Playlisty Kecárna
Reklama

D Michal David biografie

Biografie

Edita Štanclová, rozená Kludská, (bývalá mimka, pocházející ze známé cirkusové rodiny) 14. července 1960 v Praze právě rodí syna, jemuž dává jméno Vladimír Štancl.

V šestnácti letech, během studia na pražské hudební konzervatoři, Michal David zakládá jazzové kvarteto Čtyři a později získává ocenění "Hudebník roku" na Pražských hudebních dnech. V té době se seznamuje s producentem Františkem Janečkem a připojuje se tak k jeho skupině Kroky, kde hraje a zpívá například po boku Jany Kratochvílové.

Zlomový okamžik pro jeho kariéru nastává na hudebním festivalu Intertalent, kde vítězí se skladbou Nenapovídej, čímž se takřka přes noc stává novým hudebním idolem osmdesátých let.

V roce 1980 vychází jeho sólové album, které patří k nejprodávanějším albům vůbec; jeho hudba také zní v divácky úspěšných filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh a Discopříběh 2, což mu přináší celoživotní označení český král diskoték.

Píseň Poupata, kterou skládá, se stává symbolem Spartakiády 1985. V devadesátých letech je vnímán převážně negativně jakožto exponent minulého režimu a spolu s dalšími umělci odchází do ústraní. Když v roce 1998 hokejisté po vítězství v Naganu přiznávají, že právě jeho skladby byly jejich motivací v šatně, Michal David využívá vlnu popularity, skládá pro ně píseň Správnej tým a vrací se do veřejného a hudebního života.

Když v roce 2000 skládá pro Helenu Vondráčkovou píseň Dlouhá noc, jen málokdo tuší, že se píseň stane jedním z nejhranějších hitů roku. Skladatelský talent Michala Davida prosakuje na povrch a Michal tak skládá písně pro umělce typu Lucie Bílá, Karel Gott, Bára Basiková, Ilona Csáková, Hana Zagorová a další.

Roku 2002 se Michal začíná věnovat také muzikálům. Titulní píseň muzikálu Kleopatra Teď královnou jsem já, se stává stává hitem (a také jednou z nejhranějších písní českých rádií roku 2002) ještě před jeho premiérou. Jeho dalšími (také úspěšnými) muzikály jsou např. Tři mušketýři (2004) nebo Angelika (2007).

V roce 2009 představuje Michal David muzikál Mona Lisa a po letech se vydává na velmi úspěšné koncertní turné. Další rok oslavuje jubilejní padesáté narozeniny, a sice velkolepým koncertem v O2 aréně. Ve stejném roce představuje muzikál Děti ráje tvořený jeho písněmi a působí jakou kouč v hudební soutěži Hlas Česko Slovenska.

V roce 2018 získává Státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury od prezidenta Miloše Zemana. O rok později těší fanoušky novým singlem Na dlani ve spolupráci se zpěvačkou Kristínou. V září 2020 vyráží na turné Zase bude OK obsahující malé koncerty o maximální kapacitě 1000 lidí v rámci opatření proti šíření nemoci Covid-19, které zpěváka následně i donutilo přesunout plánované termíny. Fanoušky ovšem neochuzuje a vydává album Moje zapomenuté ploužáky, kam zařadil staré známé ploužáky, vánoční písně i písně nové.

K oslavě 60. narozenin plánoval dva velké koncerty v O2 aréně, které byly ovšem přesunuty kvůli již zmíněné pandemii. Vychází ovšem kompilace 3CD a DVD Michal David 60.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

14.04.2021 - 08:02 DevilDan přidal 73 znaků
13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 2797 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.