Playlisty Akce
Reklama

S Shakira biografie

Biografie

Shakira Isabel Mebarak Ripoll se narodila 2. února 1997 jako jediné dítě Williama Mebaraka Chadida a Nidii Ripoll Torrado. Ze strany otce má libanonské předky a z matčiny španělské a italské. Její křestní jméno pochází z arabštiny a znamená "vděčná". Většinu svého dětství strávila ve městečku Barranquilla na břehu Kolumbie vychovávaná jako katolička.

Svou první báseň La Rosa De Cristal/The Crystal Rose napsala ve čtyř letech a byla fascinována psaním na stroji svého otce. V sedmi letech dostala vlastní jako vánoční dárek a začala se tak naplno věnovat psaním básní. Vášeň pro tanec našla, když ji otec vzal do restaurace, kde poprvé slyšela perkusní hudební nástroj darbuka, který se používá hlavně při břišních tancích, ty trénovala a tančila ve škole, kde ji začala přezdívat břišní tanečnice. Ze školního sboru ji ovšem vyhodili a od učitele zpěvu si vysloužila přirovnání "zpívá jako koza".

Od 10 do 13 let navštívila množství místních událostí, kde vystoupila a kde potkala místní divadelní producentku Monicu Arizu, kterou uchvátila natolik, že se rozhodla ji s kariérou pomoci. Vzala ji do města Bogotá ke kolumbijskému vedoucímu Sony Ciro Vargasovi, který předal kazetu hudebního režisérovi, který Shakiru ovšem shledal jako nezajímavý ztracený případ. I tak Vergas svolal zasedání vedoucích, kde Shakira vystoupila se třemi písněmi a vysloužila si smlouvu na tři alba.

Její debut Magia byl nahrát v roce 1990 v jejích třinácti letech. Šlo vlastně o sbírku její tvorby od osmi let míchající pop-rockové balady a disko. Vyšlo v červnu 1991 a nebylo komerčně úspěšné. Prodalo se pouhých 1,200 kopií. I proto byla v krátkém čase poslána zpátky do studia, aby mohlo vzniknout druhé album Peligro, to vyšlo v březnu 1993, ale zpěvačka nebyla s výsledkem spokojena a odmítla i jakoukoliv propagaci. Místo toho si dala pauzu od nahrávání a dokončila vysokou školu. Ve stejném roce zazářila v kolumbijské televizní sérii The Oasis a nahrála singl ¿Dónde Estás Corazón? pro kompilaci Nuestro Rock (1995).

K nahrávání muziky se vrátila v roce 1995 Luisem F. Ochoem, z jejich spolupráce vzešlo třetí studiové album Pies Descalzos vydané v únoru 1996. Pochází z něj šest hit singlů včetně Estoy Aquí. V březnu 1996 Shakira vyrazila na první mezinárodní turné s názvem Tour Pies Descalzos, který zahrnoval 20 vystoupení.

Na čtvrtém albu začala spolupracovat s Emilio Estefanem, Jr.. Disk dostal jméno Dónde Están los Ladrones? a vyšel v září 1998. Album inspirované nedorozuměním, kdy byl z letiště odcizen kufr plný jejích textů se stal větším hitem než Pies Descalzos a za dvě z písní získala první Latin Grammy. První nominaci na Grammy jako takovou obdržela v roce 1999 v kategorii Best Latin Rock/Alternative Album.

Na základě úspěchu Dónde Están los Ladrones? a MTV Unplugged začala nahrávat anglické album, s jazykem ji pomáhala Gloria Estefan. Na albu se pracovalo přes rok a první vlaštovkou se stal Whenever, Wherever, ve španělštině Suerte, který ihned atakoval první příčky hitparád a stal se světovým hitem. Tou dobou se zpěvačka podílela i na soundtracku k filmu Loupež po italsku (The Italian Job), pro který vznikla písnička Come Down Love.

Shakiřino páté a první anglické album s názvem Laundry Service vyšlo 13. listopadu 2001. V latinské Americe a Španělsku dostalo jméno Servicio De Lavanderia a krom prvního singlu se posluchačům značně dostalo do uší Underneath Your Clothes nebo Que Me Quedes Tú.

Počin se samozřejmě nevyhnul ostré kritice, která kritizovala hlavně Shakiřiny jazykové schopnosti a do titulků se dostávaly komentáře, jak je Shakira "ztracena v překladu". Také ji bylo vyčteno, že opustila své folkové a rockové kořeny, aby vytvořila americký pop. Navzdory tomu se hudební album stal první v prodejnosti za rok 2002 s více jak 20 miliony prodanými kopiemi. Její popularitu tou dobu využila i společnost Pepsi, pro kterou nahrála čtyři písně.

