Playlisty Kecárna
Reklama

L Linkin Park biografie

Biografie

Linkin Park - americká skupina, kombinující širokou škálu hudebních žánrů. Kritiky přisuzována a škatulkována jako nu-metalová skupina, ovšem Linkin Park se tomuto označení vždy bránila.

Vznik skupiny se datuje kolem roku 1996, kdy se na škole seznámil Mike Kenji Shinoda a Bradford Philip Delson. Nastal však problém v odlišnosti jejich hudebních stylů. Brad má rád především trash-metal a Mike hip-hop. Když jsou svědky vystoupení skupin Anthrax a Public Enemy, zjišťují, že lze skloubit i zcela odlišné hudební žánry. K Bradovi a Mikeovi se postupně přidávají Rob, Joe, Mark a Pheonix, a zakládají kapelu Xero. Té se daří nahrát první demo nahrávka o 4 písních. Tato demonahrávka dnes patří k nejcennějšímu sběratelskému předmětu Linkin Park. Jako poslední se k nim přidává Chester. Skupina totiž nemohla dlouho najít vhodného zpěváka a tak zatím zpíval Mike. Ten poslal Chesterovi několik instrumentálních písní, do kterých Chester nahrál svůj zpěv. Když poté Chester pustil nahrávky Mikeovi rovnou do telefonu, Mike mu užasle řekl: "Chlape, jestli jsi jen z poloviny tak dobrej, jako tvůj hlas, máš práci". Chester hned následující den vyrazil z Phoenixu do L.A., kde se setkává se zbytkem skupiny. Kapela se přejmenovává na Hybrid Theroy a následně ji Mark opouští. Ne však úplně, protože i nadále zůstává jejich dobrým přítelem a pracuje jako manažer.

Krátce na to však kapela zjišťuje existenci skupiny, která již nese tento název. Přemýšlejí a dostávají nápad, vypůjčit si jméno "Lincoln Park", což je jméno, která má v každém americkém městě alespoň jeden park. Při zakládání webových stránek zjišťují, že doména je již obsazená a tak název mírně zkomolí na Linkin Park.

24. října 2000 vychází jejich debutové album Hybrid Theory. Úspěch alba je nečekaný a nese sebou řadu ocenění (např. od stanice MTV, časopisů Kerrang! a Rolling Stone a dokonce i od americké akademie populární hudby, udělující ceny Grammy). Než spatřuje světlo světa druhé řadové album, kapela vydává Hybrid Theory Edition Platinum, o kterém říká, že se jedná o album dobrých písní, které se ale bohužel nevešly na album debutové.

V červenci 2002 vychází album Reanimation, které obsahje remixy jejich songů. Na vzniku se podílejí proslulé špičky hip-hopové scény.

24.3.2003 vychází album Meteora. To se okamžitě dostává na přední příčky prodejnosti - ve Spojených státech se stává 3. nejprodávanějším albem roku. Kapela se vydává na celosvětové turné. Album Meteora vítězí v mnoha hudebních anketách a soutěžích, např. za nejlepší videoklip na MTV European Music Awards 2004, Umělec roku a Skladba roku na Radio Music Awards 2004.

17. listopadu 2003 se k fanouškům dostává záznam koncertu v Texasu z amerického turné "Summer Sanitarium Tour" v podobě CD a DVD s názvem Live in Texas.

Místo příprav další desky se Linkin Park rozhodují odložit hudební projekty stranou a užít si volný čas s rodinou a přáteli. Přichází však nabídka MTV, zúčastnit se společného projektu s americkým rapperem Jay-Z. Tomuto stylu se přisuzuje označení mash-up, jehož principem je spojování různých skladeb stylově odlišných interpretů do jedné. Následkem této spolupráce vychází album Collision Course spolu s DVD se záznamem živého provedení skladeb v Losangeleském Roxy Theatre.

Linkin Park se začíná naplno věnovat charitativnímu projektu Music for Relief, jehož cílem je pomoci Jihovýchodní Asii postižené ničivou vlnou tsunami v prosinci 2004. Na podporu tohoto projektu je také uspořádán benefiční koncert, na němž vystupují také No Doubt, Jay-Z a další.

Na konci roku 2005 Mike Shinoda vydává své sólové album s názvem The Rising TiedFort Minor. Jedná se o hip-hopově orientovanou tvorbu. Po vydání alba také následuje koncertní turné.

