Playlisty Akce
Reklama

T TEAM biografie

Biografie

Historie kapely TEAM sahá do roku 1980, kdy se o jejím založení dohodli kytarista Dušan Antalík a baskytarista Ivan Válek. Jméno vzniklo na základě cedule "Nerušte - zkoušíme: Troll, Elektra a middel." na dveřích zkušebny.

Dva roky kapela zkoušela v Martinském Hifi-klubu silně ovlivněna art-rockovým obdobím a jazz-rockem. Objeli několik festivalů a jejich cesty se do roku 1984 rozdělili kvůli povinné vojenské službě.

V roce 1986 do kapely vstupuje klávesák Bobo Kantor, tím se sestava ustálila a začalo se pracovat na repertoáru v pop-rockovém duchu. Nahrávání začalo v roce 1988, kdy sestavu doplňuje zpěvák Pavol Habera. V témže roce vychází deska Team 1, která se, s prodanými 250.000, stává prodejním hitem. Davové šílenství vyvolaly singly Reklama na ticho nebo Nároční, které dopomohly kapele plnit si sen.

V roce 1989 kapela koncertovala po Brightonu, v Nizozemsku a Německu s repertoárem v esperantu av angličtině. Později ve Švýcarsku vyšla esperantská verze prvního alba Ora - Team. Duší kapely se stal hlavně Dušan Antalík, který vymyslel do detailu nové scény, díky čemu vzniklo něco na tu dobu nevídaného. Motory zdvihaly trojúhelník světel nad hlavy muzikantů a vzadu se v jednom okamžiku objevil obrovský nápis TEAM, který byl pořízen z velkých nafukovacích písmen, ovládaných ventilátory.

Velkých úspěchů se dočkalo i druhé album Prichytený pri živote vydané v roce 1989. Mimo kapela sklidila úspěchy jako titul Zlatý slavík 89, Zlatý triangl, Cenu kritiky časopisu Melodie a Anglii vyšel singl Change.

Třetí album přinesl rok 1990. Deska dostala výstižné jméno Team 3 a přinesla písně jako Severanka, Óda (...na tie cesty po tele) nebo nesmrtelný hit Držím ti miesto. V prodejích se stává zlatým díky 1.000.000 prodaných kusů.

V roce 1992 Dušan Antalík spolu s Milanem Dočekalem za spolupráce s brněnskou technikou Pavla Skýba postavili nahrávací studium, kde později vznikla deska Team 4 a to za vlastní produkce. Zvuk alba sice nepatří k nejlepším, ale vzešly z něj písně jako Čo s tým? nebo Ženská menom Panika. O rok později vzniklo zvukově lepší album Team 5 s mixáží Ivana Jombíka ve studiu Ebony.

Rok 1994 se nesl v duchu programu "2 hodiny live", kdy kapela koncertovala s množstvím předskupin po Česku a Slovensku. V této době odehrává svůj tisící koncert a po skončení šňůry si dávají roční pauzu.

Kapela se dala znovu dohromady na konci roku 1996, což dala vědět šestým studiovým albem Team 7 Volná zóna s vokály Romana Révy, čímž se uzavřelo jedno období Teamu.

Album 7edem, již s Pavolem Haberou, vyšlo v roce 2000 a lze z něj jmenovat písně jako Krátke lásky (sú tie najdlhšie) nebo Vojny mužov so ženami. Na konci roku absolvovala kapela koncertní šňůru TEAM Vánoce 2000 Live.

Další zlatou desku vydala formace v roce 2002 pod názvem Mám na tebe chuť, kterou podpořilo v té době nejdelší turné Easy TEAM tour 2002.

V dubnu 2003 Team vyjel na Poděbradka TEAM Tour 2003 po České republice, v rámci kterého vyprodal T-mobile arénu v Praze. Na konci roku se kapela pochlubila albem "Live in Praha" se záznamem z koncertů.

V říjnu 2004 spatřuje světlo světa Team X se singlem Nemám čo stratiť a následným turné TEAM X Tour 2005, který představil nový koncertní program, lepší zvukový systém a videoprojekci.

V roce 2007 kapela vypustila písně Ako málo nebo Miesto (kde spávajú vtáci) z desky 11. Od dubna 2008 začalo Pavol Habera a Team Best Of Tour 2008 po sedmi českých městech s prvním představení laserových světel.

V prosinci 2011 bylo oznámeno rozlučkové turné, které Habera okomentoval slovy, že chtějí po 30 letech ukončit úspěšnou hudební éru. Po českém území turné dostalo název Česká Pojišťovna Habera a Team final tour 2012.

V květnu 2014 kapelu i svět opustil bubeník Ivan Marček, jehož náhradou se stal Marcel Buntaj.


Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

07.06.2019 - 00:17 DevilDan přidal 3999 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.