Playlisty Akce
Reklama

R Roxette biografie

Biografie

Per Gessle a Marie Fredriksson se poprvé potkali v Halmstadu na konci 70. let. Per v té době byl frontmanem úspěšné kapely Gyllene Tider a Marie působila v Strul and MaMas Barn. V 1981 si Marie poprvé zazpívala s Gyllene Tider a nahrála s nimi švédsky zpívané album z roku 1982.

Během práce na prvním sólovém albu se Marie značně podílela na jediném anglicky zpívaném albu kapely Gyllene Tider, The Heartland Café, které vyšlo v únoru 1984. Na popud společnosti Capitol Records vzniklo EP Heartland a kapela byla nucena zvolit jiné jméno. To bylo vybráno podle písně Roxette od Dr. Feelgooda.

Nově pojmenovaná kapela vydala album ve Státech, kde si ho víceméně nikdo nevšiml, a vyjela na turné po Švédsku. Krátce na to byla vyhlášena pauza a Per začal pracovat na sólovém albu, Sooner, které vyšlo v roce 1985 a Marie se znovu podílela na zadních vokálech.

Krátce na to ředitel EMI, Rolf Nygren, navrhl, aby Per s Marií zpívali spolu. Per proto přeložil píseň Svarta glas do angličtiny a rázem tu byl první singl, Neverending Love vydaný v létě 1986 pod formací Roxette. Píseň se dostala do švédské top10 a prodala 50,000 kopií.

Po úspěchu prvního singlu začalo duo pracovat na albu. V říjnu 1986 přišla na svět debutová deska Pearls of Passion, z níž vzešly další dvě úspěšné singly - Goodbye to You a Soul Deep. Celosvětového úspěchu se ale nedočkalo.

V roce 1987 se kapela spojila s Evou Dahlgren a Ratata a vydala singl I Want You a kolem Vánoc přišlo vydání písně It Must Have Been Love (Christmas For the Broken Hearted), která byla později vydána jako bonus na celosvětovém vydání jejich prvního alba v roce 1997.

Z druhého alba Look Sharp! byly pro Švédsko vybrány jako hlavní singly Dressed for Success a Listen to Your Heart, kde Marie pevně chytla hlavního zpěvu, k čemuž se sám Per vyjádřil tak, že součástí jeho plánu pro kapelu nebylo, aby byl hlavním zpěvákem. Druhé album vyšlo v říjnu 1988 a na 14 týdnů obsadilo první příčku švédského žebříčku.

Celosvětový úspěch přišel až s třetím singlem The Look, který se povedlo zahraničnímu studentovi dotlačit do americké rádiové stanice KDWB 101.3 FM, kde si získal nemalý úspěch a rozšířil se do dalších stanic. Popularitě písně kapele vyjednala i dříve zamítnutou smlouvu s EMI po Americe. Druhým světovým singlem se stala píseň Dressed for Success.

V roce 1990 se začalo mluvit o přípravách soundtracku k filmu Pretty Woman, kam byla nakonec zvolena It Must Have Been Love, protože nebyl čas skládat nový materiál, akorát byl pozměněn vánoční text a přidalo se pár změn do instrumentálu skladby.

S koncem roku 1990 kapela dokončila své turné a vrátila se do Švédska nahrávat třetí album pojmenované Joyride, jehož vydání padlo na březen 1991 a vysloužilo si post nejprodávanějšího alba kapely. V domovině kapely se číslem jedna stal hlavně titulní singl Joyride následovaný písní Fading Like a Flower (Every Time You Leave) a silnou baladou Listen to Your Heart. Úspěch desky byl zakončen velkým světovým turné Joyride! World Tour 1991/92.

Během turné byl nahrán materiál pro desku Tourism: Songs from Studios, Stages, Hotelrooms & Other Strange Places, na kterou byly oprášeny starší věci, které se nedostaly na předešlé desky s prvním singlem pojmenovaným How Do You Do! a druhým Queen of Rain.

Na začátku roku 1993 se Roxette staly první neanglicky mluvícími umělci vystupujícími v sériích MTV's Unplugged, ve stejnou dobu vyšla písnička Almost Unreal určená pro film Hocus Pocus s Bette Midler, nakonec se ale píseň dostala do soundtracku hry Super Mario Bros.

