Playlisty Akce
Reklama

N Nightwish biografie

Biografie

Skupinu založil v roce 1996 skladatel a klávesák Tuomas Holopainen s cílem tvorby vlastní hudby. Spolu se zpěvačkou Tarjou Turunen a kytaristou Emppu Vuorinenem natočili demo, na kterém nesla první píseň název Nightwish. Podle této písně se skupina následně pojmenovala.

Rok po založení (1997) dostává kapela smlouvu od známého finského labelu Spinefarm Records a sestava se rozšiřuje o bubeníka Lorda "Jukku" Juliuse. V této sestavě vydává Nighwish své debutové album, pojmenované Angels Fall First. Z alba vychází singl The Carpenter, který se umisťuje v první desítce prodejnosti ve Finsku. Poté odehrává pouze sedm koncertů, protože Jukka a Emppu musí na vojnu a Tarja studovat.

Další rok (1998) kapela rozšiřuje svoje řady o baskytaristu Samiho Vänsku, Tuomasova dlouholetého přítele, a vydává druhé album Oceanborn. Ve dvou písních na albu se objevil jako host Tapio Wilska (bývalý člen Finntroll). Album je textově i aranžérsky propracovanější a skupina s ním vyráží na své první turné po Evropě.

V květnu 1999 začíná Nightwish znovu koncertovat a dva a půl měsíce hraje na všech velkých rockových festivalech v zemi. Ve stejné době nahrává píseň Sleeping Sun, která vznikla u příležitosti zatmění slunce v Německu, na podzim ho vydává v podobě singlu. V Německu se samotného singlu prodalo 15 000 kopií v jednom měsíci.

V srpnu už skupina ví, že Oceanborn a singl Sacrament of Wilderness získává zlatou desku za prodej. Zároveň se jede evropská koncertní šňůra (26 koncertů), které se spolu s Nightwish účastní i německá skupina Rage.

Začátkem roku 2000 kromě počínajících pracích na třetím albu, se skupina účastní soutěže Eurovize (s písní Sleepwalker). První kolo klasifikace vyhrává, ale celkově končí 2.
V květnu spatřuje světlo světa třetí album Wishmaster. Album se dostává na 1. místo žebříčku ve Finsku a zůstává tam tři týdny, v té době také získává zlatou desku. V německém magazínu Rock Hard je Wishmaster označen albem měsíce a to přestože byla v té době vydána i dlouho očekávaná alba Bon Joviho a Iron Maiden. Album se také prosadilo v německém žebříčku, kde získalo 21. pozici.

Následovalo třítýdenní turné po Brazílii, Chile, Argentině, Panamě a Mexiku, což je pro Nightwish dosud vůbec největší zkušenost. Dalším projektem je vytvoření živého koncertního záznamu na DVD a VHS spolu s limitovanou edicí živého alba (pouze ve Finsku). Koncert se konal v Tampere 29. prosince 2000. Materiál byl vydán v dubnu 2001 a celosvětově během léta 2001. Na konci tohoto vystoupení je skupině předána platinová deska za Wishmaster a zlatá za singl Deep Silent Complete.

V březnu 2001 Nightwish opět vstupuje do studia k nahrání jejich verze klasiky Garyho Moora Over The Hills And Far Away, spolu se dvěma novými písněmi a přepracovanou písní Astral Romance z alba Angel Fall First. Video k písni Over The Hills And Far Away ve Finsku rychle získalo platinu jako mini-CD, které bylo natočeno v srpnu 2001 ve Finsku. Turné ve Finsku končí téhož roku v Nivale a skupina má velmi byla blízko rozpadu.

Tuomas odjel trampovat do Laponska a muselo dojít ke změnám, aby skupina byla schopna pokračovat. Podle Tuomasových slov, chtěl skupinu rozpustit kvůli dlouhotrvajícím neshodám ve skupině. Naštěstí se tak však nestalo. Sami Vänskä, který byl ve skupině od alba Oceanborn, musel z kapely odejít. Nahradil ho Marco Hietala, známý z Tarotu a Sinergy. Slíbil, že vstoupí do skupiny jako náhrada pro další album a turné.

V lednu 2002 začíná nahrávání dalšího alba, které vychází v květnu, nese název Century Child, které vytváří prodejní rekord. Po dvou hodinách prodeje získává ve Finsku Zlatou desku (nakonec získává status druhé nejprodávanější desky roku ve Finsku). Po dvou týdnech platinu (=30 000 prodaných kopií), rychlý prodej pokračoval i mimo Finsko. Nightwish absolvuje úspěšnou tour po Jižní Americe.

Kvůli odpočinku plánuje skupina malou přestávku, ale odpočinku si moc neužívá, protože jednotlivý členové hrají dočasně v různých kapelách. Během roku 2003 je natočen DVD dokument End of Innocence a připravuje se další album, které ohlašuje singl Nemo. Zakrátko vychází album Once, které stejně jako singl Nemo získává za den zlatou desku. Následuje turné o 130 vystoupeních po celém světě.

