album všech dob. Dokonce obal tohoto alba získal za grafické zpracování v roce 1968 Grammy)

Říká se, že novátorská hudba a kulturní vliv kapely na populární kulturu je patrný ještě dnes. O Beatles také vyšlo nespočet knih. "Brouci" vydali 14 standartních LP, mnoho kompilací a objevili se v sedmi filmech (např. Perný den, Help!, Yellow Submarine)

The Beatles patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapely v historii populární hudby.

S rozpadem The Beatles skončil sen o šedesátých letech. Dlouho se hovořilo o tom, že za rozpad Beatles může Yoko Ono, manželka a múza Johna Lennona. Dnes už se však ví, že rozpad Beatles zapřičinili členové sami. Vyšly stovky kníh o tom, proč vlastně The Beatles skončili a kdo stál za rozpadem. Když 10. dubna 1970 McCartney oznámil v jednom britském deníku odchod ze skupiny, naprosto tím šokoval celý svět. Přitom blízcí spolupracovníci skupiny věděli, že konec legendy nastal už dlouho předtím.

Karel Gott se dokonce osobně setkal s Johnem Lennonem, a to v roce 1970, těsně před rozpadem The Beatles.

Dnešní přeživší z Beatles jsou Paul McCartney a Ringo Starr. John Lennon se stal 8. prosince 1980 obětí atentátu. Při návratu z natáčení před branou jeho newyorského bytu v Dakotě ho těžce postřelil duševně nemocný Mark Chapman, kterému se jen několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. George Harrison zemřel v roce 2001 na rakovinu.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 2677 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.