Playlisty Kecárna
Reklama

S Sia biografie

Biografie

Sia Kate Isobelle Furler se narodila 18. prosince 1975 v Adelaide na jihu Austrálie. Její otec, Phil Colson, je muzikant a matka Loene Furler je lektorka. Měla tedy k umění blízko a už jako dítě imitovala vystoupení Arethy Franklin, Stevie Wondera a Stinga, kteří měli vliv na její první tvorbu.

V polovině 90. let zpívala v místní klubové jazzové kapele Crisp, ve které se hlasově podílela na albu Word and the Deal (1995) a EP Delirium (1997). Po rozpadu v roce 1997 Sia vydala 23. prosince své debutové album OnlySee u australské nahrávací společnosti Flavoured Records. Prodalo se ho 1 200 kopií a umělkyně zde použila své celé jméno, tedy Sia Furler.

Následně se přestěhovala do Londýna, kde začala vystupovat s britskou kapelou Jamiroquai a později s kapelou Zero 7, s níž se podílela na singlu Simple Things. Po dalších nahraných vokálech byla brána jako neoficiální člen.

V roce 2000 podepsala smlouvu s podlabelem Sony Music Dance Pool a vydala první singl Taken for Granted, který se v britské hitparádě usadil na 10. místě. 9. července 2001 vyšlo zpěvaččino druhé album Healing Is Difficult, které zasahuje do retro jazzu a soulu, textově diskutuje o Siině vyrovnávání se se smrtí její první milostné aférky. Po nespokojenosti s propagací alba, Sia vyhodila svého manažera a změnila nahrávací společnost na Go! Beat, dceřinou společnost Universal Music Group (UMG).

19. ledna 2004 Sia vydala další album, Colour the Small One za použití akustických nástrojů a elektroniky vzadu. Z alba vzešly tři singly - Breathe Me, které dosáhlo 71. místa v UK, Where I Belong, který se měl objevit na soundtracku k filmu Spider-Man 2, ale došlo k právním sporům a Don't Bring Me Down.

Nespokojena s marketingem a přijetím třetího alba v širším publiku, přesídlila v roce 2005 do New York City, tou dobou se singl Breathe Me objevila ve finální scéně HBO seriálu Six Feet Under a zvýšila tak povědomí o Sie v Americe, kde následně projela šňůru koncertů. Vystoupení z dubna 2006 v Bowery Ballroom bylo zaznamenáno na živém album Lady Croissant.

O rok později opustila Zero 7 a byla nahrazena zpěvačkou Eskou Mtungwazi. 8. ledna 2008 vypustila čtvrté studiové album Some People Have Real Problems, které se stalo prvním albem, které se dostalo do amerických žebříčků, konkrétně na 26. místo. V květnu 2009 vyšlo DVD TV Is My Parent se záznamem koncertu v newyorské Hiro Ballroom, čtyřmi videoklipy a dokumentem ze zákulisí. Za tento nosič Sia následně vyhrála cenu ARIA 2009 za Nejlepší hudební DVD.

V roce 2009 přijala Christina Aguilera Siu jako autorku balad pro své nadcházející šesté album, kde se nakonec objevily tři písně, na nichž spolupracovala. Později v roce 2010 se jejich cesty znovu střetly na spolupráci pro soundtrack k filmu Burlesque, kde zazářila Christina a Cher.

V pořadí páté album We Are Born se vyšplhalo na druhé místo žebříčku ARIA Albums Chart a Australskou nahrávací asociací bylo uznáno zlatým. Nejúspěšnějším singlem alba se stala skladba Clap Your Hands a celé album bylo podpořeno turné We Meaning You Tour po Severní Americe a Evropě.

Úspěch posledního alba se umělkyni ovšem nezalíbil, pro The New York Times promluvila o tom, že by chtěla soukromý život a že se jí běžně stává, že během konverzace s blízkými přáteli, ji vyruší někdo s žádostí o fotografii. Začala odmítat promovat svá turné, začala vystupovat v maskách a začala se čím dál více stávat závislejší na alkoholu a drogách, což vedlo až k přemýšlení o sebevraždě. Až změna manažerů přinesla nápad, ať píše písně jiným umělcům.

Její nová kariéra začala písní Titanium pro Aliciu Keyes, nakonec byla poslána Davidu Guettovi, který ponechal Siin hlas z dema a píseň vydal jako úspěch singl, který ovšem autorku nepotěšil. Následovalo napsání písní pro Beyoncé, Kylie Minogue, Flo Ridu a Rihannu. Největší úspěch přinesla kolaborace s Flo Ridou na písni Wild Ones, která atakovala páté místo v Billboard Hot 100.

