Playlisty Akce
Reklama

B Lucie Bílá biografie

Biografie

Hana Zaňáková se narodila 7. dubna 1966 v Otovicích do slovensko-české rodiny. Na hodiny zpěvu chodila do Lidové školy umění (dnešní ZUŠ) a později se učila na dámskou krejčovou. Na hudební pódia se poprvé postavila jako členka skupiny Rock-Automat.

V 80. letech si jí všiml producent Petr Hannig, v této době vznikl pseudonym Lucie Bílá a první hity jako Neposlušné tenisky nebo Horší než kluk. Ve stejné době působila ve skupině Arakain, rozdílnost žánrů ovšem po dvou letech skončilo jejím odchodem. Nedlouho na to se odloučila i od Hanniga, jako ukončení spolupráce vyšlo v roce 1993 album Lucie Bílá.

Největší zvrat pro ni znamenal rok 1992 a velmi úspěšné album Missariel, na kterém se podílel Ondřej Soukup. Vysloužila si ocenění zpěvačka roku 1992, cenu za album roku, videoklip roku a skladbou roku se stala písnička Láska je láska. Další úspěchy ji touto dobou přineslo účinkování ve známých muzikálech jako Bídníci, Dracula nebo Krysař.

V roce 1993 ji představení Zahrada rajských potěšení dalo do života prvního partnera, producenta Petra Kratochvíla, se kterým se později stala majitelkou divadla Ta Fantastika. Úspěchy ji provázely i v roce 1994, kdy vydala album ve spolupráci s dvojicí Ondřej Soukup a Gábina Osvaldová. O rok později porodila syna Filipa a zahrála si ve filmu Král Ubu. Nejznámější filmovou rolí je její představení čarodejnice v pohádce Princezna ze mlejna a jejím pokračování.

V roce 1996 vyhrála cenu Zlatý slavík a vydala album společně s Karlem Gottem, Duety. Následně přišla deska Hvězdy jako hvězdy, kniha Teď už to vím a filmová role ve filmu Čas sluhů.

Kvůli Kratochvílově aféře s Pavlínou Babůrkovou, vítězkou Miss Československo 1992, skončil její vztah, hudební kariéra ovšem jela dál a v roce 1999 přichází album Úplně nahá. V roce 2002 se provdala za pozounistu Stanislava Penka, ani tenhle svazek nebyl moc úspěšný a po roce skončila Lucie zase sama.

V roce 2003 přišlo nové album Jampadampa a nové muzikálové role v představeních Romeo a Julie a Excalibur, ten ji přinesl i další vztah, tentokrát s mladším Václavem Noidem Bártou. V roce 2006 svůj vztah zpečetili na českém konzulátu v Miláně. Dne 1. září 2008 byl oficiálně oznámen jejich rozvod.

Od roku 2010 dělá porotkyni v televizní show Česko Slovensko má talent. V roce 2015 se v životě zpěvačky objevil další muž, Radek Filipi, s kterým se potkala na muzikálu Carmen. V prosinci 2016 pro ní začal pracovat jako roadmanažer. V listopadu 2017 Lucie na síť napsala, že práce zvítězila nad vztahem a je znovu sama. V létě 2018 se k sobě ovšem pár vrátil.

Prozatím poslední počin, deska Ta o mně vyšla v roce 2019 ve spolupráci například s Markem Ztraceným, který pro slavici napsal píseň Mám ráda život.

MuzikályLes Misérables - Bídníci (role: Eponina)
Zahrada rajských potěšení (role: žena Heronýma Bosche)
Dracula (role: Lorraine)
Krysař (role: Agnes)
Johanka z Arku (role: Johanka)
Excalibur (role: Ginevra, Morgana)
Romeo a Julie (role: Julie)
Láska je láska (role: Ona)
Elixír života (dvojrole: Helena a Edita)
Němcová! (role: Božena Nemcová)
Carmen (role: Carmen)
Aida (role: princezna Amneris)
The Addams Family (role: Morticia)

Filmografie


2020 Jack Russel: Zachránce planety
2017 Cuky Luky Film
2016 Anděl Páně 2
2015 Babovřesky 3
2013 Babovřesky
Čtyřlístek ve službách krále
2012 Carmen
2011 Autopohádky
V peřině
2009 Líbáš jako Bůh
2006 Kde lampy bloudí

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

11.01.2020 - 18:41 DevilDan ubral -84 znaků
13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 3372 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.