Playlisty Akce
Reklama

O Rita Ora biografie

Biografie

Rita Sahatçiu Ora se narodila 26. listopadu 1990 v Pristině původně spadající pod Kosovo albánským rodičům, psychiatričce Vere a Besniku, majiteli hospody. Původně se jmenovala jen Rita Sahatçiu, což je jméno tureckého původu znamenající "hodinář", ale rodiče ji později přidali "Ora", což je v albánštině "čas", aby šlo lépe vyslovit.

Z politických důvodů její rodina opustila Kosovo a přestěhovali se v roce 1991 do Londýna. Rita vyrůstala v Notting Hill a chodila na základní školu St Cuthbert with St Matthias, následně uměleckou školu Sylvia Young Theatre School.

V mladém věku začala zpívala a vystupovala kupříkladu i v otcově hospodě. V roce 2008 si vyzkoušela Eurovision: Your Country Needs You vysílané na BCC s možností soutěžit na Eurovision Song Contest 2009, ale později se ze soutěže stáhla s tím, že se necítí připravená a že tahle výzva není nic pro ni. Krátce na to ji její management dostal pod křídla amerického labelu Roc Nation. V té době se objevila ve videích Drakea a Jay-Zho a nahrála album, které ovšem vydavatelství odmítlo vydat.

Během roku 2011 zveřejnila obaly a videa o své práci na albu na YouTube. To zaujalo DJ Freshe, který s ní nahrál Hot Right Now vydaný 12. února 2012. Během února předskakovala na Club Paradise Tour zpěváka Drakea. Následovalo vydání prvního singlu R.I.P. 6. května 2012 a 12. srpna How We Do (Party).

Během koncertování s Coldplay zveřejnila, že se její album bude jmenovat Ora. Album vyšlo 12. srpna 2012 a debutovalo na prvním místě britské albové hitparády.

V lednu 2013 Rita odhalila, že nové album bude čistší a odhalí nový úhel pohledu na "párty holku". V roce 2014 Ora vydala I Will Never Let You Down a spolupráci s Iggy Azaleou Black Widow. Na cenu Akademie byla nominována píseň Grateful z filmu Beyond the Lights).

V prosinci 2015 podala žalobu na Roc Nation. V květnu 2016 došlo k vyrovnání a zrušení smlouvy, tu Rita podepsala s Atlantic Records v červnu. Po téměř dvou letech vyšel první singl pod novým vydavatelství 26. května 2017, Your Song. Píseň byla jmenována prvním singlem z druhé desky, po zveřejnění informace, že se původní záznamy ztratily během soudního sporu s bývalým vydavatelstvím. Druhým singlem se stal Anywhere. V lednu 2018 nahrála s Liamem Paynem duet For You pro filmové zpracování Padesát odstínů svobody (Fifty Shades Freed), v celé trilogii si Rita dokonce zahrála. V květnu vyšla bohatá spolupráce Girls s Cardi B, Charli XCX a Bebe Rexhou.

Druhé studiové album Phoenix vyšlo 23. listopadu 2018 s předvojem v podobě singlu Let You Love Me, který se v Británii dostal na 4. příčku. Od 1. března do 29. května 2019 objížděla Evropu, Asii a Oceánii na svém turné k albu.

V dubnu 2019 vyšel Ritě singl Carry On ve spolupráci s DJem Kygem k animovanému filmu Detektiv Pikachu, v květnu následovala další spolupráce, Ritual s Tiëstem a Jonasem Blue.

V září 2019 Rita pro francouzský magazín Marie Claire prozradila, že pracuje na svém třetím studiovém albu, z nějž první ochutnávka přišla 12. února 2021 s názvem Bang. 27. ledna 2023 následovala skladba You Only Love Me a bylo prozrazeno jméno desky, You & I, které vyšlo 14. července.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

19.09.2023 - 14:18 DevilDan přidal 493 znaků
02.03.2019 - 21:41 DevilDan přidal 2824 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.