Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

Š Škwor biografie

Biografie

Kapela vznikla na konci roku 1998. Zakládajícími členy byli tenkrát Petr Hrdlička (zpěv a kytara), Tomáš Kmec (basa) a František Vadlejch (bicí). V prosinci se kapela rozrostla ještě o Leo Holana (kytara). Původní repertoár skupiny byl založen víceméně na kombinaci trashmetalu a punku a skladby z tohoto období najdete na prvním oficiálním CD s názvem Mayday, které vyšlo u firmy Popron v listopadu 2000.

V roce 2000 Skwar poprvé hraje v soutěži Rock Made In Gambrinus, kde vypadává hned v prvním kole. Během soutěže způsobuje silné pohoršení u pořadatelů i členů poroty nezřízenou konzumací alkoholu a následnou exhibicí v zákulisí i na podiu.

Na jaře 2001 se vyhrocuje situace okolo bubeníka Františka Vadlejcha, jehož chování, přestože kapela má k alkoholu velice kladný vztah, se stává neúnosným a je rozhodnuto o jeho odchodu. Po delším hledání přichází do Skwaru bývalý bubeník Debustrolu - Herr Miler. Původní název Skwar se začátkem roku 2001 změnil na současný Škwor. Důvodem bylo časté komolení názvu pořadateli, takže se kapela rozhodla zachovat fonetickou podobu názvu s ponecháním dvojitého W.

Po vydání alba Mayday dochází k dohodě s pražským Arakainem, který bere Skwar na své turné jako předkapelu. Jen tak z legrace se účastní opět soutěže Rock Made In Gambrinus, kterou vyhrává, na základě čehož musí do konce roku 2001 natočit CD. V naprosto šibeničním termínu natáčí CD s názvem Vyhlašuju boj a podepisuje smlouvu s firmou Warner Music. Ještě během prosince 2001 z kapely z rodinných důvodů odchází Herr Miler. Jako náhradu za sebe doporučuje Martina Pelce, který má s jeho zastupováním již zkušenosti z Debustrolu.

Celý rok 2002 vystupuje Škwor jako host na všech kolech vyhledávací soutěže Rock Made in Gambrinus a na různých festivalech po celé republice. Zúčastňuje se také slavného Ozzfestu nebo také na I-festu V září 2002 se skupina objevuje v televizi Prima, jako host pořadu Caruso show a v prosinci na TV Nova jako host v pořadu Rozjezdy pro hvězdy. Do konce roku 2002 jezdí Škwor v roli předskokana v rámci turné kapely Harlej, čímž se definitivně dostává do podvědomí mnoha diváků.

V roce 2003 připravuje skupina materiál na nové CD a znovu jezdí po koncertech se skupinou Harlej. V hitparádách se objevuje videoklip Mý slzy neuvidíš. Kapela také vystupuje v několika hudebních pořadech. Zatím největší úspěch kapely se dostavuje na podzim roku 2003, kdy dělá předskokana na tour kapely Kabát.

Ke konci března roku 2004 vychází nové album Vyvolenej. Album se objevuje několik týdnů mezi nejprodávanějšími alby v ČR. K albu je natočen videoklip Sraž nás na kolena.

V roce 2005 kapela získává Zlatou desku za 10 000 prodaných alb za desku Vyvolenej. Na jaro se zúčastňuje Pink Panther festů, kde opět sklízí velké ovace publika. V říjnu vydává své již čtvrté řadové album s názvem Amerika, jehož součástí je i první samostatné stejnojmenné tour. Kapela se opět objevuje v pořadech jako Noc s Andělem, ESO, Medúza, Óčko atd..

V roce 2006 opět kapela koncertuje na desítkách míst po celé republice. K albu Amerika je natočen videoklip Křídla. Postupně se připravuje materiál na nové album, v plánu je také DVD.

26. března Škwor vydává album s názvem Loutky. To se ihned dostává do TOP 10 nejprodávanějších alb v ČR (5. místo). Pilotním singlem a zároveň videoklipem se stává song Střepy. Následuje turné, rozdělené do dvou částí. Jarní doprovází velká širokoúhlá projekce a řada dalších vizuálních efektů, podzimní je v civilnějším scénografickém pojetí.

26. března Škwor 2007 vydává album s názvem Loutky. To se umisťuje na 5. místě nejprodávanějších alb v ČR. Pilotním singlem a zároveň videoklipem se stává song Střepy. Následuje turné, rozdělené do dvou částí - jarní a letní.

29. září 2008 skupina vydává nové album, které se jmenuje 5 a vychází v kompletu spolu s historicky prvním DVD, obsahujícím sestříhaný záznam z několika koncertů. Krátce na to získává album Zlatou desku.

18. října 2009 vychází výběrové "best of" album Sečteno podtrženo.

18. března 2011 je vydáno nové album Drsnej kraj obsahující i DVD se záznamem pražského koncertu a rozhovorem. To se stává nejprodávanějším albem v ČR.

Kapela se rozhodla zmapovat festivalovou sezónu 2012 speciálním dokumentem a zároveň nabídnout fanouškům plnohodnotný koncertní záznam z vystoupení na festivalu Benátská noc. Pod názvem Natvrdo tak vydává své první oficiální DVD s přidaným bonusovým CD s audio záznamem koncertu a dokumentem ze zákulisí.

27. září 2013 se na pultech objevuje nové album Sliby & lži. Symbolického 15. listopadu 2013 se k patnáctiletému výročí v pražské Incheba aréně odehrává zatím největší samostatný koncert Škworu, na něm křest alba a od zástupců firmy Supraphon předání zlaté desky za prodeje živého CD+DVD Natvrdo z roku 2012.

V říjnu 2014 vychází DVD/CD z minulého výročního koncertu v Praze 15 let - Praha Incheba arena. 14. listopadu 2014 pak Škwor vyprodává pražskou Lucernu. Pod názvem Hledání IDentity vychází v říjnu 2015 v pořadí deváté řadové album.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.