Playlisty Akce
Reklama

L Lunetic biografie

Biografie

V zimě roku 1995 zakládá Martin Kocián se svým kamarádem Alešem Lehkým skupinu. Při vymýšlení názvu je napadá anglické slovo "lunatic" (v překladu bláznivý, potrhlý). Toto slovo trošku komolí a vychází jim tak název Lunetic.

Lunetic (prozatím ve složení Martin a Aleš) nejprve začínají jako taneční skupina na diskotékách. Postupem času chtějí však také rapovat a zpívat, ale zjišťují, že sami to ve dvou nezvládnou. Po vzoru zahraničních skupin téhož ražení - Backstreet Boys, East 17 atd. hledají další dva borce. Martin si vzpomíná na kamarády Davida Škacha a Vaška Jelínka. Ti tancují v konkurenční taneční skupině na Meziboří. Slovo dává slovo a posléze se z Luneticu stává čtyřčlenná parta. Postupně se k tanci přidává i zpěv. Nejprve anglický (i přesto, že neumí jazyk, pokoušejí se o anglický rap).

Chybí jen muzikant. Tím se stává kamarád Davida a Vaška z Mezáku, Adam. Jako Adas 25 na svém Atari vykouzlí první písničky Lunetic, v čele s "Go Go Very Good Boy". Zdatně taky pomáhá manažer Pavel Rameš.

21. června 1996 přichází první koncert Luneticu v kulturním domě Repré v Mostě. Očekávaná návštěvnost 1000 lidí. Skutečnost: 120 kamarádů...

O rok později nastává velký zlom, kdy si jich všímá producent Stano Šimor, který jim pomáhá (mimo jiné i textařsky). Lunetic začíná zpívat česky. Snaží se nabízet dema vydavatelským firmám. A výsledek? Lunetic nikdo nechce!

Až v zimě roku 1997 přichází na Mosteckou diskotéku Martin Červinka z vydavatelství Universal Music a po shlédnutí vystoupeni nabízí klukům smlouvu na album.

10. května 1998 skupina vydává singl Máma, který se ihned stává hitem; Lunetic dobývá první příčky českých hitparád, titulní strany časopisu Bravo a také srdce náctiletých fanynek. O pár měsíců později vychází debutové album Cik cak, které slávu boybandu umocňuje. Na stejnojmenné turné přichází v Ostravě přes 10 000 lidí.

V populární anketě Český slavík se Lunetic stává skokanem roku a umisťuje se na 10. místě. V roce 1999 a 2000 získává dokonce místo 3.

V září 1999 začíná Lunetic moderovat známou televizní hitparádu ESO na TV Nova. Nejdříve celá skupina, později už jen Martin. Vychází druhé album Nohama na zemi, následuje turné a poté další album Časoprostor. V létě turné Časoprostor - tentokrát poprvé s živou kapelou.

Martin začíná mít během kariéry Lunetic problémy s drogami. Nezvládá totiž stres kolem kapely a při braní pervitinu začíná kašlat na kapelu. Několik dní se jim klidně vůbec neozývá a je mu přednější fet. Jednoho dne si však při přešlehnutí uvědomuje, že takhle to dál nejde a dává se na léčení. Během toho kapelu opouští. Zbytek Luneticu to zkouší ve třech, ale bez Martina to nejde. Organizují tedy poslední koncert v Praze a kapela se rozpadá (únor 2002).

29. března 2002 vychází album Na přání. Na podzim vydává Martin svou sólovou desku 2M – poprvé. O rok později vydává také Vašek sólové album Pod vodou.

V roce 2007 vychází album Kapky příběhů, což je výběr starších hitů Luneticu.

V červenci 2008 slaví Vašek 30. narozeniny a po 6 letech se tak schází kompletní Lunetic. Vzniká několik fotek a ve vzduchu poletuje nápad na návrat původní sestavy Lunetic. 1. prosince vychází CD a DVD Lunetic Best of a o čtyři dny později v Liberci a druhý den v Praze probíhají první dva koncerty v původní sestavě a navíc s živou kapelou.

V roce 2009 Lunetic koncertuje po celé republice. Většinou sice po diskotékách, ale krok po krůčku se dostává znovu do podvědomí českého showbyznysu. V roce 2011 vychází pro zatím poslední deska Na vlnách, na které se podíleli i autorsky.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

18.01.2020 - 21:37 DevilDan ubral -347 znaků
13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 3924 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.