Kecárna Playlisty
Reklama

P Katy Perry biografie

Biografie

Katheryn Elizabeth Hudson alias Katy Perry, se narodila 25. října 1984 v Santa Barbaře v Kalifornii (USA). Katy je zpěvačka, textařka a hudebnice. Narodila se jako prostřední dítě a vyrůstala na gospelových písních a sama dokonce zpívala v kostele. Populární se stala díky úspěšným hitům "Ur So Gay" nebo "I Kissed a Girl". Je známa svým netradičním humorem a nekonvenčním stylem oblékání, kdy často kombinuje barvy a starobylé oblečení.

V roce 2001 vydává své první album (u nahrávací společnosti Red Hill Records) s názvem Katty Hudson, obsahující křesťanské písně.

V roce 2003 úspěšně dokončuje studium na Dos Pueblos High School a stěhuje se do Los Angeles. V té době si mění příjmení na Perry, protože jméno Katy Hudson má již známá herečka. Příjmení Perry ji napadlo proto, že to bylo příjmení její matky za svobodna. Svou největší inspiraci (dle jejich slov) nachází ve skupině Queen, ovlivňuje ji však i Alanis Morissette, Johny Mitchell, skupina Heart či skupina Incubus. Ze zpěvaček to jsou Cindi Lauper, Cher, Pat Benatar, Shirley Manson a Joan Jett.

V roce 2004 Katy Perry pracuje pro nahrávací produkci týmu The Matrix. Také začíná spolupracovat na dalším sólovém albu s Glenem Ballardem, který pro ni píše několik písňových textů. V jednom rozhovoru se Katy vyjadřuje, že není typická křesťanka, a že během svého dospívání provedla několik špatných věcí. Jedna z písní, nahraných s Ballardem, vychází také na soundtracku filmu Sesterstvo putovních kalhot (2005).

V roce 2006 se Katy objevuje na singlu s názvem "Goodbye for Now", skupiny P.O.D.

Katy nachází zalíbení u nahrávací společnosti Virgin Records (Jason Flom), který je v čele Capitol Music Group, kde Katy od roku 2007 začíná nahrávat. Následně startuje spolupráce s Cathy Dennisem, Dr. Lukem, Gregem Wellsem, Butchem Walkerem a dalšími. EP je na konci roku hotové a vychází v produkci zmíněného Grega Wellse pod názvem "Ur so Gay". Píseň je některými lidmi kritizována pro údajnou homofobii (strach z homosexuality), avšak začátkem roku 2008 je k písni na internetu zveřejňen videoklip, který střelhbitě přináší velkou popularitu a Katy se dostává do povědomí veřejnosti. Dokonce Madonna se v jednom rádiovém rozhovoru zmiňuje, že právě tato píseň je v současnosti její velmi oblíbenou písní.

Na začátku března roku 2008 se Katy objevuje v seriálu Wildfire (epizoda "Život je krátký"), kde hraje sama sebe. Dále se stává tváří reklamy Too Faced Cosmetics' Spring 2007. O tři měsíce později se ještě zmocňuje role v seriálu Mladí a neklidní na obálce fiktivního časopisu Restless Style. 17. června 2008 vydává album One of the Boys a účastní se turné "Vans Warped Tour". První singl z alba "I kissed a Girl" má velký komerční úspěch. V známém žebříčku Billboard Hot 100 postupně dosahuje 1. pozice. Píseň boduje i v rádiích. Na hudební žebříčky se probojovává kromě Ameriky ve více než 30ti státech (např. Kanada, Velká Británie či Austrálie). Druhou vlaštovkou z alba je singl "Hot 'n' Cold", který je rovněž velmi populární a dosahuje podobných úspěchů.

V lednu 2009 vyjíždí na turné Hello Katy Tour a vypouští další singl. Celosvětově se tak album One of the Boys prodává ve více než 5 000 000 kusech.

17. listopadu vychází live album MTV Unplugged, na kterém se kromě osvědčených hitů objevují dvě nové písně.

Katy Perry spolupracuje se skupinou 3OH!3 na písničce "Starstrukk" a s Timbalandem na "If We Ever Meet Again". Také je ohlášen připravovaný film "Get Him to The Greek", který Perry natáčí se svým přítelem Russellem Brandem a zpěvačkami Christinou Aguilerou a Pink.

V roce 2010 vydává album "Teenage Dream", jehož pilotními singly jsou písně "Teenage Dream" a duet se Snoop Dogem "California girls". Tentýž rok se s Russellem Brandem vdává.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

13.01.2011 - 19:05 danielson přidal 3971 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.