Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

G Karel Gott biografie

Biografie

Karel Gott neboli "Zlatý hlas z Prahy" je fenomén a zajisté nejvýznamnější zpěvák české populární hudby. Narodil se 14. července 1939 v Plzni a je jediným a nejúspěšnějším představitelem naší populární hudby, který si získal stálé a významné postavení ve všech zemích střední a východní Evropy a ve všech německy mluvících zemích. Podařilo se mu však dobýt i místa, kam mají přístup pouze ti největší z největších - americká centra zábavy v Las Vegas a Atlantic City, Mekku country music v Nashville i newyorskou Carnegie Hall či Velký sál moskevského Kremlu.

Gottovo vystoupení před Zakázaným městem v čínském Pekingu sledovalo v roce 1999 přes 600 milionů diváků na celém světě! Je bohužel ironií osudu, že o odvysílání záznamu pořadu rakouské televize ORF neprojevila žádná z tuzemských televizí zájem.

V mládí se Gott touží stát malířem, ale na UMPRUM není přijat. Odchází tedy do učení v oboru elektromontér. Nejprve v Chebu, následně pokračuje v pražské ČKD. Během svých učňovských let se také věnuje zpěvu. V roce 1958 se v pražském Slovanském domě přihlašuje do soutěže Hledáme nové talenty, kde však propadá na celé čáře...

Začíná zpívat v pražských jazzových kavárnách Vltava a Alfa. V roce 1960 odchází z ČKD a dělá zkoušky na pražskou konzervatoř, kde do roku 1963 prezenčně studuje pod vedením prof. Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina) operní zpěv. Další 3 roky pokračuje dálkově.

Ještě v roce 1963 nastává zásadní zlom v jeho karieře. Karel přijímá angažmá v divadle Semafor a Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem mu skládají "na míru" jeho první hit "Oči má sněhem zaváté", který se stává hitem roku. V Semaforu se Gott seznamuje s bratry Štaidlovými - textařem Jiřím a muzikantem Ladislavem. S nimi v roce 1965 zakládá divadlo Apollo, ve kterém začíná Karel sám komponovat a stále častěji šokuje publikum i kritiky všestranností svého projevu a šíří svého repertoáru.

Záhy na to proniká pěvecký talent Karla Gotta do zahraničí. Roku 1967 se Karel Gott stává senzací světového veletrhu gramofonových společností a hudebních vydavatelství MIDEM ve francouzském Cannes (Během všech festivalových koncertů byla měřena hlasitost potlesku. Zatímco potlesk zpěváka Toma Jonese dosáhl 58 fónů, nováček Karel Gott překvapil svými 54 fóny. Francouzský tisk následující den nepíše o slibném zpěvákovi, nýbrž o přírodním úkazu z Východu). S gramofonovým koncernem Polydor (Deutsche Grammophone Gesellschaft) podepisuje v témže roce nahrávací smlouvu, jež byla několikrát prodloužena a v roce 1997 dokonce změněna na smlouvu celoživotní. Jedná se - i ve světovém měřítku - o vzácný výraz důvěry gramofonové firmy ve svého interpreta.

Silným impulsem pro Karlův další umělecký vývoj se stává sedmiměsíční angažmá v Mekce světového showbusinessu - v americkém Las Vegas roku 1967. Každý den zpívá v lasvegaském hotelu Frontier před jiným publikem, konfrontuje své poznatky a zkušenosti s programy největších světových celebrit žánru. Setkává se s Frankem Sinatrou, Sammy Davisem Jr., Dukem Ellingtonem nebo Cher. (Karel se také osobně setkal s Johnem Lennonem - v roce 1971 v Londýně, těsně před rozpadem Beatles - pozn. aut.) Sbírá nové podněty a inspirace a jistě tenkrát netuší, že se do Las Vegas znovu vrátí (V roce 1989 tu absolvuje minirecitál v legendárním hotelu Sands). Tři američtí manažeři tu Karlu Gottovi nezávisle na sobě nabízejí kariéru a dobytí USA. Tato situace se opakuje při všech pobytech Karla Gotta v USA dodnes. Podmínka manažerů? Natrvalo se přestěhovat do USA - Karel se však jednou provždy rozhodne neopustit své rodné publikum.

Ze Spojených států se Karel Gott vrací jako sebevědomý profesionál. Po počátečních úspěších v USA, Kanadě, východní i západní Evropě, kde mu vychází jeho první a hned zlaté album a kdy jeho jméno začíná zdobit ozdobný přívlastek „Zlatý hlas z Prahy“, se s plnou vervou pouští do nové práce také na domácí scéně. Opět jsme svědky jednoho hitu většího než druhého, přichází doba slavné "Lady Carneval", skladby složené jedním z nejčastějších spolupracovníků Karla Gotta a sice Karlem Svobodou. Gott se také objevuje i v několika celovečerních i dokumentárních filmech.

V roce 1989 slaví těsně před revolucí své 50. narozeniny, stává se pomalu zpěvákem v letech, který má ta nejlepší za sebou, neusiluje však za každou cenu o první příčky hitparád mladých, ale dává přednost pečlivějšímu a decentnějšímu výběru repertoáru před líbivostí.

O rok později se rozhoduje ukončit svoji kariéru a pořádá mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné je však tak velký, že své rozhodnutí přehodnocuje. V roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stává nejprodávanější deskou roku (stejný úspěch slaví i v letech 1995 a 1997). Během 90. let se věnuje také stále více malování a své obrazy mimořádně úspěšně vystavuje jak v Česku, tak i v zahraničí.

Z v Česku populární pěvecké ankety Český slavík (dříve Zlatý slavík) si za svou dosavadní kariéru Karel vybojoval již rekordních 33 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové slavíky.

V roce 2009 slaví v Praze velkým koncertem plným hostů své 70. narozeniny, plánuje řadu vystoupení, účinkování v televizi a také nazpívává titulní píseň s italským názvem Tante cose da veder‘ (v překladu "Je tolik věcí k vidění") pro dlouho očekávaný divadelní lyrikál pánů Petra Hapky a Michala Horáčka, Kudykam, ve kterém se objeví jako host.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.