Playlisty Akce
Reklama

M Meat Loaf biografie

Biografie

Marvin Lee Aday se narodil 27. září 1947 v Dallasu, Texasu učitelce a člence gospelového kvartetu Vo-di-o-do Girls Wilmě Artie (rozené Hukel) a bývalému policistovi Orvisu Wesley Adayovi, který se svou ženou a přáteli založil společnost Griffin Grocery Company prodávající domácí lék proti kašli. Po vyhoštění z armády kvůli zranění během Druhé světové války se z jeho otce stal alkoholik, což mělo za následek, že Marvin často zůstával se svou babičkou, Charlsee Norrod.

V roce 1965 Marvin dokončil Thomas Jefferson High School, kde začal svou hereckou kariéru, poté navštěvoval Lubbock Christian College a poté North Texas State University. Když obdržel dědictví po své zemřelé matce, pronajal si byt v Dallasu a izoloval se na tři a půl měsíce. Když ho našel jeden z jeho přátel, skočil na letadlo a odletěl do Los Angeles.

V LA založil svou první kapelu, Meat Loaf Soul, kterou pojmenoval dle své přezdívky, kterou mu dal jeho fotbalový kouč kvůli váze. První koncert se odehrál v Huntington Beach v roce 1968. Následovaly další koncerty a změny jmen, z nichž jedno bylo Popcorn Blizzard and Floating Circus. Regionální úspěch vedl k nahrání singlu Once Upon a Time a Meat Loafovo přizvání k LA produkci muzikálu Vlasy (Hair).

Po publicitě získané skrze muzikál bylo Marvinovi nabídnuto nahrávat s Motown, kteří mu nabídli duet s Shaunem "Stoney" Murphym. Vyšlo album Stoney & Meatloaf se singlem What You See Is What You Get, který dosáhl 36. místo v žebříčku Best Selling Soul Singles chart. Na podporu alba se hudebníci vydali na turné s Jake Wade and the Soul Searchers. Od Motown Meat Loaf odešel poté, co byl jeho a Stoneyho vokál z jedné písně nahrazen zpěvem Edwina Starra.

Po turné se Meat Loaf vrátil k muzikálu, kde se během vystoupení ve hře More Than You Deserve seznámil s Jimem Steinmanem. Nahrál singl More Than You Deserve s cover verzí písně Presence of the Lord na B-side.

Později v roce 1973 byl součástí obsazení The Rocky Horror Show, kde hrál roli Eddieho a Dr. Everetta Scotta. Úspěch hry došel k natočení filmu The Rocky Horror Picture Show, kde si Meat Loaf zahrál už pouze Eddieho, ve stejnou dobu začal pracovat na debutovém albu Bat Out of Hell, které vyšlo 21. října 1977. K podpoře debutu Meat Loaf založil kapelu The Neverland Express, která odehrála první koncert jako předskokan Cheap Trick v Chicagu.

V roce 1976 se Meat Loaf objevil v Broadway produkci muzikálu Rockabye Hamlet. Ve stejné době začal Steinman pracovat na albu Bad for Good, ovšem Meat Loafova kombinace drog, turné a vyčerpání mu vzala na nějaký čas hlas. Materiál pro album tedy nazpíval sám Steinman a pro Meat Loafa vzniklo Dead Ringer, které vyšlo v roce 1981. V Británii se album stalo číslem jedna a vzešly z něj tři singly: Dead Ringer for Love, který nahrál s Cher, I'm Gonna Love Her for Both of Us a Read 'Em and Weep.

Po sporu se svým bývalým skladatelem Jimem Steinmanem byl Meat Loaf smluvně povinen vydat nové album a tak byl nucen hledat textaře. Výsledkem se stala deska Midnight at the Lost and Found, na které původně Steinman přispěl písněmi "Total Eclipse of the Heart" a "Making Love Out of Nothing at All", ovšem nahrávací společnost mu odmítla zaplatit a písně připadly jiným interpretům.

V roce 1984 Meat Loaf odjel do Anglie natáčet Bad Attitude, které vyšlo v listopadu 1984, z nějž největší úspěch obdržel singl Modern Girl. V roce 1986 se spojil s textařem Johnem Parrem a začal tvořit materiál pro Blind Before I Stop. Ve stejném roce si nechal změnit svoje úřední jméno z Marvina na Michael.

Deska vyšla v roce 1986 a nesla produkci, mix a velký vliv Franka Fariana. Jako singl vyšel duet s Johnem Parrem Rock 'n' Roll Mercenaries a Special Girl. Podle Meat Loafovy biografie z roku 1998 mělo album slabý prodej kvůli produkci. Ovšem během let se album stalo kultovní díky písním Execution Day a Standing on the Outside, který se objevil i v třetí sérii televizní show Miami Vice.

