Playlisty Akce
Reklama

Q Queen biografie

Biografie

Queen je britská rocková kapela z Londýna, vynikající nad ostatními skupinami svými originálními skladbami, také zajímavým spojení rocku s operou v Bohemian Rhapsody a Freddieho hlasovým rozsahem a showmanstvím. Charakteristický zvuk skupiny mimo jiné udávala Brianova vlastnoručně vyrobená kytara.

V roce 1968 věší na studentskou nástěnku Brian May (student fyziky na Imperial College v Londýně) inzerát, že by rád založil kapelu a shání spoluhráče. Na základě této pobídky se k němu přidává baskytarista a zpěvák Tim Staffel a bubeník Roger Taylor. Trojice si začíná říkat Smile. Po roce podepisují smlouvu s Mercury Records. Vydávají však pouze jeden singl, písničku Earth, která je naprostým propadákem.

Roku 1970 ze sestavy Tim Staffell odchází, aby zkusil své štěstí jinde. Přemluvá svého bývalého spolužáka z umělecké školy, Farrokha Bulsaru, později známého jako Freddie Mercury, aby se přidal ke Smile. Freddie, rodák ze Zanzibaru, dříve zpívající s méně známými skupinami je přijat a má velice přesnou představu o podobě skupiny. Nejprve je však v plánu vymyslet jiný název pro kapelu. Z několika návrhů je nakonec přijat návrh Freddieho – a sice Queen. Nejdřív si Brian s Rogerem nejsou jistí, zdá se jim to staromódní, ale zároveň přiznávají, že je to působivé. "Je to jenom jméno, ale je královské a zní nádherně. Je to silné slovo, naprosto univerzální a bezprostřední." vysvětluje Freddie. A tak v dubnu roku 1970 začíná život skupiny Queen.

Zkouší, skládají a zdokonalují svůj repertoár, který hrají zatím pouze svým kamarádům. Kapela zkouší šest různých baskytaristů, nakonec si ponechává Johna Deacona. Roku 1972 začínají hrát v londýnských klubech a barech. Rok poté podepisují smlouvy s Trident Audio Productions, což je přivede k velké společnosti EMI. Jejich první singl ,,Keep yourself Alive“ je propadák, stejně jako jejich celé následné debutové album.

V roce 1974 vychází album Queen II a s ním i první hit Queen ,,Seven Seas or Rhye". Z původně pomalé instrumentální skladby se díky Mercuryho přepracování stává první hitový singl a skupina zažívá masový ohlas. Queen se začíná dařit a jejich další album Sheer Heart Attack dokazuje, že jsou schopni tvořit propracovanou hudbu.

Rok 1975 je pro kapelu historickým milníkem. Vychází jejich přelomové album A Night At The Opera, a svět už ví, že rocková hudba má svého panovníka. Tažným koněm je Freddieho píseň ,,Bohemian Rhapsody", jedna z nejvynalézavějších a nejoslnivějších písní rockové historie. Ta je ihned katapultována na 1. místo hitparád, kde se drží neskutečných 9 týdnů. To z Queen činí rockovou megastar. Freddie za píseň získává cenu Ivora Novella. K písni vzniká videoklip, který je považován za "zakladatele hudebního videa". Další skladby alba, ,,You´re My Best Friend" Johna Deacona a ,,Love of my Life" se stávají hity. Album nepřineslo jen hity, ale poprvé i dnes legendární logo skupiny, které se skládá z horoskopických znamení jejích členů (rak, panna, dva lvi) a ptáka Fénixe, který ochraňuje písmeno Q. Obrázek navrhl Freddie Mercury. Queen si vždy zakládá na podobě obalů svých alb a singlů. S některými z nich jsou však problémy. Zvláště v USA musela zasáhnout tamní cenzura, nelíbilo se ji např. obnažené ženské pozadí na obálce singlu ,,Fat Bottomed Girls" nebo dvě svíjející se lidská těla na ,,Body Language".

Z šestého alba, News Of The World, vydaného v roce 1977, pocházejí dvě z nejznámějších a nejoblíbenějších hymen skupiny. Písně ,,We Will Rock You" a ,,We Are the Champions". Queen vyjíždí na turné po Americe. Roger Taylor hledá větší uplatnění jako sólový zpěvák a jako první ze všech členů téhož roku začíná svou sólovou kariéru, které se věnuje souběžně s Queen.

V dubnu 1979 Queen odjíždí na velké turné do Japonska, kde je velmi populární.

Roku 1980 přichází další převrat ve vývoji skupiny, který jim zajišťuje zcela odlišný druh publika - návštěvníky kin. Komponují totiž hudbu k celovečernímu filmu, přivádějícího na plátno nezničitelného komiksového hrdinu Flashe Gordona. V této době není spolupráce rockové kapely s filmem obvyklá. Je to naprostý úspěch, který dokazuje, že je možné vytvářet novou hudbu k filmu a navíc z ní udělat i hit. Flash, vtipné spojení původního zvuku se hřmícím sborem zapřičiňuje to, že album dosahuje desáté příčky hitparád.

V roce 1981 vydává skupina album svých hitů – Greatest hits. Díky velkému úspěchu se rozhoduje natočit album, na kterém se má objevit jedno z nejúžasnějších spojení hudebních megastar - Queen a David Bowie. Jejich netypický duet ,,Under Pressure" se dostává na vrchol britské hitparády. Tuto fantastickou skladbu nalezneme na albu Hot Space (1982), které naznačuje další tvář Queen - dobývání taneční scény.

