Playlisty Akce
Reklama

N Nine Inch Nails biografie

Biografie

V roce 1987 hrál Trent Reznor na klávesy v kapele Exotic Birds z Ohia, jejíž managerem byl John Malm Jr.. Chlapci se spřátelili a krátce na to Reznor opustil Exotic Birds, aby mohl pracovat na vlastních věcech ve spolupráci s Malmem. V té době pracoval jako asistent inženýra a správce Right Track Studios v Clevelandu, kde ho napadlo kontaktovat majitele Barta Kostera s tím, že by rád nahrál dema a Koster souhlasil. Problém nastal v hledání kapely, která by materiál nahrála tak, jak si Reznor představoval a tak, inspirován Princem, nahrál všechny instrumenty, krom bubnů, sám.

První živé vystoupení proběhlo v Phantasy Theater v Lakewoodu 21. října 1988 v rámci turné Pretty Hate Machine Tour Series, kdy měl Reznor za cíl vydat jeden dvanácti palcový singl u evropské nahrávací společnosti. Upsal se u TVT Records a v listopadu se sedm vybraných dem dostalo na desku známou jako Purest Feeling. Jméno kapely Reznor vybral prý hlavně pro snadné zkracování (NIN) než význam, spekuluje se o referenci na devět hřebíků, kterými byl přitloukán Ježíš na kříž nebo o drápech Freddyho Kruegera z hororu Noční můra z Elm Street. Logu dal design sám Reznor a Gary Talpas.

Debutové album Pretty Hate Machine vyšlo 20. října 1989 a stalo se jedním z prvních nezávislých alb certifikovaných platinou. Z alba vzešly tři videoklipy, z nichž dva, Down in It a Head Like a Hole, vysílalo MTv.

Po nuzném přijetí jejich předskakování Guns N' Roses v Evropě se kapela vrátila do Ameriky. Po nátlaku se strany TVT Records a Reznorově odmítnutí řadit kapelu mezi komerčně orientované požádal o ukončení smlouvy, ale žádost byla ignorována. Reakcí na to bylo nahrávání pod jinými pseudonymy a nakonec se mu podařilo podepsat kontrakt s Interscope Records a vytvořit Nothing Records.

V roce 1992 se kapela přemístila do 10050 Cielo Drive, Benedict Canyon v Los Angeles, kterému Reznor říká "Le Pig". Zde vzniklo EP Broken a to již pod novou společností. Album se umístilo do top10 Billboard 200 a dvě písně získaly nominaci na Grammy, vystoupení s Happiness in Slavery a singl Wish. Desku následovalo zremixované album Fixed na konci roku 1992.

Druhé album, The Downward Spiral, atakovalo druhé místo v žebříčku Billboard 200 a zůstává nejprodávanějším albem kapely ve Spojených státech. Také je považováno za jedno z nejdůležitějších alb 90. let. Ze singlů nelze nezmínit March of the Pigs a Closer, k němuž byl natočen kontroverzní a značně cenzurovaný videoklip. Vydání alba následovalo turné Self Destruct Tour.

Na třetí album si posluchači počkali celých pět let. The Fragile dorazilo jako dvojalbum v září 1999. Debutovalo na prvním místě Billboard 200 a v prvním týdnu se prodalo 228,000 kopií. Singly byly vydány tři ale každé v jiné zemi. The Day the World Went Away v Severní Americe, We're in This Together v Evropě a Japonsku a Into the Void v Austrálii. Rocková rádia hrála i jiné písně z tracklistu, to ovšem nezabránilo pádu na 16. příčku a tím i rekord, kdy se kapele povedlo vypadnout z top10 týden po vydání.

Listopad 2000 přinesl album s remixy Things Falling Apart, pár dní před ohlášením turné Fragility, z něhož byly záznamy vydány na DVD/VHS And All That Could Have Been, deluxe verze byla obohacena o CD Still.

Během turné Fragility 2.0 se Reznor v Londýně předávkoval heroinem, což způsobilo rušení koncertů a pauzu pro jeho léčbu, která trvala dlouhých šest let.

Čtvrté album se nahrávalo během roku 2004, kdy frontman bojoval s alkoholismem, zneužíváním návykových látek a právními otázkami se svým bývalým manažerem Johnem Malmem Jr.. With Teeth vyšlo v květnu 2000 a dostalo se na vrchol Billboard 200. Obal alba byl tentokrát ochuzen o texty písní, které se daly najít v pdf verzi na přiložené webové adrese. Tentokrát kapela vypustila album i online na své oficiální MySpace stránce. Od podzimu 2005 poté byly známy data North American arena tour.

