Playlisty Akce
Reklama

M Petr Muk biografie

Biografie

Petr Muk se narodil 4. února 1965 v Českém Krumlově. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích a chvíli se živil jako mostní technik, s tím že od patnácti let působil v různých punkových a undergroundových kapelách.

Zlom přišel v roce 1985, kdy se stal vůdčí osobností synthpopové budějovické kapely Oceán, s kterou nahrál kupříkladu známý hit Ráchel nebo Dávná zem. V roce 1992 přesedlal do projektu Shalom s Petrem Kučerou a textařem Petrem Honsem. Po skončení v roce 1996 začal sólovou kariéru.

První album mu vyšlo v roce 1997 a prodalo se ho 90.000 kusů, v té době se začal věnovat také účinkování v řadě muzikálů, jmenovitě kupříkladu Rusalka, Johanka z Arku a Galileo. Největší hity přišly s druhým albem z roku 2000 Jizvy lásky, které nese tituly jako Neusínej a Tančíš sama.

Mimo vlastní písně nahrál i několik stejně úspěšných cover verzí, Zrcadlo původně od Karla Černocha, Bon soir, mademoiselle Paris od kapely Olympic nebo Stín katedrál známou z repertoáru Václava Neckáře. V roce 2004 vydal album Oh L'Amour jako poctu kapele Erasure obsahující jejich písně s českým textem. Deska byla doprovázená turném, které se protáhlo až do června 2005. V roce 2006 uzavřel sňatek se Slovenkou Evou Hejčíkovou a narodila se jim dcera Noemi. Bohužel v této době se u něj naplno projevila dlouho neléčená duševní choroba, pro kterou absolvuje léčení na psychiatrické klinice.

Začátek roku 2007 poznamenala tragická smrt skladatele Karla Svobody, na jehož pohřbu Petr promluvil a zazněla tu právě jeho verze písně Stín katedrál. V témže roce vychází kompilace největších hitů Slunce / To nejlepší a o dva roky později speciální výběr Muzikál a film.

V únoru 2010 přišel na svět pilotní singl z připravované desky Nebe nehledej, album V bludišti dnů vyšlo v pátek 21. května 2010. Následovalo ho tragické úmrtí Petra a to 24. května ve věku 45 let. Jako příčina úmrtí bylo stanoveno udušení zvratky. V jeho krvi byl nalezen alkohol a léky na duševní chorobu BAP (bipolární afektní porucha). Veřejné rozloučení se konalo 3. června v pražském Divadle Broadway, pohřben byl v na hřbitově v Českém Krumlově. Na počest jeho kariéry vyšlo po jeho smrti v roce 2011 album Outro obsahující písně, které zpěvák stihl před smrtí natočit, ale i dema již nenahraná.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

28.02.2019 - 22:21 DevilDan ubral -17 znaků
10.02.2019 - 01:17 DevilDan přidal 2380 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.