Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

S Shakira biografie

Biografie

Shakira, celým jménem Shakira Isabel Mebarak Ripoll, je kolumbijská zpěvačka, textařka a producentka. Pravděpodobně je jedinou kolumbijkou, které se podařilo dostat na vrcholy hitparád UK Singles Chart a Billboard Hot 100.

Shakira přichází na svět 2. února 1977 v Barranquille (Kolumbie) matce (kolumbijského původu) Nidii del Carmen Ripoll Tornado a otci Williamovi Mebarak Chadidovi (Libanon). Jméno Shakira znamená "děkovatelka" a dostává ho podle své babičky. Má šest sourozenců. Již ve svých čtyřech letech dopisuje první báseň, s názvem "Křišťálová růže". Od básní postupem času přechází k písním.

Asi ve třinácti letech postupně účinkuje na různých akcích v rodném městě a začíná se tak zařazovat do širšího povědomí. Seznamuje se s místní producentkou Monicou Arizou, se kterou si padnou do oka a Monica jí pomáhá v kariéře; například přesvědčuje zástupce firmy Sony Columbia, aby si poslechl její písně. Ten tak činí a se zalíbením předává písně přímo řediteli Sony, který nadšení nesdílí a Shakiru odmítá. Zástupce Sony (Cir Vargas) se však nevzdává a nakonec se mu podaří uskutečnit živé vystoupení Shakiry před zástupci firmy, na jehož základě Shakira dostává smlouvu na natočení třech alb.

Své debutové album Magia vydává ve svých patnácti letech (rok 1991), ale úspěchu se nedostává a album je prodáno v necelých tisíci kopiích. Přes neúspěch se nevzdává a vydává o dva roky později album další, s názvem Peligro. To má sice o něco větší ohlas, přesto je komerčním propadákem. Shakira si dává (i kvůli dokončení střední školy) přestávku.

Ovlivněná Alanis Morissete vydává v roce 1995 album Pies Descalzos, které v Latinské Americe zaznamenává obrovský úspěch a prodává se ho přes čtyři miliony kopií. Album hned následuje další, obsahující remixy a prostě pojmenované The Remixes (prodáno téměř milion kusů).

Čtvrté album Dónde están los ladrones? je vydáno v roce 1998. Je o něco úspěšnější, než jeho předchůdce a Shakira se tak stává jednou z nejvýraznějších umělkyní devadesátých let Latinské Ameriky. Stává se známější i v zemích, nehovořících španělsky. Následuje první živé album MTV Unplugged.

O dva roky později (2000) se vydává na dvouměsíční turné po Latinské Americe a Spojených státech. V srpnu získává v kategorii "Mezinárodní umělec" cenu MTV Video Music Award.

V roce 2001 Shakira zakládá nadaci „Pies Descalzos Foundation“; kolumbijská charitativní organizaci se speciálními školami pro chudé děti ve městech „Quibdó“ a Barranquilla a stává se také „globálním zástupcem“ organziace UNICEF.

Ve spolupráci s Glorií Estefan začíná Shakira pracovat na svém prvním anglicky zpívaném albu, které nakonec přece jen obsahuje 4 španělské písně. Album nese název Laundry Service a po celém světě se ho prodává přes 13 milionů kusů. Největším hitem je bezesporu píseň "Whenever, Wherever", následovaná "Underneath Your Clothes" a za zmínku stojí jistě i píseň "The One".

Shaira vydává výběrové album a následně DVD z turné Tour of the Mongoose z let 2002-2003. V září 2002 při udílení cen „MTV Video Music Awards“ získává se španělskou verzí písně "Whenever, Wherever", tedy písní "Suerte“ cenu "Viewer's Choice Award". O měsíc později získává ocenění ještě v několika dalších kategoriích MTV Video Music Awards.

Vystupuje v pořadu MTV Icon a následně v show "VH1 Divas Live Las Vegas", po boku Celine Dion, Anastacie či Cher.

Roku 2005 vydává album Oral Fixation 1. Singl "La Tortura" (vytvořen ve spolupráci s Alejandrem Sanzem) se výborně umisťuje v hitparádě Billboard Hot 100, Hot Latin Tracks, a i ve většině dalších hitparád se dostává do TOP 10.

Na cenách MTV Europe Music Awards v Lisabonu, získává cenu za "Nejlepší zpěvačku" a vydává album Oral Fixation Vol. 2.

3. dubna 2006 OSN Shakiru oceňuje za vytvoření nadace "Pies Descalzos Foundation", která pomáhá chránit kolumbijské děti před násilím. 27. dubna ještě získává 6 cen Latin Billboard Awards. V červnu odehrává své největší turné (99 koncertů) s názvem "Oral Fixation Tour", které zakončuje na jaře 2007.

Tři ze svých písní Shakira propůjčuje filmové adaptaci románu "Láska za časů cholery", od spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze.

Zpěvaččino osmé a deváté studiové album She Wolf (2009) a Sale el Sol (2010) zaznamenalo chválu od kritiků, ale uškodila jim malá propagace kvůli neshodám s vydavatelstvím Epic Records.

V roce 2010 se její píseň Waka Waka (This Time for Africa) stává oficiální písní pro Fifa a zároveň nejprodávanější písní světa.

Od roku 2013 působila jako koučka americké verze talentové soutěže The Voice, objevila se v její čtvrté a šesté řadě. Rok na to vychází její album Shakira. s hlavním singlem Can't Remember to Forget You.

V roce 2016 vydala píseň Try Everything pro animovaný film z produkce Disney Zootopia, ve kterém nadabovala/nazpívala jednu z postaviček, gazelu Gazelle.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.