Playlisty Akce
Reklama

C Lewis Capaldi biografie

Biografie

Lewis Marc Capaldi se narodil 7. října 1996 v Glasgow, kde žil do čtyř let. Je nejmladší ze čtyř dětí, matka pracuje jako zdravotní sestra a otec je obchodník s rybami. Studoval na St. Kentigern's Academy, Blackburn a v roce 2016 složil HND v oboru Hudba na New College Lanarkshire v Motherwellu.

Od dvou let se učil hrát na bubny a kytaru, od devíti let zpíval po hospodách. V 17 se plně rozhodl pro kariéru hudebníka. V roce 2014 se dostal do projektu 'Hit the Road' pod The Scottish Music Centre, díky kterému absolvoval turné se třemi koncerty. Hrál v Dumfries, Edinburgh a Fort William po boku Jacoba a Rory Green a Zoë Bestel.

V 18 letech ho objevil manažer Ryan Walter díky nahrávce, kterou Capaldi nahrál ve své ložnici a nahrál na SoundCloud. 20. října 2017 mu vyšlo debutové EP Bloom, na kterém spolupracoval s Grammy ověnčeným producentem Malayem. Největší úspěch sklidil singl Bruises s 28 miliony přehrání na Spotify. Krátce poté se upsal německému vydavatelství Universal Music Group, v Británii vydává pod Virgin EMI Records a v Severní Americe pod Capitol Records.

Na konci roku 2017 byl jmenován 'Artists to Watch 2018' společností Vevo a vyhrál cenu na Scottish Alternative Music Awards za Nejlepší akustiku. V listopadu 2017 jeho úspěch pokračovat předskakováním Rag'n'Bone Mana na jeho turné a Milky Chance na jejich turné po Severní Americe v lednu 2018, díky čemu přitáhl pozornost umělců jako Chloë Grace Moretz, Kygo, James Bay, Ellie Goulding a Niall Horan, který ho následně přizval na svou Flicker World Tour v březnu 2018. V květnu 2018 jel se Samem Smithem The Thrill of It All European Tour.

8. listopadu 2018 vyšlo druhé EP Breach, které obsahovalo předešlé písně Tough a Grace spolu s novinkou Someone You Loved, která se stala v 29 zemích hitem číslo jedna a sedm týdnů strávila na vrcholu UK Singles Chart. Debutová deska Divinely Uninspired to a Hellish Extent přišla v květnu 2019 a stala se nejlépe prodávaným albem v Británii za posledních pět let. Na Brit Awards byla deska nominována na Brit Critics' Choice Award, bohužel cenu nezískala.

Dalším Capaldiho rekordem se stalo vyprodání lístků na turné před vydáním debutového alba. V srpnu 2019 doprovázel Eda Sheerana na jeho Divide tour.

Na konci října 2019 se Someone You Loved dostala na první příčku Billboard Hot 100, čímž se stala prvním skotským singlem, který to dokázal od dob Sheeny Easton v roce 1981. Na Grammy 2020 byla písnička nominována na Píseň roku, stejně tak Capaldi obdržel tři nominace na Brit Awards 2020, dvě proměnil ve vítězství.

Druhým singlem, který se dostal na vrchol hitparád se stal Before You Go.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

07.06.2020 - 00:25 DevilDan přidal 2732 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.