Kecárna Playlisty
Reklama

D Michal David biografie

Biografie

Michal David, vlastním jménem Vladimír Štancl, je známý český skladatel, zpěvák a producent. Na svém kontě má již přes tři milióny prodaných desek, úspěšné muzikály a v povědomí lidí je zaryt minimálně písněmi jako je "Nonstop", "Céčka", "Pár přátel" apod.

Edita Štanclová, rozená Kludská, (bývalá mimka, pocházející ze známé cirkusové rodiny) 14. července 1960 v Praze právě rodí syna, jemuž dává jméno Vladimír Štancl.

V šestnácti letech, během studia na pražské hudební konzervatoři, Michal David zakládá jazzové kvarteto Čtyři a později získává ocenění "Hudebník roku" na Pražských hudebních dnech. V té době se seznamuje s producentem Františkem Janečkem a připojuje se tak k jeho skupině Kroky, kde hraje a zpívá například po boku Jany Kratochvílové.

Zlomový okamžik pro jeho kariéru nastává na hudebním festivalu Intertalent, kde vítězí se skladbou "Nenapovídej", čímž se takřka přes noc stává novým hudebním idolem osmdesátých let.

V roce 1980 vychází jeho sólové album, které patří k nejprodávanějším albům vůbec; jeho hudba také zní v divácky úspěšných filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh a Discopříběh 2, což mu přináší celoživotní označení český král diskoték.

Píseň "Poupata", kterou skládá, se stává symbolem Spartakiády 1985. V devadesátých letech je vnímán převážně negativně jakožto exponent minulého režimu a spolu s dalšími umělci odchází do ústraní. Když v roce 1998 hokejisté po vítězství v Naganu přiznávají, že právě jeho skladby byly jejich motivací v šatně, Michal David využívá vlnu popularity, skládá pro ně píseň "Správnej tým" a vrací se do veřejného a hudebního života.

Když v roce 2000 skládá pro Helenu Vondráčkovou píseň "Dlouhá noc", jen málokdo tuší, že se píseň stane jedním z nejhranějších hitů roku. Skladatelský talent Michala Davida prosakuje na povrch a Michal tak skládá písně pro umělce typu Lucie Bílá, Karel Gott, Bára Basiková, Ilona Csáková, Hana Zagorová a další.

Roku 2002 se Michal začíná věnovat také muzikálům. Titulní píseň muzikálu Kleopatra "Teď královnou jsem já", se stává stává hitem (a také jednou z nejhranějších písní českých rádií roku 2002) ještě před jeho premiérou. Jeho dalšími (také úspěšnými) muzikály jsou např. Tři mušketýři (2004) nebo Angelika (2007).

V roce 2009 představuje Michal David muzikál Mona Lisa a po letech se vydává na velmi úspěšné koncertní turné. Příští rok má oslavit jubilejní padesáté narozeniny, a sice velkolepým koncertem, na němž se dle skladatelových slov má objevit jako host hvězda takového formátu, jakým je celosvětově uznávaný sir Elton John.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 2797 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.