Playlisty Kecárna
Reklama

BBlue Effect - texty

blue-effect-147397-w200.jpg
Texty písní

texty písní

Blue Effect má 85 fanoušků · Stát se fanouškem

Radim Hladík (kytarista skupiny Matadors, která emigrovala) v roce 1968 zakládá kapelu The Special Blue Effect (Název vznikl podle toho, že všichni měli modrou knížku. Netrvalo ale dlouho a ... název se zjednodušil na Blue Effect) s Vladimírem Mišíkem (zpěv), Jiřím Kozlem (baskytara), Vlado Čechem (bicí) a Milošem Svobodou (doprovodná kytara), který ale posléze odchází. V této sestavě kapela nahrává LP desku Meditace (1969). Mišík je ale vystřídán klávesistou Leškem Semelkou (dříve skupina Cardinals). Ten přezpívá anglicky A-stranu desky Meditace na exportní verzi pro vydavatelství Artia. Deska vyšla pod názvem Kingdom of Life. Kapela nahrává s Jazz Q Praha experimentální free-jazzovou LP desku Coniunctio (1970). Poté následuje deska Nová syntéza (1971), kde kapela (už pod počeštěným názvem Modrý Efekt) spolupracuje s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Poté ale odchází basista Jiří Kozel a místo něj přichází Josef Kůstka, který mimo basu hraje také na housle. Vzniká Nová syntéza 2 (1973, opět s JoČrem). Poté ale Kůstka se Semelkou odcházejí založit skupinu Bohemia. V té době vychází sólové album Radima Hladíka. Do M. Efektu (tehdy už pod takovýmto zkráceným názvem) přichází baskytarista Fedor Frešo (z Collegia Musica) a klávesista a zpěvák Oldřich Veselý. Vzniká album Svitanie (1977 u slovenského vydavatelství OPUS), které bývá označováno za první naše ryze art-rockové album. Po nahrání ale Frešo mizí zpět na Slovensko a do kapely se z rozpadající se Bohemie vrací Lešek Semelka. A tím kapela všem dokáže, že lze hrát i bez baskytary. Semelka hrál basové tóny na Moog. Vzniká album Svět Hledačů (1979), na kterém kapela začíná spolupracovat s básníkem Pavlem Vrbou (ten textoval už album skupiny Bohemia Zrnko písku). Jenže Semelku dost přitahoval pop, a když ho Oldřich Veselý odmítl s kapelou doprovázet na Bratislavské Lyře (kde byl Semelka s písní Šaty z šátků, u které tehdy popletl pořadí slok), vyhrotilo se to až k odchodu Veselého, který se vrací ke svým mateřským Synkopám. Kapela M Efekt tedy začne fungovat jako trio. Tak vzniká album 33 (1981), ještě před jeho vydáním však Semelka i Vlado Čech odcházejí k muzikantům Janu Kavale a Stanislavu Kubešovi, kterým zemřel zpěvák Jiří Schelinger, a vzniká tak kapela S.L.S (Společnost Leška Semelky). Opuštěný Hladík začne spolupracovat s různými muzikanty (Kellner, Křemenák, Koller, Pospíšil…), ale vydává jen pár Singlů. V roce 2004 je kapela obnovena s původním názvem v sestavě Radim Hladík, Honza Křížek, Václav Zima a Vojta Říha.   ZOBRAZIT VÍCE

Nezařazené písně     Video Překlad Karaoke Zobrazeno
    Video Překlad Karaoke Zobrazeno
Kampa video 701
Přehrát celé album
    Video Překlad Karaoke Zobrazeno
Něžná 5 766
    Video Překlad Karaoke Zobrazeno
    Video Překlad Karaoke Zobrazeno
Fénix video 3 259
Sluneční hrob video karaoke 129 687
Stroj na nic video karaoke 2 862
Rainy day video 637
Přehrát celé album


Blue Effect ještě nemá žádného správce. Pokud jím chceš být, tak napiš. Správce může zařazovat písně do alb a dělat tu pořádek. Texty písní, překlady a videoklipy jsou vkládány registrovanými uživateli.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.