Playlisty Kecárna
Reklama

G Karel Gott biografie

Biografie

Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni, základní školu ovšem studoval v Praze, kde se později přihlásil na UMPRUM, aby se mohl stát malířem, nebyl ovšem přijat a vyučil se elektromontérem v pražských ČKD.

V roce 1958 se Karel přihlásil do soutěže Hledáme nové talenty, kde sice nezabodoval u poroty, ale posluchači byli unešení, což ho motivovalo k vystupování v pražských kavárnách Vltava a Alfa. V roce 1960 se Karel přihlásil na konzervatoř, byl přijat a jeho profesorem se stal známý tenorista Konstantin Karenin.

V roce 1963 začal Karel vystupovat v divadle Semafor dvojice Jiří Suchý – Jiří Šlitr, kteří se podepsali i pod jeden z Karlových velkých hitů, Oči má sněhem zaváté.

V Semaforu se Karel setkal s Ladislavem Štaidlem, který se později stal kapelníkem jeho doprovodné kapely. V roce 1965 oba pánové ze Semaforu odešli a založili divadlo Apollo, které fungovalo do roku 1967, kdy se Gotty vydal na svou sedmiměsíční cestu do Las Vegas.

V Las Vegas si Karel zazpíval na slavných scénách a potkal hvězdy jako Frank Sinatra, Cher nebo Diana Ross. Mohl tam zůstat, ale vrátil se do Československa a na konci šedesátých let v něm nebylo slavnějšího zpěváka. Pravidelností vítězil v anketě Zlatý slavík (pouze v roce 1967 ho porazil Waldemar Matuška) a roce 1968 reprezentoval Rakousko na Velké ceně Eurovize, kde se umístil na 13. místě.

Brzy na to jeho popularita značně stoupla v Rakousku a Německu, odkud pochází jeho přezdívky "Die Goldene Stimme aus Prag" "Sinatra z Východu" nebo "The Golden Voice of Prague". V roce 1967 vyvolal senzaci na světovém veletrhu gramofonových hudebních vydavatelství MIDEM ve francouzském Cannes, kde s měření úspěšnosti umístil hned za Tomem Jonesem. Vzápětí přišla nabídka na vydávání desek v západní Evropě. V roce 1997 německý Polydor s Gottem podepsal smlouvu na doživotí, která znamenala vydání přes 120 desek na západoevropském trhu.

Popularita v zahraničí byla víceméně totožná s popularitou doma, od státu si vysloužil v roce 1977 titul zasloužilý umělec, v roce 1985 to dotáhl na tehdejší nejvyšší ocenění, národního umělce.

V Supraphonu vydal Gott jen do roku 1992 přes šest desítek alb, ve stejném roce obdržel Diamantovou desku za 13 milionů prodaných nosičů. V osmdesátých letech jeho popularita dosáhla vrcholu - měl vlastní pořad v televizi, koncertoval po Evropě, v zámoří i v Asii a proslavil se i jako zpěvák klasických melodií.

V roce 1990 se zpěvák vydal na poslední, rozlučkové turné, jenže koncertní šňůra po českých a německých sportovních halách byla natolik úspěšná, že Karel svůj krok ukončit kariéru odvolal.

V roce 1992 se vrátil do hitparád s písní Když muž se ženou snídá a stále víc se začal věnovat malování. S Františkem Janečkem založil produkční společnost GoJa a v roce 1993 spoluzaložil nadaci na pomoc dětem policistů, kteří přišli o život během výkonu služby.

V roce 2000 absolvoval koncert v newyorské Carnegie Hall, kam se vrátil v roce 2005 a ukončil spolupráci s agenturou GOJA po neshodách s Janečkem. Vrátil se k Supraphonu, kde v roce 2002 vydal album Pokaždé, které se stalo nejprodávanějším albem roku. Během let 2009 až 2014 vydal šest alb, z nichž dvě jsou zaměřená na přejaté světové popové hity.

V roce 2012 absolvoval turné zakončené ve vyprodané O2 areně, kam se dvakrát vrátil v roce 2014 v rámci Tour 2014. Po zdravotních komplikací se na podia vrátil na jaře 2016. V roce 2018 vyjel na další koncertní šňůru zakončenou vyprodaným koncertem v Bratislavě. Tentýž rok v červnu vydal desku Ta pravá, kde je titulní píseň určená jeho osudovým ženám, tedy manželce a dvěma dcerám. S těmi si zahrál v pohádce Když draka bolí hlava.

Na jaře roku 2019 v Plzni začalo jeho další turné a do čel hitparád se dostává duet s dcerkou Charlottou, Srdce nehasnou, který pro ně napsal Richard Krajčo z kapely Kryštof. 14. července 2019 mu německá televize MRD dala k 80. narozeninám 90minutový filmový portrét autorky Heike Sittner Ein Abend für Karel Gott, ve kterém mistr hovoří o svém dětství, o pochybách nad svým uměleckým vzdělání, o lásce k vlasti, o konfrontaci s otcem a dalších tématech.

V říjnu 2015 mu bylo diagnostikováno zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, 18. března 2016 ovšem média oznámila, že zpěvák nad rakovinou zvítězil. Nové potíže se objevily v roce 2018 v podobě poruchy krvetvorby, která v září 2019 přerostla v akutní leukémii. Ta stála za zrušením veškerých nadcházejících vystoupení a zahájením ambulantní léčby. Ve věku 80 let zemřel před půlnocí 1. října 2019 doma na Bertramce v rodinném kruhu.

Všechny hlavní televizní stanice v České republice zařadily do svých programů mimořádné zpravodajství nebo vzpomínkové pořady a svůj program upravily i stanice Českého rozhlasu a Rádio Impuls. Vláda na mimořádném zasedání 2. října schválila vypravení státního pohřbu a den pohřbu vyhlásila státním smutkem. O den později premiér Babiš od záměru státního pohřbu ustoupil s tvrzením, že by mělo jít pouze o pohřeb se státními poctami.

Uctění památky pro veřejnost se konalo v pátek 11. října 2019 v pražském Paláci Žofín, kam se během dne dostavilo kolem 50.000 lidí. Pohřeb se konal v sobotu 12. října v katedrále sv. Víta na Pražském hradě a byl vysílán v přímém přenosu na velkém plátně na Hradčanském náměstí, kde se shromáždilo kolem 3.000 lidí. Gottovy ostatky byly krátce po obřadu zpopelněny v Motolském krematoriu, na stejný den byl ohlášen státní smutek. 20. prosince 2019 byla jeho urna uložena do hrobu na Malvazinském hřbitově.

Osobní život7. ledna 2007 se v Las Vegas oženil se svojí přítelkyní Ivanou Macháčkovou, s kterou má dvě dcery - Charlotte Ellu (*30. dubna 2006) a Nellu Sofii (*28. května 2008). Kromě nich má z minulého vztahu dceru Dominiku (*1973).

Zpracoval: danielson; DevilDan;
Historie úprav

11.01.2020 - 17:43 DevilDan přidal 5832 znaků
31.12.2019 - 19:08 DevilDan ubral -5687 znaků
13.11.2009 - 00:00 danielson přidal 5646 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.