Nemění se pouze jejich hudba, ale i sám Freddie Mercury. V 70. letech si zakládal většinou na dámských koncertních převlecích, které mu byly šité přímo na míru, na dlouhých vlasech a černém laku na nehty. Na přelomu 70. a 80. let vše mění za kožené oblečky, krátké vlasy a hustý knír. Zřejmě se dnes jedná o nejcharakterističtější podobu Freddieho, jak si ho dodnes pamatuje většina lidí.

Rok 1984 přináší skupině dosud nejúspěšnější album – The Works. Na něm jsou hity jako ,,Radio Ga Ga" či ,,I Want To Break Free". 13. července 1985 přichází největší představení všech dob. Koncert Live Aid představuje sbírku toho nejlepšího, co svět nabízí - Queen, Paul McCartney, Elton John, David Bowie, U2, The Who, Mick Jagger, Status Quo, Black Sabbath, Sting a mnoho dalších. Koncert pro pomoc hladem trpící Etiopii sleduje na stadionu ve Wembley přes 72 000 diváků, na stadionu Johna F. Kennedyho ve Philadelphii 99 000 a televizní přenos další 2 miliardy lidí v 60 zemích po celém světě. Každá skupina má na vystoupení pouze 20 minut, to však skupině Queen stačí na to, aby se stala hvězdou večera. Druhý den snad všechny noviny na světě mají na titulní straně titulek "Queen is King". (V roce 2005 je toto vystoupení Queen během Live Aid označeno v průzkumu televize Channel 4 za nejlepší živé koncertní vystoupení všech dob)

V roce 1986 skupina obohacuej sbírku svých alb další deskou A Kind Of Magic. Většina písní v čele s dojímavou baladou ,,Who Wants To Live Forever?"  je zkomponována do pohádky pro dospělé Highlander s Christopherem Lambertem v hlavní roli. Album je vystřeleno na vrchol popularity a singly se prodávají úspěšně po celém světě. Ve stejném roce jejich evropské turné Magic Tour navštěvuje více než jeden milión diváků. Turné začíná ve Stockolmu 7. června a končí 9. srpna v Knebworth Park – je to jejich největší koncert v Británii a poslední koncert vůbec!

V roce 1987 si Queen chtějí odpočinout od nahrávání i koncertování. Mercuryho sólová kariéra, stejně jako Rogera Taylora, se rozjíždí naplno. Freddie vydává singl ,,The Great Pretender", ze kterého se stává jeho největší hit (4. příčka) a dále natáčí se španělskou operní pěvkyní Montserrat Caballé album Barcelona, jehož stejnojmennou titulní píseň vybírá olympijský výbor jako hudební téma barcelonských olympijských her v roce 1992.

1988 - Mercuryho sólová kariéra je na vrcholu. V říjnu vystupuje s Montserrat Caballé v Barceloně. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu musí však duet Freddie odzpívat z playbacku, což vyvolává mnohé dohady.

Na počátku koku 1990 prudce vzrůstají dohady v tisku o Mercuryho zdravotním stavu, byť skupina vytrvale dementuje zprávy, že by zpěvák měl mít AIDS. Na předávání cen BRIT Awards v únoru se Freddie objevuje strhaný a unavený, a tak se dohady opět rozbíhají. Queen získává cenu za výjimečný přínos v oblasti hudby.

Poslední studiovým albem Queen (9 měsíců před Freddieho smrtí) je album Innuendo, z února 1991. Hudebně jde o návrat k osvědčeným formám, přináší některé skvělé písně, které později ještě získají na údernosti, když si svět uvědomí, jaké utrpení příprava Freddiemu přinášela. Titulní melodie je první písní, která se rovnou zabydluje na prvním místě žebříčků.

Posledním singlem vydaným za jeho života v Británii se v říjnu stává megahitová skladba ,,The Show Must Go On", která se v mnoha zemích dostává v hitparádě vysoko, a např. v Německu se v ní drží neuvěřitelných 26 týdnů! Zdravotní stav Freddiemu neumožňuje, aby k ní bylo natočeno video, tak se kapela rozhodne videoklip pojmout jako sestřih jejich nejúspěšnějších okamžiků z 80. let.

23. listopadu 1991 Freddie Mercury poprvé veřejně oznamuje, že trpí AIDS. Do té doby o jeho chorobě ví pouze nejbližší přátelé a členové Queen. Freddie pracuje do poslední chvíle svého života. 24. listopadu ve svém domě v Londýnském Kensingtonu umírá. Jeho poslední písně vycházejí až o čtyři roky později na albu Made In Heaven. Mnohé z nich musí členové Queen dokončit sami.

V prosinci 1991 jsou Queen navrženi na nejlepší britskou skupinu roku 1991. Vychází také Bohemian Rhapsody, jako hold zemřelému příteli. Píseň vzlétla na první příčku hitparády a výtěžek z prodeje je darován na výzkum AIDS.

V létě roku 1992 se uskutečňuje velký vzpomínkový koncert na počest Freddiemu - Freddie Mercury Tribute Concert, kde vystupují mj. David Bowie,  Elton John, Axl Rose, George Michael... Vychází záznam koncertu Queen - Live at Wembley Stadium, který byl odehrán během turné Magic Tour v roce 1986.

Skupina obnovuje svoji činnost s novým zpěvákem Paulem Rodgersem (poprvé v r. 2005) a vystupuje pod názvem Queen + Paul Rodgers. Rok 2006 je ve znamení severoamerického turné, navíc ohlašuje návrat do studia – poprvé po třinácti letech. V 2008 vychází nové album The Cosmos Rocks a turné k novému počinu je zaznamenáno na DVD Live In Ukraine, které vychází v roce 2009.

V roce 2011 Queen oslavuje 40. výročí svého vzniku. Je pořádána výstava o jejich díle s názvem Stormtrooper In Stilletos.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

02.02.2012 - 17:38 danielson přidal 9887 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.