Na základě úspěchu Meat Loafova turné v 80. letech, začali on a Steinman na Vánoce 1990 pracovat na dalších písních, z nichž vzešlo album Bat Out of Hell II: Back into Hell, které vyšlo až v září 1993. Singl I'd Do Anything for Love (But I Won't Do That) se stal číslem jedna ve 28 zemích a alba se celkově prodalo přes 15 milionů kopií. Za singl Meat Loaf v roce 1994 obdržel i cenu Grammy. Ve stejném roce odzpíval americkou národní hymnu The Star Spangled Banner během Major League Baseball All-Star Game a vydal singl Rock and Roll Dreams Come Through, které se v Americe dostalo na 13. místo.

V roce 1995 zpěvák vydal své sedmé album Welcome to the Neighborhood, které získalo platinu v Americe i Británii. Obsahovalo singly I'd Lie for You a Not a Dry Eye in the House.

V roce 1998 Meat Loaf vydal svou první kompilaci The Very Best of Meat Loaf, která se téže stala platinovou. Tracklist je složen z populárních písních 80. let a tří nových. Singlem se stala písnička Is Nothing Sacred, kterou složil Steinman a otextoval Don Black.

Osmé studiové album Couldn't Have Said It Better Meat Loaf vydal 23. prosince 2003 a potřetí za svou kariéru jde o desku, kde žádnou píseň nenapsal Steinman. Sám zpěvák ho okomentoval slovy, že "jde o nejdokonalejší album od doby Bat Out of Hell", ale nebylo komerčně úspěšné.

Od 20. února do 22. února 2004 během australského turné Meat Loaf vystoupil v Melbourne Symphony Orchestra v rámci koncertů Bat Out of Hell: Live with the Melbourne Symphony Orchestra. Show vyšla na DVD/CD Meat Loaf and The Neverland Express featuring Patti Russo Live with the Melbourne Symphony Orchestra. Během turné Hair of the Dog v roce 2005 Meat Loaf vyprodal 160 koncertů. 17. listopadu 2003 ovšem zkolaboval a byl mu diagnostikován Wolff–Parkinson–White syndrome, následující týden podstoupil chirurgický zákrok, jehož cílem bylo odstranění problému. V důsledku toho mu pojišťovna nedovolila hrát déle než jednu hodinu a 45 minut.

Meat Loaf and Steinman začali znovu pracovat v době, kdy Steinman trpěl zdravotními problémy včetně infarktu, takže nemohl tak intenzivně pracovat na materiálu. Album vyšlo 31. října 2006 pod názvem Bat Out of Hell III: The Monster Is Loose za produkce Desmond Child. Prvním singlem se stal duet s Marion Raven It's All Coming Back to Me Now a vstoupil do anglických hitparád na šestém místě.

Několik týdnů po vydání alba se rozjelo turné Bases Loaded Tour po Americe a Evropě. V roce 2007 přišlo novější a největší turné The Seize the Night Tour s Marion Raven v podobě předskakona. Únorové záběry jsou použity v dokumentu Meat Loaf: In Search of Paradise režírovaném Bruce Davidem Kleinem. Dokument vstoupil do kin v březnu 2008 a v květnu vyšel na DVD.

V květnu 2009 Meat Loaf začal pracovat na desce Hang Cool Teddy Bear s producentem Robem Cavallo. Album je založené na příběhu fiktivního vojáka. Na albu se podíleli i Hugh Laurie a Jack Black. Laurie hraje na klavír ve skladbě If I Can't Have You a Black si s Meat Loafem střihl duet Like A Rose. První singl Los Angeloser byl vydán jako download 5. dubna 2010.

V květnu 2011 Meat Loaf skrze video na YouTube účtu ohlásil, že připravuje desku Hell in a Handbasket vydané v říjnu 2011 a jak sám řekl "Je to první deska, do které vkládám to, jak se v životě cítím a co cítím v určitou chvíli". Na červen 2012 bylo ohlášené turné Mad, Mad World. Mimoto Meat Load vystoupil na 2011 Australian Football League Grand Final, kde odehrál dvanácti minutové medley svých písní. Také se nechal slyšet, že by rád nahrál album Hot Holidays, to ovšem doteď nevydal.

V rozhovorech během roku 2013 se nechal slyšet, že se Steinmanem pracuje na albu "Brave and Crazy", to nakonec vyšlo pod názvem Braver Than We Are 9. září 2016. V lednu 2020 v rozhovoru pro 'The Mirror' řekl: "Nejsem starej. Mám písně pro další album a čtu skripta." V únoru 2020 napsal na svůj Facebook, že má připravené 4-5 nových písní.

Plánoval se návrat do studia v lednu 2022, bohužel 20. ledna 2022 přišla od jeho managmentu zpráva, že zpěvák zemřel poté, co prodělal těžší průběh onemocnění Covid-19.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

22.01.2022 - 18:34 DevilDan přidal 173 znaků
28.07.2020 - 18:57 DevilDan přidal 72 znaků
28.07.2020 - 18:56 DevilDan přidal 8165 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.