V polovině roku 2006 skupina pracuje na materiálu pro novou desku. Jako producenta si vybírá Ricka Rubina, který dříve pracoval například s Beastie Boys, Metallicou a Red Hot Chili Peppers. Dle skupiny byla hlavním impulsem právě k tomuto výběru „snaha vymanit se z nu-metalové škatulky, do které nás dosadili hudební kritici.“ Výsledkem práce, která trvá téměř 14 měsíců, je album Minutes to Midnight, které vychází 15. května 2007. Po vydání alba se Linkin Park vydává na celosvětové turné, jehož součástí je také koncert v pražské Sazka Areně (12. června 2007). Jak turné, tak samotná deska sklízí ve světě velký úspěch, mezi kritiky však vyvolává album velký rozkol. Skupina se odsunula od prvků nu-metalu, což někteří kritici oceňují, jiní však kapelu zařazují mezi masu nevýrazných skupin. Přesto na sklonku roku 2007 získává Linkin Park při předávání MTV European Music Awards 2007 cenu za Nejlepší skupinu roku.

V březnu 2008 oznamuje kapela evropské turné, během něhož se opět zastavuje v České republice, a také začíná pracovat na dalším řadovém albu. V červenci, po ukončení druhého evropského turné se Linkin Park vydává na čtvrtý ročník Projektu Revolution ve Spojených státech. Turné v Číně, plánované na říjen 2008 muselo být kvůli nemoci Chestera Benningtona zrušeno a Linkin Park se tak rovnou pustili do nahrávání nového alba, na němž začali pracovat již v březnu 2008.

Mike Shinoda 12. června 2010 oznamuje, že skupina má již hotové nové písně, obal a vymyšlené jméno nadcházející desky. 2.srpna vychází první singl The Catalyst z připravovaného alba A Thousand Suns, které vychází 14.září 2010. Album vyvolalo velké rozpory mezi kritiky. Styl se drasticky odlišuje od předchozí tvorby. Hudba je z většiny elektronická, po klasickém nu-metalu ani stopy. I texty písní jsou velmi odlišné, na rozdíl od předchozích alb, kde Chester zpívá především o vztazích a osobních problémech, je A Thousand Suns zaměřeno hlavně na politické a globální problémy. Album se potýká především s problémem jaderné války a lidskou sebedestrukcí.

25. června v Evropě a v USA 26. června 2012 (v Japonsku již 20. června) vychází album Living Things. Jako promo byly předem uvolněné skladby Burn It Down a později Lies Greed Misery. Linkin Park s novou deskou splnili to, co na začátku deklarovali. Na Living Things se jim podařilo spojit všechny důležité elementy z předchozí čtveřice alb.

Během rozhovoru pro televizi Fuse Mike Shinoda potvrzuje přípravu šestého alba, z něhož v březnu 2014 vzešel singl Guilty All the Same, které mnohé posluchače překvapil nádechem rocku a metalu. Krátce na to byl odhalen i název alba The Hunting Party, jehož producenty se stali Mike Shinoda a Brad Delson. Album ve většině zemí vychází 13. června 2014 a v USA poté 17. června 2014. Mimo první jmenovaný byly vydány singly "Until It's Gone", "Wastelands", "Rebellion" a "Final Masquerade".

V únoru 2017 začíná kapela sdílet propagační videa ke svému poslednímu albu, které nese jméno One More Light a první singl, Heavy, do kterého si kapela půjčila hlas zpěvačka Kiiary, vychází 12. února 2017. Samotné album přichází na pulty 19. května 2017 a krom "Heavy" si na něm fanoušci můžou vychutnat skladby jako "Battle Symphony", "Good Goodbye", a "Invisible", či později uvolnění singly "Talking to Myself" a "One More Light".

Dne 20. července 2017 postihuje kapelu, fanoušky a celkový hudební svět tragédie v podobě sebevraždy frontmana, Chestera Bennigtona, který se oběsil ve své rezidenci v Palos Verdes Estates v Kalifornii. Kapela ruší koncertní šňůru po Severní Americe a pořádá koncert na počest svého zpěváka v Los Angeles, na kterém mimo členů kapely Linkin Park vystupují Blink-182, System of a Down, Korn, Avenged Sevenfold, Bring Me the Horizon, Yellowcard a Kiiara. Nejasný důvod tohoto činu osvětlují spekulace jeho přátel a kolegů, které mluví o ovlivnění smrtí zpěváka Chrise Cornella, zpěváka Audioslave a především Soundgarden, který byl Chesterův blízký přítel.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

13.11.2009 - 00:00 DevilDan přidal 8023 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.