V únoru 2005 Nightwish získává 5 cen v Emma-Gala (finské Grammy). Mimo jiné získává cenu za "Kapelu roku" a "Nejvíce prodávané album roku". V druhé polovině roku vychází DVD End of an Era live. Po posledním koncertě v rámci turné, skupina vyhazuje Tarju, protože během Once Tour se její postoj a jednání obrátil proti všemu, co Nightwish představuje. Tarja se vydává na sólovou kariéru a věnuje se více opeře, kterou během Nightwish zanedbávala.

Skupina rozhodně nechce zkoušet a tak připravuje materiál pro nové CD a během toho hledá novou zpěvačku. Tou se stává usměvavá Anette Olzon.

V roce 2007 pomalu ohlašuje připravované album singl Eva, přičemž vydělané peníze kapela věnuje dětskému domovu. Singlem druhým je píseň Amaranth. Následuje vydání očekávaného alba s názvem Dark Passion Play a ihned poté turné Dark Passion Play World Tour.

V červnu 2009 ve finském časopise Soundi hlavní skladatel a klávesista Tuomas Holopainen uvedl, že začíná pracovat na novém albu skupiny Nightwish. V říjnu se mezi fanoušky začínají šířit spekulace, že nové album ponese jméno Wind Embraced, avšak tyto zprávy zpěvačka Anette Olzon popírá. 1. února 2010 Anette na svém blogu zveřejňuje, že pro nové album je hotovo devět skladeb a skupina se v létě sejde na nahrávání demo verzí. 10. února 2011 skupina na svém webu uvádí, že nové album ponese název Imaginaerum.

Album je v podstatě soundtrackem ke stejnojmennému filmu a prolíná se tak s jeho příběhem. Film je o starém umírajícím hudebním skladateli a poetovi Thomasi Whitmanovi (kombinace jmen Tuomase Holopainena a amerického basníka Walta Whitmana - Tuomasova oblíbeného autora), který vzpomíná na své mládí a dětství. Stejnojmenný film režíruje Stobe Harju, který již s Nightiwish spolupracoval na klipu ke skladbě The Islander.

1. října 2012 skupina skrze svůj profil na Facebooku oznamuje zprávu, že došlo k dohodě s Anette o konci jejího působení v kapele. Podle tiskového prohlášení "bylo čím dál tím víc zřejmé, že směřování kapely je v konfliktu s jejími potřebami. Tento konflikt vedl k rozdělení, ze kterého se již nebylo možné vrátit zpět". Pro zbytek turné Imaginaerum World Tour zastupuje Anette Nizozemka Floor Jansen, která se v říjnu 2013 stává oficiální zpěvačkou kapely. Zároveň byl do kapely přijat i Troy Donockley, který doprovází skladby Nightwish na flétny a dudy.

Na konci listopadu vychází živé album Showtime, Storytime, které obsahuje mimo jiné dokument o prvním dnu Floor v kapele a dokumentuje celý proces nahrazení Olzon.

V květnu 2014 Tuomas skrze oficiální webové stránky oznamuje, že mají pro nové album nahráno 12 demo verzí. 6. srpna je oznámeno, že se nahrávání nezúčastní bubeník Jukka Nevalainen, který tou dobou trpěl těžkou insomnii. Nahrazuje ho Kai Hahto.

V listopadu vychází video pro první singl s Floor v hlavní roli, Élan. Samotné album dostává název Endless Forms Most Beautiful a je vydáno 27. března 2015. Název je odvozen od spisů Charlese Darwina. 9. dubna začíná v New Yorku Endless Forms Most Beautiful World Tour, které končí až 9. října 2016 v Japonsku.

20. srpna 2016 se koná speciální show k 20. výročí kapely v Himos Areena ve Finsku, která končí ohlášením pauzy na rok 2017 během kterého se Floor chce věnovat svému prvnímu dítěti. Holopainen následně přislibuje, že se kapela dá do práce někdy mezi léty 2018 a 2020, aby mohli pokračovat ve zkoumání témat, které začali v posledním albu.

Od 9. března 2018 kapela vyjíždí na devítiměsíční turné Decades: World Tour a vydává kompilační album Decades. V červenci 2018 je oznámeno, že je napsáno zhruba 80%-90% nového materiálu. 15. července se Kai Hahto stává oficiálním členem kapely, důvodem je oznámeno Jukkova nechuť pokoušet štěstí tím, že se vrátí jako plnohodnotný člen, ale i tak zůstává členem "mimo scénu".

16. ledna 2020 byl odhalen cover i tracklist nového alba Human. :II: Nature., které následně vyšlo 10. dubna 2020, které předcházel singl Noise ze 7. února. Turné mělo původně začít na jaře 2020, ale kvůli pandemii Covid-19 bylo odloženo o rok.

Zpracoval: danielson; DevilDan;
Historie úprav

14.04.2021 - 03:24 DevilDan přidal 259 znaků
27.07.2019 - 15:37 DevilDan přidal 1175 znaků
13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 7151 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.