Playlisty Akce
Reklama

B Laura Branigan biografie

Biografie

Laura Ann Branigan se narodila 3. července 1952 v New Yorku jako čtvrté dítě z pěti irsko-americkým rodičům, Kathleen O'Hare Branigan (1921–2006) a Jamesi Braniganovi (1914–1984). Laura vyrůstala v Armonku a navštěvovala katolickou školu, od roku 1966 do 1970 byla studentkou Byram Hills High School, kde zazářila v muzikálu The Pajama Game. V roce 1970 začala studovat na American Academy of Dramatic Arts a během studia si přivydělávala jako číšnice.

V roce 1972 potkala kytaristu Walkera Danielse, jeho budoucí ženu Sharon Storm a Chrise Van Cleavea tvořící skupinu Meadow zaměřující se na folk rockovou hudbu. S nimi o rok později vydala debutové album The Friend Ship. Kapela se ovšem rozpadla poté, co Walker Daniels spáchal sebevraždu. Laura poté byla nucena projít několika pracemi, včetně pozice zadní vokalistky pro turné Leonarda Cohena v roce 1976.

V prosinci 1978 se provdala za právníka Larryho Rosse Krutecka (1936–1996), který později zemřel na rakovinu. O rok později se seznámila s manažerem Sidem Bernsteinem a po návratu z Evropy podepsala smlouvu s Atlantic Records. V roce 1981 vydala singl Looking Out for Number One z nezveřejněného alba Silver Dreams, který ji dostal do amerických tanečních hitparád. Úspěch následoval i další dva singly, Tell Him a Fool's Affair. Ani jeden z nich se ovšem nedostal na její debutovou desku, vyšly až o 30 let později na reedici prvního alba v roce 2014.

Debutová deska Branigan obsahovala devět písní a vyšla v březnu 1982 s hlavním singlem All Night with Me, který se dostal na 69. místo amerických hitparád. Za vystoupení s písní Gloria byla Laura dokonce nominována na Grammy.

Kromě zpívání se od roku 1981 Laura začala věnovat i herectví, objevila se třeba v seriálu An American Girl in Berlin a se singlem Gloria vystoupila v jedné epizodě seriálu CHiPs. V roce 1985 si zahrála ve snímku Mugsy's Girls s oscarovou Ruth Gordon nebo v australském filmu Backstage. Mimo to se stala tváří reklamních kampaní značek Dr Pepper, Coca-Cola a Chrysler, které sponzorovaly její 1985–1986 evropské Hold Me tour.

Na jaře 1983 vyšlo druhé album, Branigan 2. Největší pozornost získal původně francouzská píseň Solitaire. O rok později začala pracovat s německým producentem Jackem Whitem a přišla její synth popová éra ve znamení hitu Self Control ze stejnojmenného alba vydaného v roce 1984. Na desce se objevil i její další hit, The Lucky One nebo balada Ti Amo společně s taneční Satisfaction.

V roce 1984 byl dvakrát zaznamenaný její živý koncert a to jak pro rádia, tak video. V té době byla nominována v rámci American Music Awards of 1985 za oblíbenou pop/rock video umělkyni, cenu ji vyfoukla Cyndi Lauper. I tak Lauru čekalo nazpívání hlavní písně pro Hollywood Wives natočeného podle novely Jackie Collins.

Čtvrté album, Hold Me, vyšlo červenci 1985, které svému předchůdci ostudu neudělalo a hned na začátek vypustilo hit Spanish Eddie se stejně úspěšným nástupcem Hold Me a rockovou baladou I Found Someone, na které se podílel Michael Bolton.

7. července 1987 přišla deska Touch, která znamenala změnu v její kariéře. Nový managment, jiní producenti a více prostoru pro samotnou Lauru ji vrátili k tanečním kořenům singlem Shattered Glass. Do top40 ji vrátil cover písničky Power of Love od Jennifer Rush. Nezabodoval až třetí singl Cry Wolf.

Do tanečních klubů ji dostal znovu hit z alba Laura Branigan (1990), Moonlight on Water a Never in a Million Years. Z turné vznikl záznam SRO in Concert, který vyšel na VHS i DVD.

Na posledním albu Over My Heart z roku 1993 se objevil singl Didn't We Almost Win It All a covery Hard Enough Getting Over You, How Can I Help You Say Goodbye a The Sweet Hello, The Sad Goodbye od Roxette. O rok později nahrála duet s Davidem Hasselhoffem I Believe.

Kolem roku 1990 vyhasl její celosvětový úspěch, i když vyjela na pár světových turné. Hrozivou ranou byla diagnóza jejího manžela, Larryho Krutecka, rakovina tlustého střeva kvůli které Laura opustila hudební průmysl. Po jeho smrti 15. června 1996 Laura ukončila veškeré vystupování. Vyšla akorát kompilace The Best of Branigan s dvěma novými covery Show Me Heaven a Dim All the Lights. V únoru 1996 se objevila v porotě XXXVII Festival Internacional de la Canción de Viña del Mar v Chile.

Na začátku roku 2001 musela odložit svůj návrat na hudební scénu, když si zlomila obě stehenní kosti při 10metrovém pádu z žebříku, po kterých následoval šesti měsíční terapie. V roce 2002 dvakrát vystoupila jako Janis Joplin v muzikálu Love, Janis, než byla tvůrci vyhozena. Ve stejném roce vydala druhou sbírku největších hitů s názvem The Essentials.

26. srpna 2004 zemřela ve spánku ve svém bytě v New Yorku ve věku 52 let. Příčina byla přičítána dříve nediagnostikovanému aneuryzmatu komorového mozku. Bylo oznámeno, že několik týdnů před smrtí zažívala trvalé bolesti hlavy, ale nevyhledala lékařskou pomoc.
V době její smrti se mylně uvádělo, že jí bylo 47 let, což bylo důsledkem technické chyby, kterou Associated Press zveřejnila po kontaktování Lauřina managmentu. Laura byla spálena a její popel byl rozptýlen po Long Island Sound.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

19.08.2021 - 20:01 DevilDan přidal 5348 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.