Playlisty Akce
Reklama

H Pavol Habera biografie

Biografie

Pavol Habera se narodil 12. dubna 1962 ve městě Brezno, v tehdejším Československu. Je známým slovenským zpěvákem (sólovým i působícím ve skupině Team), skladatelem (například pro Karla Gotta složil píseň "Když muž se ženou snídá") a muzikálovým hercem.

Otec (taktéž Pavol) Habera je bývalým strojním zámečníkem, matka JUDr. Božena Haberová pracovala na Městském úřadě v Brezne.

I když Pavol chodí sedm a půl roku (ještě na základní škole) na housle do hudební školy, nebaví ho to, a tak nakonec nejde k závěrečné zkoušce. Na Vánoce roku 1975 dostává od rodičů svoji první kytaru (španělku).

S první kapelou se střetává na Střední průmyslové škole strojnické. Ta několikrát mění svůj název - začíná se u názvu Small, poté střídá dalších pár , až končí u jména 3 MH (název vzniká z prvních písmen muzikantů - Muriňák, Mikloško, Mirilovič, Habera).

Jakýmsi zlomem v Pavolově životě je odchod na vysokou školu do Bratislavy a také začíná dvouleté studium zpěvu. V roce 1983 se hlásí na festival Mladá píseň Jihlava (soutěží s vlastními písněmi Děti a Únava), kde se umisťuje na 3. místě.

Spolu se sestrou spolužačky, Evou Wolframovou, zakládá pěvecké duo, ve kterém však po krátké době z důvodu příliš "sladkých" a nesedících písní ukončuje spolupráci.

Před vojnou i na ní prochází Habera několika kapelami. Po vojně se objevuje ve skupině Avion, která zpočátku funguje výborně, ale nakonec troskotá na organizačne-produkční stránce. Přesto se v této éře objevují asi 4 písně v rozhlase.

Od roku 1987 působí ve skupině Team. Následující rok kapele vychází debutové album (pojmenované stejně - tedy Team), kterého se prodává kolem 250 000 kusů. Píseň Reklama na ticho se stává hitem, který hrají v rádiích dodnes. Druhé album vychází v roce 1989 a Team vítězí v anketě Zlatý slavík. Pavol se tak postupně dostává do širokého povědomí posluchačů. Zlatého slavíka získává skupina i další dva roky po sobě. V roce 1991 tak kromě 3. Zlatého slavíka na kontě skupiny přibývá i Zlatý slavík pro samotného Pavola v kategorii Zpěvák. V tomto úspěšném roce vychází také první sólové album s názvem Pavol Habera. Album Pavol Habera obsahuje například hity Je to vo hviezdach nebo Láska a vystupují na něm hosté jako David Koller ze skupiny Lucie nebo Petr Janda z Olympicu. Přesto, že samotné jméno Pavol Habera není tolik známé, prodává se album v úctyhodném množství 150 000 kusů.

V roce 1993 vychází kniha Pavol Habera In Flagranti a kromě zpěvu začíná Habera působit také jako skladatel. Například pro Karla Gotta skládá píseň Když muž se ženou snídá. Následně nazpívá písničky k filmu Fontána pre Zuzanu 2, ke kterým složil hudbu spolu s Vašem Patejdlem. Ve filmu se Pavol poprvé objevuje také jako herec.

Pavol vydává další alba s Teamem a také alba sólová. Objevuje se v muzikálu Jozef.

V roce 1996 připravuje vánoční projekt Svět lásku má. Titulní píseň nazpívá s Karlem Gottem a Peterem Dvorským. Hudbu má na svědomí Slovenská filharmonie pod vedením Ondreja Lenárda. Za necelé dva měsíce se album stává platinovým a prodává se v počtu 60 000 kusů.

V roce 2004 Pavol usedá do křesla jednoho z porotců soutěže Slovensko hľadá SuperStar. Pro finalisty soutěže skládá píseň Kým vieš snívať.

V roce 2005 se objevuje v divadle Broadway (role D'Artagnana) v muzikále Tři mušketýři a s Teamem vyráží na úspěšné turné.

Posléze se Pavol Habera objevuje také v porotě druhého kola soutěže Slovensko hľadá SuperStar. V roce 2009 je opět členem poroty, tentokrát v Česko Slovenské SuperStar. Pro soutěž Habera skládá opět společnou píseň finalistů Příběh nekončí.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

14.04.2021 - 07:47 DevilDan ubral -59 znaků
14.12.2009 - 20:47 danielson přidal 3807 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.