Playlisty Akce
Reklama

Nespalujte čarodějnice – Insomnium - Anno 1696

03.03.2023 22:25   |   roman59
Přestože do čarodějnic nebo Valpuržiny noci, kdy se dochází k boji s temnými silami a dějí tajemné věci, zbývá skoro dva měsíce tak nám finská kapela Insomnium nabízí něco jako předehru.
Insomnium
Ano, tato finská melodická death-metalová kapela vydala u Century Media Records dne 24. února 2023 disk s názvem Anno 1696.

I mě zmátl název alba Anno 1696 a tak jsem vyhledával v dostupných pramenech, co se pod tímto názvem skrývá a o čem ta hudba vlastně bude.

Kapela Insomnium se na albu zabývá tématem souboje křesťanství s pohanstvím, bezohledným náboženským pronásledováním, tématem hysterie a pověr. Právě koncem 17. století z důvodu neúrody hladoví a umírá ve Finsku téměř 30% populace, rozmáhá se kanibalismus. Podobně jako jinde v Evropě se i tady na severu rozmáhá čarodějnictví a s ním jako ruka v ruce hon inkvizice proti čarodějnictví, kdy spousta žen byla popravována a mučena strašlivým způsobem. Tato paranoia vedla ke ztrátě nesčetných životů a zanechala hlubokou jizvu v historii národa.

Album otevírá skladba 1696 s pomalým až country folkovým trsáním, která postupně přechází do těžkého melodického death metalu s bezútěšnou atmosférou narušovanou rychlými beaty s epicky znějící stopou v pozadí s tajuplnou temnotou. Následuje White Christ s pomalým dunícím rockovým beatem a kontrastem zpěvu - spodním vrčím vokálem zpěváka Nill Sevenänena s vysoko posazeným křičícím vokálem hostujícího Sakise Tollse z řecké black-metalové kapely Rotting Christ. Atmosféru proplétajících vokálů s pomalejším tempem doplňuje proklamační mluva, která dává příběhu děj a pocit moci: „Ve jménu našeho Spasitele a Pána, ve jménu našeho Vládce a Koruny, jsem přišel abych přinesl zákon a spravedlnost do této země…Slyšíš Luciferovo volání?“. A příběh se rozvíjí dalším kusem, skladbou Godforsaken andělským hlasem hostující finské zpěvačky Johanny Kurkely, jejíž vokalizující hlas je nabalován a pohlcován chladným silným metalovým zvukem kapely, který ke konci rozjasní čistý zpěv plný emocí („Bloudím ve věčné temnotě, bloudím po opuštěných cestách, hledám světlo, hledám pravdu v noci“) s nádherným instrumentálním závěrem. Lilian tvoří takový předěl – je to chytlavá melodická píseň plná atmosféry, která je zdůrazněna použitím durových a mollových intervalů. Cválající rytmus s chytlavým refrénem je pozitivní energií s melodickými kytarovými riffy.

Starless Paths je dlouhou, dobře znějící skladbou s krásně sólující kytarou. The Witch Hunter se stoupající melodií a silnými kytarovými riffy se opírá o kreativní čisté vokály. Předposlední skladba The Unrest je jednoduchá, bohatě znějící folková skladba s melodickou stopou a tichým šeptem je předznamenáním tragického závěru alba. Epický závěr alba v písni The Rapids začíná jemnými tóny klavíru je předzvěst čehosi tajemného. Dynamická skladba mísí dynamické death-metalové pasáže s pomalejšími tiššími mluvenými slovy a zachycují tragické ukončení alba.

Album mísí melodický death metal s doom-metalem umocněný folkovými vlivy a tvoří dohromady soudržný materiál i díky skvělým kytarám a variabilním používáním zpěvu. Výsledkem je skvělé album s výborným zvukem.

Musicians are:
Niilo Sevänen - Bass, Vocals,
Markus Hirvonen - Drums
Ville Friman - Guitars
Markus Vanhala - Guitars, Vocals (clean)
Jani Liimatainen - Guitars, Vocals (clean)

Tracklisting:
1. 1696 06:18
2. White Christ 06:03
3. Godforsaken 08:35
4. Lilian 04:29
5. Starless Paths 07:48
6. The Witch Hunter 05:43
7. The Unrest 03:52
8. The Rapids 07:38
50:26

Určitě skvělá fošna k častému poslechu a nejen pro skalní fanoušky.

Hodnocení alba: 8 bodů z 10!Fotka
roman59 5.3. v 20:39
Gmork: Myslím, že budeš spokojen. Já se zase musím podívat po nových Haken - taky super muzika. Ulver a Solstafir neznám, musím si od nich něco pustit na netu. Díky za tipy,
Gmork 5.3. v 20:35
roman59: Díky, objednáno, čekal jsem, až mi naskladní nové Haken. Do balíčku jsem si ještě přihodil: Ulver - Flowers of Evil, Swallow The Sun - Moonflowers, Solstafir - Berdreyminn a nové Dream Theater a poslední Moonspell. Prostě samá skvělá muzika.
Fotka
roman59 4.3. v 13:27
stargazer: Z rockových věcí, co bys říkal třeba na mého oblíbence Victora Smolského? Zkus skladbu Self-Blinded Eyes nebo Unity. Mimochodem příští víkend hraje Victor s mojí oblíbenou kapelau z ČB Blamage u Karlových Varů. Pro mě je to daleko, tak ho alespoň přes kamarády pozdravuju.
Fotka
roman59 4.3. v 13:22
stargazer: Nechci se dotýkat toho, co posloucháš. Koneckonců je to každého věc. Do fanklubů jsem se podíval a jsou tam i Beatles, Bob Dylan apod. Ale stejně tě mám zařazeného u tvrdších věcí.
stargazer 4.3. v 0:30
roman59: já poslochám i celkem měkký věci, podívej se mi do fanklubů :D
Fotka
roman59 3.3. v 23:08
stargazer: Nevím jestli toto bude pro tebe to nej, myslím, že máš raději tvrdší žánr, ale album je supr- No Stargazer je u všeho hned.
stargazer 3.3. v 22:54
tak to zní zajímavě
Fotka
roman59 3.3. v 22:29
To Gmork:
Před třemi dny jsem dostal tohle album od kamaráda, který mi to přivezl z Plzně. Pro informaci od Musicrecords za krásných 309 Kč. No nekup to, fakt dobré a v originále i s tím dobrým zvukem.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.