Šesté album, Fijación Oral, Volumen Uno v červnu 2005 vyzvedl hlavně hit La Tortura ve spolupráci s Alejandrem Sanzem a i když se od alba nic moc neočekávalo, debutovalo na čtvrtém místě žebříčku Billboard 200 za první týden se prodal přes 157,000 kopií. Pokračování Oral Fixation, Vol. 2 vyšlo 29. listopadu 2005, oproti svému "bratříčkovi" jeho hlavní singl Don't Bother neuspěl ve Spojených státech, tím že se nedostal do top40 v žebříčku Hot 100. Reputaci napravil druhý singl Hips Don't Lie, který získal prvenství v prodejnosti alb 21. století a třetí Illegal. Obě nahrávky završilo Oral Fixation Tour, které začalo v červnu 2006.

Ke konci roku 2006 se zpěvačka znovu spojila s Alejandrem Sanzem a vznikla píseň Te lo Agradezco, Pero No pro Alejandrovo album. Kolaborace pokračovala s Miguelem Bosém, pro jehož album byla nahrána Si Tú No Vuelves. Začátkem roku 2007 se Shakira dostala až k hvězdné Beyoncé, s kterou zazpívaly duet Beautiful Liar. Pozadu nebyla ani práce na soundtracích, tentokrát pro film Láska za časů cholery (Love in the Time of Cholera), z nějž vzešel Zlatým glóbem oceněný Despedida.

Rok 2008 začal jmenováním čtvrtou nejvýdělečnější ženskou interpretkou časopisem Forbes a podepsáním kontraktu s Live Nation. 9. října 2009 vyšlo další anglické album She Wolf, dobře přijaté kritiky a tou dobu nejúspěšnější zpěvaččino album. V květnu vznikla hymna Světového poháru FIFA 2010 Waka Waka (This Time for Africa) ve spolupráci s africkou skupinou Freshlyground .

V říjnu 2010 vychází na pulty hudebních obchodů deváté album Sale el Sol nominované na Album roku a Nejlepší ženské popové vokální album v Latin Grammy 2011. Na turné The Sun Comes Out World Tour se vyjelo v září a dočkali se i fanoušci Asie a Afriky. Nezapomněla ani na jiné interprety a 28. června 2012 vychází titulní singl desky rappera Pitbulla Get It Started. V září 2012 si vyzkoušela roli porotce ve 4. sezóně hudební soutěži The Voice. Na jaře 2010 se potkala se španělským fotbalistou Gerardem Piquém z FC Barcelona. 22. ledna 2013 se jim narodil první syn Milan Piqué Mebarak a 29. ledna 2015 druhorozený Sasha Piqué Mebarak.

Původně se plánovalo vydat album v roce 2012, těhotenství ovšem zapříčinilo odsun na 25. března 2014. V ten den vyšlo album pojmenované jednoduše Shakira podpořené singly Can't Remember to Forget You a Empire.

V roce 2015 si Shakira vyzkoušela dabing a propůjčila svůj hlas animované gazele z animovaného filmu z Disneyho produkce Zootopia, z níž se do rádií dostal singl Try Everything.

Začátkem roku 2016 začaly přípravy na další album, před vydáním prvního singlu vyšla spolupráce s Carlosem Vivesem La Bicicleta. Singl Chantaje vyšel 28. října 2016 a Shakira si na něj přizvala kolumbijského zpěváka Malumu. Video se stalo Shakiřiným nejsledovanějším na síti YouTube. Druhý oficiální singl vyšel 7. dubna 2017 pod názvem Me Enamoré. Zrod alba samotného s názvem El Dorado padl na 26. května 2017. Turné El Dorado World Tour mělo začít 8. listopadu v Německu, ale nevyhlo se problému. Koncert byl zrušen den předem z důvodu Shakiřiných problémů s hlasem. 9. listopadu byly odloženy termíny koncertů v Paříži, Antwerpu a Amsterdamu. 14. listopadu přišlo skrze sociální média k vyjádření, že krvácela do pravé hlasivky a bylo potřeba odpočívat a nechat hlas zotavit.

V lednu 2018 oznámila data svého světového turné El Dorado. První část svého turné po Evropě zahájila 3. června v německém Hamburku a 7. července skončila ve španělské Barceloně.
V únoru 2020 spolu s Jennifer Lopez vystoupily v poločasové show Super Bowl LIV.

V lednu 2021 prodala Shakira svůj katalog 145 písní fondu Hipgnosis Songs Fund. Finanční podrobnosti prodeje společnost nezveřejnila. Dne 16. července 2021 vydala Shakira singl s názvem Don't Wait Up. 21. dubna vydala píseň Te Felicito se zpěvákem Rauwem Alejandrem jako hlavní singl z jejího nadcházejícího dvanáctého studiového alba. Shakira v květnu 2022 potvrdila, že práce na albu byly dokončeny a bude to elektronické album s náznaky městské a rockové hudby.

Dne 11. ledna 2023 vydala Shakira Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53 ve spolupráci s argentinským DJ Bizarrapem.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

01.03.2023 - 23:19 DevilDan přidal 832 znaků
28.02.2019 - 22:14 DevilDan přidal 3 znaků
21.01.2019 - 00:26 DevilDan přidal 7481 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.