Playlisty Akce
Reklama

O Olympic biografie

Biografie

Kapela vznikla v roce 1963 pod názvem Karkulka (Karlínský Kulturní Kabaret) díky Miloslavu Růžkovi. V roce 1965 vznikl nesmrtelný megahit Dej mi víc své lásky, který se později objevil na debutovém LP Želva (1968), ještě předtím ovšem přišel hit Snad jsem to zavinil já.

LP Želva se stává vůbec prvním českým beatovým elpíčkem. V roce 1969 vyšlo druhé LP Pták Rosomák, které následovala změna sestavy a basové kytary se ujal Jan Hauser. Textování zase Zdeněk Rytíř nebo Eduard Krečmar. V nové sestavě kapela zamířila do Francie, kde pracovala na desce Back to Love, která ovšem nakonec nevyšla. Místo toho Supraphon v září vydal singl Kufr/Anděl.

Osmý rok existence kapely zahájila rock 'n' rollová píseň Dynamit, následují nesmrtelné hity Otázky, Strejček Jonatán, Bon soir mademoiselle Paris.

V roce 1971 přišly zásadní personální změny, když Jan A.Pacák podává výpověď, aby se mohl věnovat kariéře malíře. Jeho nástupcem se stal Petr Hejduk. Na místo basového kytaristy přišel Jiří Korn a vychází LP Jedeme, jedeme. O rok později kapela vydala jediný hraný film Pět cestujících, který si ovšem svou premiéru odbyl až v roce 1997 v kině MAT v Praze. K tomu vychází na export připravená LP Handful obsahující všechny doposud úspěšné hity.

Na začátku roku 1973 kapela začala nahrávat čtvrté album a rostoucí popularita Jiřího Korna vzrostla k výpovědi. Jeho náhradníkem se stal Ladislav Chvalkovský, který s kapelou donahrál zbývající skladby jmenovitě - Nebe nad hlavou a Slzy tvý mámy, které najdeme na albu Olympic 4. Brzy však nastaly další změny a místo basáka zaujímá Pavel Petráš. Další změna přišla v roce 1975, kdy ono "prokleté" místo zaujal Milan Broum, který ovšem kapele dal nový vítr do plachet a i rezignující Petr Janda ožil. V roce 1977 vyšlo LP Marathón (pro zahraniční posluchače pojmenované Overhead) s písněmi Nezapomeň nebo Nebe nad hlavou.

V dubnu 1979 vznikl první díl zamýšlené trilogie, deska Prázdniny na Zemi, zaměřená na ekologii. Vznikla i anglická verze Holidays on Earth a kapela tentýž rok vyhrává třetí místo v anketě Zlatý slavík.

Druhá část trilogie dostala název Ulice a vyšla v roce 1981. Tentokrát se zabývá mezilidskými vztahy a okamžitým hitem se stala píseň Okno mé lásky. Anglická verze je pojmenována The Street. Dalším nezapomenutelným hitem se krátce na to stává píseň Jasná zpráva. O rok později vychází živák Olympic v Lucerně.

V roce 1984 vzniklo LP Laboratoř a jeho anglický "bratr" Laboratory. Další album vyšlo o rok později pod názvem Kanagom a obsahovalo píseň Jako za mlada. Anglická verze, Hidden In Your Mind, vyšla až v roce 1986 spolu s novým českým albem Bigbít, ve které je znát nové seskupení kapely.

V pondělí 19. května 1987 zemřel zakládající člen klávesista Miroslav Berka, kapela tak pokračuje ve čtyřech. Ve stejný rok vyšla kompilace Olympic 25 let. V roce 1988 kapela začala pracovat na albu, které se mělo jmenovat "Lidi", nakonec ovšem popularitě singlu Když ti svítí zelená převážila a album dostalo jméno po něm.

Zlom přišel v roce 1990, kdy konec vlády jedné strany znamenal naprosté společenské uvolnění a začíná se uvažovat o vydání LP, v edici Trezor, nejen Olympicu, ale i jiných interpretů. Jako první vyšlo LP Pták Rosomák. V roce 1991 vyšlo album Jako za mlada s nově natočenými hity kapely, ale neprodává se. Ve stejné době se Janda rozhodl ukončit koncertní činnost kapely a vznikla šňůra Combeak. Reklamní kampaň a program "…jak se lítá vzhůru…" je ovšem nečekaně úspěšný. Vyšla také poslední LP deska The Best Of před přechodem na CD.

Od roku 1994 měla být kapela neaktivní, Janda ovšem neodolal a tak vzniklo další studiové album Dávno s písní Člověk jeskynní a turné. Koncem roku vyšel zpěvník "99 písní Olympicu".

V roce 1997 vyšlo album Brejle, na kterém Janda poprvé spolupracuje s Danielem Landou, jejich společný počin nese název Giordano Bruno a rychle se stává hitem. Další album vyšlo v roce 1999 s názvem Karavana.

V roce 2001 přišla kompilace ... to nejlepší z Olympicu 2, která kromě osvědčených hitů přinesla i píseň Můza, co mě volá, původně ze sólové desky Petra Jandy, Jsem tak línej a skladba Nějak se vytrácíš má lásko známá hlavně z koncertů. Ve stejném roce se měl konat slavnostní koncert k 40. letům kapely, Milan Peroutka má ovšem vážnou nehodu a je mu nařízen klidový režim. Koncert se tedy odložil, stejně tak jako se celý rok 2002 nenesl ve znamení koncertů. Výsledkem všech příprav a pauz byly tři koncerty v rámci oslav výročí a DVD Olympic slaví 40 let.

V roce 2011 kapela zahájila svůj projekt retro, nebo-li koncerty kde zahrála všechna svoje alba, pozvala původní členy jako hosty a koncerty natočila na CD s možností zakoupení. V roce 2012 se poté spustilo Modrá pyramida tour Olympic 50 trvající až do roku 2013. květnu 2013 zemřel po koncertě v Karlových Varech dlouholetý bubeník skupiny Milan Peroutka, jehož místo zaujal Martin Vajgl.

V roce 2015 vyšel poslední díl trilogie Souhvězdí a spustil se program Permanent Tour zahrnující Slovensko. V roce 2017 oslavila kapela 70 let v O2 aréně. V září 2018 vyšlo album Trilobit.

V březnu 2020 ze zdravotních důvodů odešel Jiří Valenta a po konkurzu místo klávesáka získal Pavel Březina. V létě 2020 kapela nahrála album Kaťata, které vyšlo v záři.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

14.04.2021 - 09:05 DevilDan přidal 5586 znaků
03.08.2017 - 15:09 danielson přidal 0 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.