Playlisty Akce
Reklama

S Soundgarden biografie

Biografie

Kořeny kapely pochází z formace jménem Shemps, která vznikla v Seattlu na začátku 80. let z iniciativy basisty Hiro Yamamota a bubeníka Chrise Cornella. Později Hira nahradil Kim Thayil, i tak zůstali všichni v kontaktu a v roce 1984 vznikli Soundgarden. Název pochází ze sousoší s názvem "A Sound Garden". Později byl do kapely přijat Scott Sundquist, který zaujal post bubeníka a Chris se tak mohl věnovat zpěvu.

První nahrávky přišly po roce koncertování a to pro kompilaci "Deep Six", na které se podílelo dalších pět rockových kapel ze Seattlu. V roce 1986 byl oznámen odchod Sundquista, který se chtěl více věnovat rodině, jeho místo nahradil Matt Cameron z kapely Skin Yard.

Zlom přišel poté, co ohromili DJe Jonathana Ponemana z rádia KCMU, který nabídl zaplacení nákladů na nahrání desky. Na popud tomu kapela podepsala kontrakt s Sub Pop, u kterého jim vyšel první singl Hunted Down. V roce 1987 k němu přibylo EP Screaming Life a EP Fopp. Obě vyšly později v roce 1990 jako split.

V roce 1988 kapela podepsala smlouvu s nezávislým vydavatelstvím SST Records, kde vydali první studiové album, Ultramega OK, a to 31. října 1988. To podpořilo vydání klipu k singlu Flower, turné po Spojených státech na jaře 1989 a následně v Evropě, které začalo v květnu 1989.

Po skončení turné kapela uzavřela smlouvu s A&M Records, což způsobilo určitý rozpor mezi kapelou a jejich fanoušky, který cítili značné odklonění od punkrockých kořenů, což převedlo i následné album Louder Than Love spadající do metalového mainstreamu. Album vyšlo 5. září 1989 a pro názvy písní Hands All Over a Big Dumb Sex vydání doprovázely menší komplikace. Úspěchem alba bylo dostání se na 108. pozici žebříčku Billboard 200.

Měsíc před začátkem koncertní šňůry opustil kapelu basák Hiro Yamamoto, jehož náhradou se stal Jason Everman z Nirvany. Od prosince 1989 probíhalo turné po Severní Americe a v polovině roku 1990 byl Everman z formace vyhozen. Důvodem bylo oznámeno, že to zkrátka nefungovalo.

Do sestavy na pozici basisty byl přijat Ben Shepherd, jehož znalosti v oblasti hudby a psaní značně ovlivnily nahrávání dalšího alba. Sám Chris celou situaci okomentoval tak, že Ben vnesl do kapely kreativnost a nový vítr. Deska s názvem Badmotorfinger přišla 24. září 1991. Prvním singlem se stala píseň Jesus Christ Pose, jehož videoklip byl v roce 1991 zakázán.

Během října a listopadu 1991 kapela objížděla s novým albem Severní Ameriku, následně předskakovala na turné Guns N' Roses a SkidRow. V roce 1992 se zúčastnili festivalu Lollapalooza, kde zazněla cover verze písně Into the Void od Black Sabbath s novým názvem Into the Void (Sealth). Později vyšla video kompilace Motorvision natáčená v Paramount Theatre v Seattlu. Mimo to natočila singl Show Me pro kompilaci pomáhající lidem s AIDS.

Práci na čtvrtém albu doprovázela mnohem větší svoboda než minulá, jak sám okomentoval Chris. Superunknown se stalo průlomovou deskou, která debutovala na prvním místě Billboard 200. Písně na desce doprovází kreativita a větší jemnost než předešlé písně, textově je temné a mystické, někdy spojované s tématy zneužití, sebevraždy a deprese.

Světové turné začalo v lednu 1994 v Oceánii a Japonsku. V březnu se kapela přesunula do Evropy, ve Státech byla první zastávka 27. května 1994 ve PNE Forum ve Vancouveru. Na konci roku 1994 bylo Cornellovi doporučeno nechat odpočinout namáhané hlasivky a z toho důvodů byly některé koncerty přesunuty na konec roku 1995.

S přípravami dalšího alba, které mělo být poslední za 15 let působení na hudební scéně, přišlo určité napětí v sestavě, kdy Thayil nesouhlasil s Chrisovým přáním odpoutat se od těžkých kytarových riffů. Album, Down on the Upside, vyšlo května 1996 a je značně jemnější než předešlé desky, stejně tak jako se odprostilo od grunge kořenů kapely.

