Playlisty Kecárna
Reklama

R Rytmus biografie

Biografie

Rytmus, vlastním jménem Patrik Vrbovský, je slovenský rapper (z poloviny romského původu) a zakladatel skupiny Kontrafakt. Je označován za jednoho z nejvulgárnějších, ale také nejnadanějších ve svém oboru.

Narodil se 3. ledna 1977 ve městě Piešťany (Československo). Kromě pseudonymu Rytmus, je znám také pod označením Pat3k. Rytmus nezačíná jako rapper, ale pohrává si s breakdancem (tančí např. pod takovými jmény, jako je Karol Zajac nebo Fredy Ayisi). Mimo to zkouší beatbox.

Rytmus se postupně zapisuje do historie slovenské hip-hopové kultury. V roce 1994 potkává Davida ze Senca, který mu časem umožňuje vstoupit do skupiny Getogax3. Po pár letech začíná používat přezdívku Pat3k či Metamorfolord, pod níž se objevují skladby na Davidově projektu (kultovním výběrové album) slovenského hip-hopu, Zvuk ulice. Po krátké době se Rytmus vydá na vlastní cestu, ačkoliv na svých skladbách spolupracuje se skupinami Názov Stavby či Trosky.

Ve skupině Prízrak spolupracuje s rapery Egem a DJ Anešem, a posléze s nimi formuje skupinu Déjavu, která následně mění název na Kontrafakt. Díky koncertům, kde skupina výborně předvádí rap a beatbox, se Kontrafakt začíná zapisovat do širokého povědomí posluchačů. Kontrafakt v roce 2003 vypouští do éteru píseň "Dáva mi", jejíž videoklip dosahuje úspěchu i v zahraničí. Rytmus získává úspěch i v beatboxu, kdy v mezinárodní soutěži Austrian beatbox battle championship vyhrává 2. místo, čímž se zařazuje mezi nejlepší slovenské beatboxery.

V roce 2004 vydává Rytmus pod taktovkou společnosti Sony Music album E.R.A.. To má obrovský úspěch a Rytmus se stává nejprodávanějším interpretem na Slovensku. O dva roky později zakládá vlastní hudební vydavatelství Tvoj tatko records. Následuje sólové album Bengoro, a s Kontrafaktem Bozk na rozlúčku.

V dalších letech spolupracuje se zahraničními hvězdami hip hopu (album Si zabil).

Roku 2010 vydává dosud své poslední sólové album, nesoucí název Král. Na něm hostuje například Igor Kmeťo z Kmeťobandu, oblíbená slovenská zpěvačka R´N´B Tina, a Ego z Kontrafaktu. Na produkci se podílí Dj Wich, Dj Premier, Mad Skill, Tomi Popovič, Johny Kortis a zmíněný Igor Kmeťo. Deska se stává velmi úspěšnou, a Rytmus natáčí také videoklip od Image Vision k tracku „Verejný nepriatel“ za rekorní rozpočet 5 milionů slovenských korun.

Rytmus se také objevuje ve filmech. V roce 2009 ve slovenském snímku Fabrika smrti: mladá krv, a v českém filmu Bastardi (2010). Na podzim 2010 se stává jedním z porotců druhé řady televizní soutěže Česko hledá Superstar.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

07.02.2011 - 19:50 danielson přidal 2694 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.