Playlisty Akce
Reklama

F Luis Fonsi biografie

Biografie

Luis Alfonso Rodríguez López-Cepero se narodil 15. dubna 1978 v San Juanském Porto Ricu jako nejstarší dítě Alfonso Rodrígueze a Delie "Tata" López-Cepery. Jeho bratr Jean Rodríguez je téže zpěvák, sestra Tatiana Rodríguez nikoliv.

Navštěvoval Dr. Phillips High School v Orlandu na Floridě, kde se podílel na skupině "Big Guys", která hrála na školních večírcích a na lokálních festivalech. V roce 1995 se Luis zapsal na Florida State University na studium hudby. Tady se přidal do školního sboru a zpíval se symfonických orchestrem města Birmingham. Ze školy ovšem odešel, aby se mohl věnovat hudbě a krátce na to podepsal smlouvu s Universal Music Latin.

Jeho debut, Comenzaré, vydaný v roce 1998, dosáhl 11. pozice v žebříčku Billboard Top Latin Albums. V Puerto Ricu bylo album hit, ale druhé album Eterno vydané v roce 2000 zaznamenalo větší úspěchy. V této době Luis nahrál duet s Christinou Aguilerou pro její španělské album. 1. května 2000 vystoupil na venkovním koncertě Great Jubilee Concert for a Debt-Free World v Římě za účasti papeže Jana Pavla II. Na počest obětem z 11. září 2001 vystoupil, spolu s dalšími umělci, v Bílém domě.

V roce 2002 se stal předskokanem pro Dream Within a Dream Tour Britney Spears ve Státech a Mexiku. Ve stejném roce nahrál první anglicky zpívané album, Fight The Feeling a o rok později jeho vystoupení viděla miliarda diváku napříč Zeměkoulí díky Miss World 2003 v Číně. Rok 2003 byl úspěšný i v soukromém životě, kde se zamiloval do herečky Adamari López.

Evropský trh mu otevřelo až páté CD, Abrazar la vida, s titulním singlem ¿Quién Te Dijo Eso?, které bylo číslem 1 v žebříčku Billboard. V této době nahrál duet s členkou Spice Girls, Emmou Bunton s názvem Amazing. Na mezinárodní trh se dostal s albem Paso a Paso, jehož singl Nada Es Para Siempre dosáhl prvních příček v hitparádách a získalo nominaci na Latin Grammy Awards. Mezinárodní turné bylo zrušeno v polovině pro Adamarino onemocnění rakovinou, Luis dal přednost jí a procestoval s ní Mexiko, Miami a Puerto Rico kvůli různým pracovním a léčebným cestám. 3. června 2005 si řekli své "ano" při náboženském obřadu v Guaynabo v Puerto Ricu. Manželství jim vydrželo do oficiálního rozvodu 8. listopadu 2010.

V září 2008 poprvé vstoupil do americké Billboard Hot 100 s písní No Me Doy por Vencido z alba Palabras del Silencio. V listopadu 2009 vyhrál Grammy za Nejlepší píseň Aquí Estoy Yo. O měsíc později vystoupil na Nobel Peace Prize Concert v Oslu na počest Baracka Obamy, který cenu získal.

V roce 2011 vydal album Tierra Firme doprovázené turném. 9. července 2011 byl jmenován "Leader of Latin Music's New Generation" tedy nějako jako "Vůdce latinské hudby nové generace".

Dalším album vyšlo až v roce 2014 se symbolickým názvem 8 doprovázané koncertní šňůrou Somos Uno. Zlom přišel v lednu 2017, kdy spojil síly s Dadee Yankeem a vydal budoucí letní hit Despacito, které 4. dubna 2018 trhalo rekordy na serveru YouTube. Stejného úspěchu se dočkal i remix s Justinem Bieberem. Na prvním místě se udržel šestnáct týdnů. V témže roku se podruhé oženil s modelkou Águedou López po tříletém společném soužití. V roce 2011 se jim narodila první dcera Mikaela a 20. prosince 2016 syn Rocco.

Luis se rozhodl ve spolupracích pokračovat a nahrál písničku s americkou zpěvačkou Demi Lovato Échame la Culpa, která debutovala na třetím místě a odnesla si cenu za Píseň roku na Latin American Music Awards of 2018, nevyhla se jí ani nominace na MTV Video Music Awards.

Dalšího spojení sil jsme se dočkali v červnu 2018 v singlu Calypso se Stefflon Don, který se ovšem probojoval jen na 11. místo. Na konci roku, 2. listopadu 2018, se Luis objevil na druhém albu formace Clean Bandit v tracku Baby.

Jako pauza od vydávání nové hudby by se dala brát jeho účast v porotě pro první sérii soutěže La Voz (v americe známá jako The Voice) vedle Wisina, Alejandra Guzmána a Carlose Vivese.

Desáté album vyšlo po pěti letech od vydání 8, a to 1. února 2019 pod názvem Vida. Na jeho tracklistu se sešly předešlé úspěšné počiny a nová píseň Sola.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

28.02.2019 - 22:17 DevilDan přidal 15 znaků
30.01.2019 - 22:37 DevilDan přidal 4192 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.