Rok 2013 donesl spolupráci na hudbě pro film The Hunger Games: Catching Fire a píseň Elastic Heart, ve které se objevil i hudebník The Weeknd a Diplo. V létě 2014 vyšlo album 1000 Forms of Fear debutující jako číslo 1 americké Billboard 200 s prodanými 52 000 kopiemi za první týden. Hlavní singlem se stala písnička Chandelier a vysloužila Sie první vstup do Billboard Hot 100 jako hlavní interpret. Ve videoklipu poprvé zazářila pozdější Siina dvorní tanečnicer Maddie Ziegler. Její věk vzbudil vlnu diskuzí kvůli videoklipu k Elastic Heart. Mnoho lidí v něm viděla pedofilní podtext, když si Maddie zatančila s výrazně starším tanečníkem. Sia následně vysvětlila, že věkově nerovní tanečníci reprezentují její vlastní dvě já, i tak se na sociální síti Twitter omluvila.

V roce 2014 Sia přispěla třemi písněmi na soundtrack k filmové adaptaci muzikálu Annie. Zvěsti o novém albu poté přinesl její rozhovor pro NME. This Is Acting vzniklo znovu za spolupráce Gregem Kurstinem. Původně nemělo vzniknout, předešlé album bylo totiž nahráno, aby se vymanila ze smlouvy s nahrávacím studiem a původně chtěla pokračovat v psaní písní pro jiné. Úspěch ji ovšem podnítil k tomu, aby tvořila vlastní hudbu nadále. První ochutnávkou se v září 2015 stala píseň Alive, pod kterou se podepsala zpěvačka Adele a původně mělo jít o její nahrávku. Únor se nesl ve spolupráci se skladatelem J. Ralphem na soundtracku k dokumentu Zastavte vymírání (Racing Extinction), pro který Sia nahrála píseň One Candle. Následovalo odhalení dvou písní z připravovaného alba Bird Set Free a dva promoční singly Cheap Thrills a The Reaper. Osm dní před oficiálním vydání alba vyšel singl Unstoppable spolu s oficiální možností předobjednání.

Vystoupení na Coachella Valley Music and Arts Festival v roce 2016 se stalo v online světě virální a kritici ho hodnotili jako jeden z nejlepších momentů na festivale za posledních 17 let historie. Zároveň bylo prvním plnohodnotným koncertem od roku 2011. V květnu jako překvapení vystoupila v Survivor: Kaôh Rōng, kde věnovala $50,000 soutěžícímu Tai Trangovi a dalších $50,000 na zvířecí charitu dle jeho výběru. V ten samý měsíc nazpívala cover verzi písně Unforgettable Nata Kinga Colea pro animovaný film Hledá se Dory (Finding Dory).

V Koloradu v Red Rocks Amphitheatre pokračovala v koncertování, které se protáhlo na pár dalších koncertů v jiných městech a státech a několik festivalů. V září 2016 vyšel singl The Greatest ve spolupráci s americkou hip hop hvězdou Kendrickem Lamarem. V severní Americe uskutečnila turné Nostalgic for the Present Tour spolu se svou tanečnicí Ziegler. Stejně jako na Coachelle stála během vystoupení vzadu na jevišti a měla přes obličej velkou paruku.

Zvláštní vystupování se i tak setkalo s vřelou kritikou, kde bylo oceněno, jak Siin hlas zapadá do choreografie nebo fakt, že se hlavní hvězda stáhla do pozadí a podium věnovala tanečníkům v čele s Maddie. V říjnu 2016 vyšla deluxe edice alba This Is Acting, se sólo verzí The Greatest, která získala nominaci na Grammy.

Před pokračování v práci na vlastních deskách se Sia podílela na soundtracích k filmům Lion a Wonder Woman s písněmi Never Give Up a To Be Human a se Zaynem Malikem nazpívala a napsala Dusk Till Dawn.

V roce 2017 zpěvačka přesídlila k Atlantic Records, pod kterým vyšlo album Everyday Is Christmas, a to 17. listopadu 2017, s propagačním singlem Snowman, který živě zazněl v 13. sérii hudební soutěže The Voice a v pořadu The Ellen DeGeneres Show.

V roce 2018 spojila síly se zpěvákem Labrintem a producentem Diplem ve formaci LSD, která vydala čtyři písně na EP Mountains.

Deváté studiové album, které vyšlo v únoru 2021, je propojené s jejím muzikálním filmem Music. Ve stejné době ohlásila plány vydat desáté album Reasonable Woman.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

22.01.2021 - 20:32 DevilDan přidal 174 znaků
28.02.2019 - 22:15 DevilDan ubral -48 znaků
22.01.2019 - 22:04 DevilDan přidal 7805 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.