Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

B Lucie Bílá biografie

Biografie

Lucie Bílá, vlastním jménem Hana Zaňáková, se narodila 7. dubna 1966 v Otvovicích a je jednou z nejpopulárnějších českých zpěvaček.

Již v dětství navštěvuje (tehdy ještě Hana Zaňáková) LŠU (dnešní ZUŠ). Později se učí dámskou krejčovou, ale u této profese se ani neohřeje, protože se hned vrhá do světa hudby. První zkušenosti s hudebními pódii získává jako členka skupiny Rock-Automat.

V 80. letech ji objevuje producent Petr Hannig, který ji v roce 1983 kromě singlu "Neposlušné tenisky" vymýšlí pseudonym Lucie Bílá. Hudební žánr se však příliš liší od toho, co je Lucii dosud milé, a tak se začíná účinkovat v metalové skupině Arakain. Rozdílnost hudebních žánrů však po dvou letech bere za své a Lucie kapelu opouští. Ani odchod od producenta Hanniga na sebe nenechává dlouho čekat...

Velký posun v Lucčině kariéře nastává v roce 1992, kdy vychází jeji debutové album Missariel, které sklízí velký úspěch. O rok později přináší zpěvačce první z řady ocenění cen Gramy (dnes Anděl) - získává ocenění jako zpěvačka roku 1992, ocenění za album roku, videoklip roku a skladbu roku (hit "Láska je láska"). V této době již Lucie Bílá vystupuje také v muzikálech. (Např. ještě v roce 1992 úspěšný muzikál Bídníci)

V roce 1994 přichází s druhým albem, nesoucím název Lucie Bílá. Na něm spolupracuje se známou dvojicí Ondřej Soukup a Gábina Osvaldová. Další rok je pro ni opět přelomovým. Přijímá nabídku Karla Svobody na účinkování v muzikálu Drákula a také se ji rodí syna Filip (otcem dítěte je producent Petr Kratochvíl, se kterým dnes nežije, ale spoluvlastní s ním divadlo Ta Fantastika). Zároveň krátkou dobu účinkuje v muzikálu Krysař, jehož tvůrce je Daniel Landa. K tomuto období se také váže její první větší filmový počin, role ve filmu Král Ubu (rok 1996).

Dva roky na to získává Bílá první místo v populární anketě Český slavík (na prvním místě se později udržela dokonce 9 let po sobě). Po tomto úspěchu přichází společné album se stálicí českého hudebního nebe Karlem Gottem, a také účinkování na Pražském jaru v roce 1998, což považuje za svůj největší dosavadní úspěch. Podařilo se jí to totiž jako první popové zpěvačce v historii. Jedno vystoupení bylo realizováno s Pardubickou filharmonií a dirigentem Douglasem Bostockem, druhé s Hudbou Hradní stráže a Policie ČR pod taktovkou Libora Peška. Poté přichází s albem Hvězdy jako hvězdy a také vydává knihu Teď už to vím. Znovu se objevuje před kamerou, tentokrát ve filmu Čas dluhů.

Následují další řadová alba, vystoupení v muzikálech (v únoru 2005 v muzikálu "Láska je láska" dokonce vystupuje bez alternace, tedy ve všech představeních), dále Excalibur, Elixír života, Carmen, atd. Za osudové lze označit setkání a dlouholetou tvůrčí spolupráci s autorskou dvojicí Soukup (hudba) a Osvaldová (texty), stejně tak jako jevištní „partnerství" s klavíristou a skladatelem Petrem Maláskem.

Na září letošního roku (2009) plánuje Lucka vydat nové album, které ponese název Bang bang a také chystá stejnojmenné koncertní turné. Na říjen přislibuje svoji účast jako občasný host v očekávaném divadelním lyrikálu pánů Petra Hapky a Michala Horáčka - Kudykam.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.