Playlisty Akce
Reklama

S Steppenwolf biografie

Biografie

Začátky kapely se datují do roku 1965, kdy se John Kay přidal do populární kanadské kapely the Sparrows v závěsu s Goldy McJohnem. Kapela se ovšem rozpadla.

Ke konci roku 1967 Gabriel Mekler naléhal na Kaye s obnovením the Sparrows s tím, že se název změní na Steppenwolf podle novely Hermanna Hesse. Prvními singly se staly A Girl I Knew a Sookie Sookie. Celosvětový úspěch přišel až s třetí písní, Born to Be Wild, vydanou v roce 1968 a cover verzí The Pusher původně od Hoyta Axtona. Obě zmíněné byly použity v kultovním filmu Easy Rider stejně tak se objevily na debutovém album.

V roce 1968 odehráli jednu ze svých největších show ve Filmore East spolu s Buddy Richem a Children of God.

Z následujících alb vzešlo několik hitů z nich za zmínku stojí Magic Carpet Ride z druhé desky The Second a Rock Me z At Your Birthday Party. Alba Monster se prodalo přes milion kusů a bylo označeno za nejpolitičtější.

Až do alba Steppenwolf 7, které přineslo singl Snowblind Friend, zůstávalo ve složení John Kay, Jerry Edmonton, Goldy McJohn, Larry Byrom, a George Biondo. V roce 1971 kapelu opustil Byrom, což odstartovalo další personální změny v kapele, které skončily vydáním alba For Ladies Only v listopadu 1971 v sestavě Kay, Henry, Biondo, McJohn, a Edmonton.

Rozpad kapely nastal po rozlučkovém koncertu v Los Angeles na Den svatého Valentýna v roce 1972. Kay se dal na sólovou kariéru, Dunhill vydal výběrové album kapely s názvem Rest in Peace.

V roce 1974 se Steppenwolf vrátili ve složení Kay, Edmonton a McJohn spolu s basákem Biondom a novým přírůstkem v podobě Bobbyho Cochrana za kytarou. Kapela se upsala Mums Records, pod kterým vydala jako první album Slow Flux, na kterém se objevil jejich poslední top40 hit Straight Shootin' Woman. V únoru 1975 byl McJohn nahrazen Andy Chapinem, se kterým kapela nahrála desku Hour of the Wolf, poté mělo dojít k rozpuštění kapely, ale Epic Records trvalo na ještě jednom albu. Tím se stalo Skullduggery (1976) s Waynem Cookem za klávesami, které vyšlo bez podpory turné a na začátku podzimu 1976 se kapela podruhé rozpadla.

Po rozpadu zakládající členové Goldy McJohn a Nick St. Nicholas založili "revival" New Steppenwolf. McJohn v ní dlouho nezůstal, ale St. Nicholas v ní pokračoval pár let.

V roce 1980 bylo obnoveno složení kapely spolu s Kayem, Michaelem Palmerem, Stevem Palmerem, Dannym Ironstonem a Kurtisem Teelem. O rok později byli Teele a Ironstone nahrazeni Chadem Peerym a Brettem Tugglem. V novém složení vyšlo Live in London. Pro nové album Wolftracks byl Tuggle nahrazen Michaelem Wilkem.

V prosinci 1984 se kapela rozpadla a Kay s Wilkem se rozhodli pokračovat v rozděleném kvartetu složeném z Kaye, Wilka, Rona Hursta a Rocketa Ritchottea. Tato formace vydala alba Rock N' Roll Rebels (1987) a Rise & Shine (1990).

Pro své pojmenování podle novely Der Steppenwolf od německého autora Hermanna Hesse, byla kapela pozvána na mezinárodní Hermann-Hesse-Festival 2002 spolu s dalšími kapelami inspirovanými Hessem. Poté se kapela dala dohromady pro svůj Farewell Concert 6. října 2007 v Ripken Stadium v Marylandu.

25. června 2019 The New York Times Magazine označil kapelu mezi stovku formací, jejichž materiál byl v roce 2008 zničen požárem v Universal Studios.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

17.11.2019 - 19:04 DevilDan přidal 3414 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.