Playlisty Akce
Reklama

Putování za Bohem úsvitu: Enslaved – Heimdal

16.03.2023 20:55   |   roman59
Po dvouletém čekání na nové album se fanouškové progresívního black a viking metalu kapely Enslaved konečně dočkali nové fošny pod názvem Heimdal. Album od labelu Nuclear Blast tak máme k ochutnávce od 3. března 2023 a pro ty nedočkavé jako předzvěst kapela uvolnila v roce 2021 EP desku Caravans to the Outer Worlds.
Enslaved
Sám jsem byl zvědav s čím tato norská mytologická bohyně překvapí.

Heimdal je šestnáctým studiovým albem kapely a je pojmenováno po postavě ze severské mytologie. Heimdal je strážcem bohů a Bifrostu, duhovým mostem, který spojuje říši bohů s říší lidí. Jeho role jako spojení mezi světy a schopnost jakési navigace ve složitý vztazích z něj činí dokonalé božstvo. Heimdal je také považován za boha úsvitu, což prý oznamuje svým rohem, který je slyšet v úvodu první skladby Behind the Mirror.

Tímto jsem Vás již uvedl do úvodní skladby alba, kterým opouštíme zemi a míříme do nového úsvitu, skrytého za mlhou, do neznáma. Tomu odpovídá použití mellotronových efektů a rozbíhající se synkopický zvuk. Skladba s blackovým nádechem má těžký zvuk s působivou hloubkou, místy překvapivě měkký a zvídavý k poslechu. Pro mne je paralelou na zvuk Pink Floyd.
Druhá v pořadí Congelia je asi nejvíce black-metalovu věcí alba svým duchem i blackovým vedením zpěvu. Třetí v pořadí, skladba Forest Dweller, je typickou skladbou kapely ve vrstvení progresívních prvků, silných kytarových riffů, použitím klávesového sóla, skladba sahající ke krautrocku s trochou zasněné psychedelie v závěru. Navazující skladba Kingdom je drtivým číslem s působivou hrou kytar, a poměrně složitými bicími a použitím typického vokálu s pasážemi čistého hlasu.
The Eternal Sea má v úvodu zajímavé použití kláves a basy, které přechází v jakési přešlapování na místě a hledání cesty než kapela jaksi najde opět půdu pod nohama. I když mé zdání nezní přesvědčivě je tato skladba působivou od progresivity až po poskakující groove a hraním si s hlasy a atmosférou. Předposlední skladbou je Caravans to the Outer Worlds, která již byla vydána na předchozím EP a má v sobě odsýpající rytmus, který kombinuje riffy ve stylu trashe a acid rock. Působivý je závěr skladby s měkkými vokály a ozvěnou baskytary.
A album kočí majestátním zvukem skladby Heimdal. Právě zvuk na tomto albu je ve spojením s vrstvením prog metalu, skvělým aranžmá, nástrojovou a vokální barevností rozhodující.

Raná tvorba kapely vychází z black-metalu a viking-metalu. K odklonu od tohoto stylu došlo po albu Below the Lights z roku 2003, kdy byla sestava zredukována na své dva zakládající členy, Bjørnsona a Kjellsona. Ti začali začleňovat prvky progresivního rocku, jazzu a dalších odlišných vlivů do svého zvuku.
Mimochodem Enslaved bývá označována žánrově jako progresívní black-metalová a viking-metalová skupina i přesto, že kapela označení jako black.metalová kapela rozhodně zamítá, a přiklání se k termínu extrémní metal.

Line-up:
Ivar Bjørnson Guitars
Grutle Kjellson Vocals (lead), Bass
Arve Isdal Guitars (lead)
Håkon Vinje Keyboards, Vocals (clean)
Iver Sandøy Drums, Vocals (clean)

Track listing:

1. Behind the Mirror 06:19
2. Congelia 08:00
3. Forest Dweller 05:55
4. Kingdom 05:51
5. The Eternal Sea 07:24
6. Caravans to the Outer Worlds 06:43
7. Heimdal 08:05
Total Time: 48:17

Hodnocení alba: 8 bodů z 10!

PS: Koncertní turné kapely se odehrává spolu s Insomnium na americké půdě, ale pokud je chcete slyšet, měla by se kapela objevit v Čechách na Brutal Assault v termínu od 9.-12.8.2023- Pevnost Josefov, Jaroměř.Fotka
roman59 17.3. v 22:32
Brutal Assault je přehlídkou tvrdé odnože hudby a výběr kapel je pečlivě připravován. Plno skvělé tvrdé hudby a délkou je tento festival pro náročnější nátury.
Jinak skvělý tip na včasný nákup lístků i představení tzv. muzik listu.
DevilDan 17.3. v 8:57
Lístky na Brutal Assault nejdete na webu: brutalassault.cz/cs/xchange a celý line-up: brutalassault.cz/cs/line-up

Ze známějších kapel bych asi vytáhl Anthrax, Beartooth, Biohazard, Carach Angren, Crisix, Cult of Luna, Crowbar a ať tu nejsem do večera :D ještě třeba While she Sleeps nebo The Agonist ...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.