S vydáním alba Crash! Boom! Bang! v roce 1994 se začalo mluvit o změně hudebního stylu, který byl sice přijat kladně, ale alb se prodalo méně. Největší úspěch sklidil singl Sleeping in My Car.

V říjnu 1995 vyšla kapele první kompilace, Don't Bore Us, Get to the Chorus!, která se v řadách zemí dostala do top5 včetně Anglie. Krom starých známých hitů vyšla i novinka You Don't Understand Me za spolupráce s Desmond Child.

V roce 1996 dal Per znovu dohromady Gyllene Tider a s Roxette nahrál pár svých písní se španělským textem vydaných na albu Baladas En Español. Následovalo vydání sólových alb a následné znovu shledání v roce 1998.

V únoru 1999 vyšlo album Have a Nice Day, které kapele přineslo úspěšný comeback a singl Wish I Could Fly. Smíšenou kritiku si odnesl i jeho nástupce Room Service z nějž vzešly singly Real Sugar, The Centre of the Heart a Milk and Toast and Honey. Kritici tou dobou predikovali brzký konec kapely.

V roce 2002 vyšla druhá kompilace, The Ballad Hits a o rok později The Pop Hits s dříve nevydaným A Thing About You a Opportunity Nox.

V září 2002 byla Fredriksson hospitalizována, poté co omdlela u sebe doma. Krutá diagnóza přinesla nádor na mozku, který sice byl chirurgicky odstraněn, ale následoval ho druhý nález. Během uzdravování vydala své jediné anglicky zpívané album The Change inspirované jejími zážitky.

V polovině roku 2006 kapela vydala The Rox Medle k promování nadcházejícího 20th Anniversary package. Stejně tak vyšel nový singl One Wish dostupný jako download. Kompilační sada vyšla jako The Rox Box 18. října 2006 ve formě čtyř CD a jednoho DVD.

Na jaře 2009 se začalo po delší odmlce mluvit o návratu, který Per okomentoval slovy, že vše záleží na Marii. Kapela se nakonec dala do série koncertů Night of the Proms v Belgii, ale pro Mariin zdravotní stav byla nucena skončit. 23. října švédský tisk Expressen oznámil tvorbu nového materiálu.

Osmé album, Charm School, vyšlo 11. února 2011 a v jedenácti evropských zemích se dostalo do top20. Jeho první ochutnávkou se stal lednový singl She's Got Nothing On (But the Radio), který se od dob How Do You Do! stal největším singlem na německém trhu. Následovalo světové turné The Charm School World Tour se 77 koncerty.

Na začátku roku 2012 Per oznámil na svém oficiálním Twitter účtu, že natáčí deváté album, Travelling. V březnu 2012 vyšel první singl, It's Possible.

V roce 2013 byla obnovena činnost kapely Gyllene Tider, která vydala nové album a Roxette vyšlo první blue-ray/DVD záznam Live: Travelling the World. V březnu 2016 byl zveřejněn dokument Roxette Diaries.

18. dubna 2016 bylo zrušeno turné The Neverending World Tour pro Mariin zdravotní stav, kdy ji bylo doporučeno vzdát se živého vystupování. "Je smutné, že mé turné už skončilo a chci využít této příležitosti, abych poděkovala našim úžasným fanouškům, kteří nás následovali na naší dlouhé a klikaté cestě," uvedla. V černu 2016 vyšlo poslední studiové album s Marininým, Good Karma, o dva měsíce později vydali singl It Just Happens. V říjnu a listopadu 2018 objel Per Evropu v rámci turné Per Gessle's Roxette.

9. prosince 2019 Marie Fredriksson zemřela ve věku 61 let po dlouhém a těžkém boji s rakovinou. Den její smrti fanoušci prožili s písní It Must Have Been Love, která za 24 hodin utržila 430 milionů přehrání.
Per na uctění její památky uvedl, že byla '"vynikající hudebník, mistr hlasu, úžasný umělec".

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

11.12.2019 - 23:40 DevilDan přidal 7324 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.