Playlisty Akce
Reklama

S Taylor Swift biografie

Biografie

Taylor Alison Swift se narodila 3. prosince 1989 v Pennsylvanii a byla pojmenována po hudebníkovi Jamesi Taylorovi. Její otec, Scott Kingsley Swift, je obchodník s cennými papíry pro firmu Merrill Lynch a matka Andrea Gardner Swift (rozená Finlay) pracuje z domova jako marketingová ředitelka podílových fondů.

V devíti letech se začala zajímat o hudební divadlo a vystoupila ve čtyřech produkcích Berks Youth Theatre Academy. Později se nechala inspirovat zpěvačkou Shania Twain a po zhlédnutí dokumentu o Faith Hill došla k přesvědčení, že se musí odstěhovat do Tennessee. V jedenácti letech dokonce navštívila s matkou nashvillské hudební vydavatelství a nabízela kazetu se svými cover verzemi, byla ovšem odmítnuta.

Když jí bylo dvanáct let, naučila se od Ronnieho Cremera hrát na kytaru, který ji pomohl ke vzniku textu Lucky You. V roce 2003 začala Taylor a její rodiče spolupracovat s hudebním managerem Danem Dymtrowem. S jeho pomocí se stala modelkou pro Abercrombie & Fitch jako součást kampaně "Rising Stars", jedna z jejích autorských písní se dostala na kompilační CD značky Maybelline a zúčastnila se setkání s významnými nahrávacími společnostmi. Ve čtrnácti letech se s rodinou odstěhovala do Hendersonville v Tennessee.

V roce 2005 vystoupila v nashvillském Bluebird Cafe, kde upoutala Scotta Borchetta z DreamWorks Records, který se chystal rozjet nezávislý label Big Machine Records, pod kterým začala připravovat debutové album Taylor Swift, které vyšlo 24. října 2006 s hlavním singlem Tim McGraw vypuštěným v červnu 2006. Deska ji přinesla několik ocenění včetně nominace na Grammy 2008 v kategorii Nejlepší nový umělec, v tomto roce tři měsíce randila s členem Jonas Brothers, Joeem.

Druhé album Fearless vyšlo 11. listopadu 2008 v čele s písní Love Story, která vyšla v září. Taylor také zahájila první turné Fearless Tour, z nějž vznikl dokument Taylor Swift: Journey to Fearless. Album vyneslo zpěvačce Grammy za Album roku a Nejlepší country album.

Následovala spolupráce s Johnem Mayerem, Kellie Pickler nebo napsání dvou písní pro film Hannah Montana, kde Taylor i vystoupila a zazpívala píseň Crazier. V říjnu 2009 debutovala v herecké kariéře s filmem Na sv. Valentýna (Valentine's Day), který ji vynesl i románek s hereckým kolegou Taylorem Lautnerem, který skončil v téže roce.

V srpnu 2010 vyšla písnička Mine jako předzvěst nového alba Speak Now vydaného 25. října 2010. Dalšími singly se staly písně Back to December a Mean, která vyhrála Grammy za Nejlepší country píseň a Nejlepší sólo vystoupení. Z následujícího turné vyšlo Taylořino první živé album Speak Now World Tour: Live. Následující měsíc se podílela na soundtracku k filmu Hunger Games.

Třetí album Red bylo ohlášeno singlem We Are Never Ever Getting Back Together. Album bylo vydáno 22. října 2012 a obsahovalo pro Taylor nové žánry jako heartland rock, dubstep a dance-pop. I tak zaznamenalo velké úspěchy v prodejnosti a zapsalo se i do Guinessovy knihy rekordů v kategorii ženské umělkyně, která prodala dva miliony kopií.

V roce 2013 napsala s Jackem Antonoffem písničku k soundtracku pro film Životní šance (One Chance) píseň Sweeter Than Fiction. Dabovala postavu Audrey v animovaném filmu Lorax, střihla si cameo v seriálu New Girl (Nová holka) a získala roli ve filmu Dárce (The Giver). Mimo kariéru se dala dohromady s britským zpěvákem Harry Stylesem.