V roce 1996 vystoupila kapela na Lollapalooze s Metallicou, poté se dala do koncertování. Během poslední zastávky v Honolulu na Hawaii 9. února 1997 Shepherd z frustrace z nefunkční techniky hodil baskytaru do vzduchu a opustil pódium. Následně zmizela i kapela, show zakončilo Chrisovo sólo vystoupení. 9. dubna 1997 kapela ohlásila své rozpuštění, které následovalo vydání alba A-Sides 4. listopadu 1997 obsahující 17 písní včetně doposud nevydané Bleed Together.

Návrat kapely byl oznámen 1. ledna 2010 na Chrisově Twitteru, kde napsal: "12letá přestávka končí a škola znovu začíná. Přihlaste se. Rytíři hudebního stolu jsou zpátky!". Ke zprávě byl připojen odkaz na fotografii koncertující kapely a možnost přihlášení svého e-mailu k ohlašování novinek. Ve stejnou dobu bylo odhaleno video k singlu Get on the Snake z prvního alba kapely. 17. dubna vyšel jako vinyl singl Hunted Down spolu s Nothing to Say.

28. září 2010 kapela vydala kompilační album Telephantasm: A Retrospective na kterém se poprvé objevila nahrávka Black Rain, která se poprvé objevila ve videohře Guitar Hero.

V únoru 2011 bylo skrze oficiální webovou stránku kapely oznámena práce na novém albu za produkce Adama Kaspera. V dubnu 2011 byly oznámeny termíny letního turné. První ochutnávka z nového alba poté přišla v březnu 2012 skrze oficiální Facebook, Live to Rise, se stala i soundtrackem k filmu Avengers na motivy komixů Marvel. 17. dubna si ji fanoušci mohli volně stáhnout z iTunes. Očekávané album vyšlo 13. listopadu 2012 s názvem King Animal.

15. listopadu 2013 bubeník Matt Cameron oznámil, že nebude se Soundgarden koncertovat kvůli promování nového alba Pearl Jam. Jeho místo během turné po Jižní Americe obsadil Matt Chamberlain.

28. října 2014 kapela oznámila vydání třídiskového setu, na které fanoušci najdou rarity, živé nahrávky a nevydaný materiál. Echo of Miles: Scattered Tracks Across the Path vyšlo 24. listopadu.

V roce 2015 Chris potvrdil práci na nových materiálech, návrat do studia oznámilo 19. ledna 2016 rádio The Pulse Of Radio. Rána přišla 18. května 2017, kdy byl Chris Cornell nalezen mrtvý ve svém pokoji v hotelu MGM Grand v Detroitu, kde kapela vystoupila ve Fox Theatre. Příčinu smrti následně potvrdila i vdova Vicky, která přiznala, že její manžel bral Ativan, což ho zřejmě navedlo ke spáchání sebevraždy. Následkem toho zbytek kapely zrušil zbylé koncerty naplánované na rok 2017.

Po Cornellově smrtiV září 2017 bubeník Matt Cameron promluvil pro Billboard: "Nemyslím si, že jsme připraveni říct něco jiného než ...Kim a Ben a já jsme si vědomi bolestí našich fanoušků, kterou sdílíme. Ale značně si zakládáme na soukromí a stále se dle svého vypořádáme se zármutkem. Ale rozhodně myslíme na naše fanoušky a milujeme je.". V září 2018 Kim Thayil pro Billboard prohlásil, že je budoucnost kapely nadále nejistá. O měsíc později Cameron řekl pro Rolling Stone, že by kapela moc ráda pokračovala v tom, co miluje. Basák Ben Shepherd dodal, že se trojice ještě nesetkala v soukromí, aby si mohli promluvit, že se nadále lečí ze ztráty.

V říjnu 2018 pro Seattle Times Thayil oznámil, že kapela končí. "Nevím, co je možné nebo co přinese budoucnost. Pravděpodobně nic. V Soundgarden jsme byli čtyři, teď jsme tři, takže si nemyslím, že by se dalo dělat něco jiného." Thayil ovšem nevyloučil další spolupráci s Cameronem a Shepherdem ovšem už ne jako Soundgarden.

V lednu 2019 proběhl koncert v The Forum v Inglewood v Kalifornii organizovaný vdovou Vicky Cornell. Členové Soundgarden, Temple of The Dog, Audioslave, Melvins, Foo Fighters a Metallica spolu s umělci jako Taylor Momsen, Marcus Durant, Brandi Carlile a Taylor Hawkins vystoupili s písněmi z kariéry Chrise Cornella a Soundgarden.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

30.05.2019 - 19:59 DevilDan přidal 7807 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.