Playlisty Akce
Reklama

S Sophie biografie

Biografie

Sophie Xeon se narodila 17. září 1986 v Glasgow, kde i vyrůstala. K hudbě se dostala skrze audio kazety, které si její otec pouštěl v autě, jak sama uvedla pro Lenny Letter "Většinu času jsem trávila poslechem kazet, které jsem ukradla z auta." Poté co dostala k narozeninám klávesy, začala se naplno věnovat tvorbě nové muziky, což vyvrcholilo až v přání kolem devíti let zanechat školy a stát se producentkou elektronické hudby, což její rodiče samozřejmě zamítli.

Sophiina hudební kariéra začala v kapele jménem Motherland v sestavě Sabine Gottfried, Matthew Lutz-Kinoy, a Marcella Dvsi. V roce 2011 nahrála krátký film s produkčním týmem Freudenthal/Verhagen, Dear Mr/Mrs a zapojila se tak k umělcům pod společností PC Music.

Debutový singl Nothing More to Say vydala v únoru 2013 s vokálem zpěvačky Jaide Green. Následoval singl Bipp/Elle, kde se vokálově podílel člen kapely Motherland, Marcella Dvsi. V roce 2014 se spojila s A. G. Cook, se kterým vydala singl Hey QT. V rámci projektu vznikl i energy drink QT Energy Elixir.

V roce 2015 oznámila spolupráci se Sophie zpěvačka Charli XCX v rámci jejího připravovaného studiového alba. V listopadu 2015 vydala Sophie svůj debut Product s osmi singly, mezi kterými nechybí MSMSMSM, L.O.V.E. nebo Just Like We Never Said Goodbye.

V únoru 2016 Charli XCX vydala svoje EP Vroom Vroom z produkce právě Sophie jako teaser na album. Po vydání se obě umělkyně vydaly na společné turné a Sophie si střihla cameo v klipu pro titulní skladbu Vroom Vroom. V roce 2016 produkovala ještě singl After the Afterparty a společně s producentem Cashmere Cat spolupracovala na jeho albu 9.

V říjnu 2017 Sophie vydala singl It's Okay to Cry, kde se poprvé objevil její hlas a ona sama ve vizuálu, čímž se přiznala k tomu, že je trans žena. O měsíc později poprvé vystoupila naživo a představila nové skladby nazpívané Cecile Believe. Singl Ponyboy vyšel i s videem 7. prosince a Faceshopping 16. února 2018.

3. dubna 2018 Sophie skrze Instagram informovala, že je album hotové a že se nebude jmenovat "Whole New World", jak bylo prvně míněno, ale Oil of Every Pearl's Un-Insides. Vyšlo 15. června 2018 pod umělčiným vlastním labelem MSMSMSM. Na začátku roku také Sophie odhalila na Twitteru, že bude produkovat šesté album Lady Gaga.

V létě 2018 Sophie odhalila práci hned na čtyřech albech a plán je vydat během roku jako studiová alba. V té době pracovala i s umělci Kim Petras, Charli XCX, a Bibi Bourelly na nových materiálech.

Na udílení 61st Annual Grammy Awards byla nominována v kategorii Best Dance/Electronic Album a stala se tak prvním otevřeně transgender nominovaným v této kategorii a jednou ze tří trans žen nominovaných na Grammy. Během rozhovoru na červeném koberci oznámila, že pracuje na remixu alba Oil of Every Pearl's Un-Insides Non-Stop Remix Album, které vyšlo v červenci 2019 jako součást 3-CD setu.

V září 2020 vyšla kolaborace s Jimmy Edgarem na singlu Metal a v lednu 2021 singl Unisil, který vyšel dva dny před její smrtí.

Sophie zemřela 30. ledna 2021 po nešťastném pádu v Aténách ve věku 34 let. Aténská police potvrdila, že umělkyně spadla ze střechy třípodlažní budovy, když se pokoušela fotit úplněk.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

25.03.2021 - 23:31 DevilDan přidal 3330 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.