V březnu 2014 se zpěvačka přesunula do New Yorku, kde začala pracovat na dalším albu s lidmi jako Antonoff, Max Martin, Shellback, Imogen Heap, Ryan Tedder, a Ali Payami. Album 1989 vyšlo 27. října 2014 a značně se odloučilo od country stylu, což naznačil už hlavní singl Shake It Off. I tak byl nominovaný na Grammy a mnohé úspěchy zaznamenaly i další singly, Blank Space a Bad Blood. Poslední jmenovaný zabodoval i na pole videí s videoklipem ověnčeným hvězdnými jmény a verzí s rapem Kendricka Lamara.

V listopadu 2014 bylo album staženo ze streamovací služby Spotify, důvodem byla nespokojenost umělkyně s odměňováním umělců, kteří svou hudbu takto sdílí. Následně v létě 2015 zkritizovala Apple Music, že nenabízí umělcům honorář během tříměsíční bezplatného období a že si přeje stáhnout 1989 z katalogu. Apple její kritiku přijal a začal umělcům platit i v tomto období.

V březnu 2015 začala chodit s Djem Calvinem Harrisem, s kterým napsala píseň This Is What You Came For. Pár byl magazínem Forbes jmenován nejplacenějším párem. Rozešli se v červnu 2016, v ten samý měsíc si zpěvačka začala s hercem Tomem Hiddlestonem, s kterým se po pár měsících rozešla.

V prosinci 2016 se podílela na titulní písni k filmu Padesát odstínů temnoty (Fifty Shades Darker) společně se Zaynem Malikem, s kterým vyhrála cenu MTV 2017 za Nejlepší video v kategorii kolaborací. Rok září 2016 ukončila začátkem vztahu s Joem Alwynem.

V srpnu 2017 Taylor žalovala a zvítězila v občanském soudním řízení proti Davidu Muellerovi, bývalému rannímu moderátorovi denverského KYGO-FM. Ve sporu šlo o sexuální útok. Nový singl Look What You Made Me Do byl zveřejněn po smazání zpěvaččiných účtů na sociálních sítích. V říjnu vyšel druhý ...Ready for It?. Samotné album vyšlo 10. listopadu 2017 s názvem Reputation, které bylo později nominované na Grammy.

Reputation se stalo posledním albem vydaným pod Big Machine Records, kde byla Taylor upsaná 12 let. 19. listopadu 2018 podepsala smlouvu s Universal Music Group. V létě 2018 získala roli Bombaluriny ve filmové adaptaci muzikálu Kočky (Cats).

V dubnu 2019 Tay do světa vypustila singl Me! ve spolupráci s Brendonem Urie jako první ochutnávku z připravované sedmé desky Lover. V červnu přišla LGBT laděná píseň You Need to Calm Down následovaná propagací singlu Archer a stejnojmenným singlem Lover.

Samotná deska vyšla 23. srpna a dočkala se pozitivních ohlasů. V červnu zakoupil Big Machine, nahrávací společnost, pod kterým vydávala i Taylor, manažer Scooter Braun, s čímž získal prvních šest alb zpěvačky. Ta zveřejnila plán v listopadu 2020 alba znovu nahrát. V listopadu 2019 napsala s Andrew Lloyd Webberem píseň Beautiful Ghosts pro filmový muzikál Kočky (Cats), kde si zahrála postavu Bombaluriny. V prosinci nahrála vánoční singl Christmas Tree Farm.

Na základně světové pandemie Covid-19 byla zpěvačka nucena přesunout turné Lover Fest na rok 2021. 24. července neočekávaně vydala osmou řadovou desku Folklore, kterou napsala a nahrála během izolace. Titulním singlem se stal Cardigan. 11. prosince 2020 desku doplnila albem Evermore s titulní skladbou Willow.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

18.01.2021 - 21:02 DevilDan přidal 85 znaků
09.08.2020 - 02:00 DevilDan přidal 466 znaků
03.03.2020 - 21:50 DevilDan přidal 556 znaků
28.02.2019 - 22:12 DevilDan ubral -35 znaků
19.01.2019 - 00:31 DevilDan přidal 5642 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.