Playlisty Akce
Reklama

L Lana Del Rey biografie

Biografie

Lana Del Rey (vl. jménem Elizabeth Woolridge Grant), narozená 21. června 1985 Patricii Ann Grant a investorovi Robertu Grantovi v newyorské čtvrti Manhattan, byla vychována jako římská katolička. Její rodina se později přestěhovala do čtvrti Lake Placid, kde zpěvačka vyrůstala. Je nejstarší ze tří sourozenců – má mladší sestru Caroline „Chuck“ a bratra Charlieho.

Během svého dospívání to Lana neměla jednoduché – v patnácti letech ji rodiče poslali na internátní školu, aby jí pomohli odbourat tehdejší závislost na alkoholu. Zpěvačka později studovala na Fordham University – za obor si zvolila filozofii se zaměřením na metafyziku, která ji zajímala především kvůli spojení témat poznání Boha a vědy.

Po tom, co se od svého strýce naučila šest akordů na kytaru, poznala, že s těmito akordy může napsat třeba i milion skladeb. Tehdy začala vystupovat pod přezdívkou May Jailer (album Sirens, 2006), ze které se následně stala Lizzy Grant and the Phenomena a Sparkle Jump Rope Queen. Nakonec se však rozhodla zůstat u pouhé Lizzy Grant. Své první oficiální hudební album však vydala pod jménem Lana del Ray (Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant, 2010). Album ale později z oběhu stáhla, protože se rozhodla vydat jiným směrem. Dnes už zpěvačku známe pod pseudonymem Lana Del Rey. Jedná se o spojení křestního jména herečky Lany Turner a Fordu Del Rey, který byl vyráběn v Brazílii v 80. letech.

Oficiální diskografie


První větší úspěch zaznamenala Lana v roce 2011, a to, když na svůj YouTube kanál nahrála vlastnoručně sestříhaný videoklip k singlu Video Games. Následovalo vydání singlů Summertime Sadness, Blue Jeans, National Anthem a Born to Die pro stejnojmenné, dnes již platinové, album Born to Die (2012), které je zatím zpěvaččino nejpopulárnější, a to zpravidla kvůli častým popovým i rapovým vlivům. Album bylo později rozšířeno o Paradise EP (2012), které bylo avizováno vydáním úspěšného singlu Ride. Do tzv. Born to Die éry pak ještě spadá Biblí inspirovaný krátkometrážní snímek Tropico, který Lana označila za „farewell“ projekt k celé éře. Třešničkou na dortu pak konečně byla úspěšná šňůra Paradise Tour.

V roce 2014 se začala psát další éra zpěvaččiny tvorby s názvem Ultraviolence. Sama Lana album popisovala jako temné a spirituální. Jako hlavní singl byla vydána skladba West Coast, přičemž následovaly Shades of Cool, Ultraviolence a Brooklyn Baby. Na rozdíl od Born to Die je album Ultraviolence spíše rockově psychedelické, zasněné, místy bluesové, inspirované 70. léty minulého století. Ne nadarmo je tak přebal alba černobílý, stejně tak i oficiální videoklip pro singl West Coast. Album pak zakončilo turné Endless Summer Tour, které doplnily Courtney Love a Grimes.

Následující rok 2015 se pro Lanu nesl ve znamení alba Honeymoon, zcela jistě majestátního počinu plného smyčcových kvartet a opulentního kinematografického zvuku, ve kterém lze nalézt i prvky jazzu. Výjimkou je jedině skladba High by the Beach, která je překvapivě trap hopová. Přestože nebylo album dopředu příliš propagováno, bylo kritiky označováno jako její nejlepší dosavadní album.

Páté studiové album Lust for Life (2017) začala zpěvačka nahrávat jen půl roku po vydání alba Honeymoon. Na tomto albu se objevilo nejvíce featuringů z celé její diskografie – patří mezi ně např. The Weeknd, ASAP Rocky, Stevie Nicks nebo Sean Ono Lennon. Jako pilotní singl byla vydána skladba Love, následně skladba Lust for Life a později se přidaly ještě dva propagační singly: Coachella – Woodstock in My Mind a hiphopové překvapení Summer Bummer. Toto album věnovala Lana svým fanouškům a zakončila ho snovým turné LA to the Moon Tour.

Dalším studiovým albem bylo soft-rockové a baladové Norman Fucking Rockwell! (2019), které je plné odkazů na hvězdy klasického rocku. Na podzim roku 2018 vydala Lana první dva singly – Mariners Apartment Complex a desetiminutovou Venice Bitch. Dalo by se říci, že toto album je počátkem onoho zvuku, který můžeme od Lany v posledních letech slyšet nejvíce. Pozoruhodný je přebal alba, který je inspirován vzhledem komiksů a na kterém můžeme vidět Lanu a vnuka herce Jacka Nicholsona.

V roce 2020 vydala Lana sbírku básní Violet Bent Backwards over the Grass a stala se tak oficiálně i básnířkou, po čemž vždy toužila. Sbírka byla později doplněna i o album mluveného slova, kde básně sama recituje s hudebním doprovodem. Sedmé studiové album Chemtrails Over the Country Club (2021) mělo být původně vydáno už v září 2020, avšak nastaly problémy s názvem i tracklistem. Jak sám název alba napovídá, převažujícím žánrem je zde folk a country folk. To je taky směr, kterým se chce Lana v budoucnu údajně vydat – plánuje country album se zpěvačkou Nikki Lane.

Album Blue Banisters mělo původně vyjít na Den nezávislosti 4. července 2021. Na jaře 2021 byly vydány tři singly Blue Banisters, Wildflower Wildfire a Text Book. Celé album bylo vydáno koncem října 2021.

Zpracoval: TightInSilk;
Historie úprav

22.10.2021 - 13:23 TightInSilk ubral -46 znaků
28.07.2021 - 16:42 TightInSilk ubral -36 znaků
28.07.2021 - 15:46 TightInSilk ubral -16 znaků
28.07.2021 - 15:46 TightInSilk přidal 5215 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.