Do dalšího alba bylo vsazeno pomalé tempo a koncepce kritiky politiky vlády Spojených států a její dopad na budoucnost blízkých patnácti let. With Teeth přineslo příběh znovuzrozené vlády v roce 2022 (zvaného rokem 0, "Year 0"), která trpí teroristickými útoky, zřejmě od islámských fundamentalistů, a v rámci toho vláda zaujala totální kontrolu nad zemí.

Společně s konceptem Roku Nula se objevila hra alternativní reality, která rozšiřuje děj. Stopy ukryté na koncertních předmětech odkrývaly síť fiktivních webových stránek, který popisují Orwellský obrázek Spojených států v roce 2022.

Prvním singlem z alba se stal Survivalism, který byl, stejně jako další písně, předán k remixování fanouškům, z čehož následně vzniklo album Year Zero Remixed. Reznor plánoval filmovou adaptaci alba a nazýval ho vlastně soundtrackem k neexistujícímu filmu. Finanční náročnost nakonec Reznorovu vizi stáhla k minisérii Year Zero.

V únoru 2008 Reznor přidal na oficiální stránku kapely příspěvek "2 weeks" (2 týdny). 2. března vyšel první počin u The Null Corporation, Ghosts I–IV, obsahující 36 instrumentálních skladeb a dostupný na oficiální webové stránce. Album si šlo pořídit v mnoha formách, od digitálního downloadu po ultra-deluxe limitovanou edici za $300.

Bez jakékoliv propagace přišlo 5. května The Slip dostupné jako stažitelný materiál a v limitovaném počtu 250,000 kopií jako fyzické médium. Následovalo dvaceti pěti denní turné Lights in the Sky po severoamerických městech. 7. ledna 2009 Reznor nahrál na BitTorrent 400GB soubor s needitovaným HD kvalitním záznamem z koncertů, který později šikovní fanoušci zpracovali v digitální film se třemi částmi známý jako Another Version of the Truth. Během prosince 2009 do února 2010 bylo možné dokument sehnat na DVD, BlueRay nebo na BitTorrent.

V únoru 2009 Reznor napsal na oficiální stránku následující myšlenku o budoucnosti NIN "V nedávné době jsem přemýšlel o tom, že by NIN prostě na nějakou chvíli zmizeli", čímž 10. září zakončil Wave Goodbye turné.

Ve stejném roce se Reznor oženil s Mariqueen Maandig, s kterou založil projekt How to Destroy Angels, kterému v červnu 2010 vyšlo první EP. Mimo to spolupracoval na soundtracku k filmu The Social Network, za který se dočkal i ceny Zlatého Glóbu, v roce 2011 vyšel soundtrack k filmu Muži, kteří nenávidí ženy (The Girl with the Dragon Tattoo) a do třetice v roce 2014 k filmu Zmizelá (Gone Girl).

V rozhovoru pro BBC 1 v roce 2012 se zmínil, že v hlavě pracuje na materiálu pro NIN. Oficiální návrat byl potvrzen v únoru 2013 spolu s koncertní šňůrou Twenty Thirteen Tour. Odhaleno bylo i nové složení kapely Eric Avery, Adrian Belew a Josh Eustis spolu se starými známými členy Alessandrem Cortinim a Ilanem Rubinem. Avery a Belew kapelu opustili před vydáním se na turné.

Album vyšlo 3. září s názvem Hesitation Marks předpovězené singly Came Back Haunted a Copy of A. V červnu 2015 byly na Apple Music přidány instrumentální verze starších alb, The Fragile a With Teeth.

V prosinci 2015 bylo přislíbeno samotným Reznorem, že se kapela vrátí v roce 2016, což se protáhlo až do prosince, kdy vyšlo EP Not the Actual Events. Začátkem roku 2017 byla potvrzena účast kapely na několika festivalech včetně Panorama Music Festival a FYF Fest.

V červnu 2017 bylo oznámeno, že EP budou tvořit trilogii, jejíž druhým dílem se stalo album Add Violence vydané 27. července následované deskou Bad Witch v květnu 2018 a Cold and Black and Infinite North America 2018 Tour.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

28.02.2019 - 22:22 DevilDan ubral -13 znaků
15.02.2019 - 00:02 DevilDan přidal 7556 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.