Playlisty Akce
Reklama

K Kabát biografie

Biografie

Začátek kapely se datuje do roku 1983, kdy ji s kamarády založil baskytarista Milan Špalek. Původně hrála thrash metal a brzy se k ní připojili zpěvák Josef Vojtek, kytarista Tomáš Krulich a bubeník Radek Hurčík. Hudební rozjezd na tři roky pozastavila povinná vojenská služba, na kterou někteří členové nastoupili v roce 1985.

Ke zlomu došlo v roce 1989, kdy kapela vydala své písně v projektových albech Rockmapa a Ultrametal. V té době s kapelou hráli kytaristé Jiří Bušek a René Horňák, kteří kapelu chvíli poté opustili a byli nahrazeni vracejícím se Tomášem Krulichem a novým kytaristou Otou Váňou. Ve stejném roce obsadila skladba Koleda, koleda třetí místo v anketě Objev roku.

První demo vzniklo mezi léty 1989-1990, dostalo název Orgazmus a nikdy oficiálně nevyšlo, bylo šířeno na audiokazetách. V roce 1991 se Kabát, díky Petru Jandovi, dostal pod křídla společnosti Monitor a pod ním vyšlo debutové album Má ji motorovou za které kapela vyhrála ceny Anděl v kategorii Objev roku a zároveň obsadila 3. místo ve vídeňské soutěži talentů.

V roce 1992 přišlo na trh živé album Živě! točené na koncertech v Brně a Břeclavi. Z alba pochází i první opravdový hit kapely Žízeň. O rok později (1993) vyšlo druhé album Děvky ty to znaj s obalem od malíře Petra Urbana, kterému byla věnována skladba Pivrnec. Album doprovázelo velké turné, který vzbudilo obrovské ohlasy, díky kterým, se tři dny před akcí vyprodal sál v Lucerně a koncert tak byl jmenován akcí roku.

V září roku 1994 vydala skupina třetí desku Colorado, za kterou obdržela zlatou desku za 25 000 prodaných kusů, později platinovou desku za 50 000 prodaných kusů. Bluegrassová píseň Colorado, se stala první z tvorby kapely, kterou hráli v rádiu. Jak ti šlapou Kabáti se stala hymnou českého hokejového týmu, který v roce 1996 vyhrál mistrovství světa. Na začátku roku 1995 desku ocenil časopis Rock Report cenou za desku a kapelu roku, od časopisu Bang získala ceny v kategorii skupina roku, album roku a radost roku.

V listopadu 1995 vyšlo album Země plná trpaslíků, která se dle slov kapely původně měla jmenovat "Sněhurka je negr". Deska se točila ve studiu Hacienda a dle slov frontmana Pepy Vojtka jde o jeho nejméně oblíbenou desku právě kvůli studiu, kde vznikla. Následovalo turné ve jehož rámci kapela vystoupila ve čtrnácti sportovních halách a kulturních domech po celém Česku.

Další album přišlo v říjnu 1997 s názvem Čert na koze jel. Přebal alba, znázorňující čerta sedícího na ženském poprsí, navrhl Martin Lepka. Někteří novináři přišli s teorii, že se podobá tehdejšímu předsedovi vlády České republiky Václavu Klausovi, textař a baskytarista Kabátu Milan Špalek ovšem tuto teorii odmítl se slovy, že je podobnost čistě náhodná. Alba se nakonec prodalo 72 000 kopií.

V květnu 1999 vyšla deska MegaHu, která se nahrávala ve studiu Sono Records. Na přebalu desky se objevila fotka močícího bezdomovce z Košťan, o kterém kolovala fáma, že má penis gigantických rozměrů. Tento rok byl zlomový díky přestupu od dosavadního managementu Sokol's Power Voice k Pink Panther Agency. Byla změněna i strategie koncertování, kdy místo malých prostor s hojným počtem dat byly upřednostněny menší počty termínů, ale větší haly.

V listopadu 2000 vyšlo album Go satane go. V rámci propagace byly vyvěšeny billboardy se sloganem "Go Satane Go", což se nelíbilo řadě starších lidí, kteří podali oficiální stížnost k Radě pro reklamu se slovy, že se jedná o urážku všech křesťanů, židovských obcí a muslimů žijících v Česku. Stížnost byla zamítnuta, protože se jednalo o parodii sloganu "Go Ježíšku go" od společnosti Eurotel. V rámci turné kapela vystoupila v sedmi sportovních halách a pražský koncert byl zaznamenán na DVD.

V listopadu 2001 vtrhlo na pulty obchodů kompilační dvoudiskové album Suma sumárum obsahující největší hity kapely a dva bonusy, novou verzi písně Má jí motorovou a zbrusu novou skladbu Pohoda, která se setkala s protesty textaře Špalka, kterému se vůbec nelíbila, nakonec se stala jedním z nejúspěšnějších singlů.

Rok 2002 se nesl v duchu turné po sportovních halách následované první zahraniční turné po USA. Také bylo vydáno DVD Suma sumárum – Best of video, na kterém se objevily do té doby vydané videoklipy a záznam koncertu z Tipsport areny v rámci Go Satane go turné.

Následovala čtyřplatinová deska Dole v dole vydaná 14. října 2003. Před vydáním skupina koncertovala po Slovensku, aby se hned po vydání mohla dát na halové turné po Česku, kde se jí poprvé podařilo vyprodat všechny zimní stadiony. V prosinci Kabát přebral ve Státní opeře Praha svého prvního zlatého slavíka v kategorii skupina roku. Následující rok se kapele zadařilo i v cenách Anděl, kde získala ceny v kategoriích album roku rock, skupina roku a nejprodávanější titul roku. Ve stejném roce bylo vydáno DVD Kabát 2003–2004.

Na jaře 2006 začali Kabáti pracovat na nové studiové desce. Původně byla vyjít v září téhož roku, ale kvůli nedopsaným textům se vydání odkládalo až padlo na 8. prosince 2006 s čímž se i turné posunulo na jaro 2007. Corrida vynesla kapele cenu Anděl za nejprodávanější desku roku 2006.

V roce 2007 vstoupila kapela se svou Malá dámou do mezinárodní hudební soutěže Eurovize konané toho roku ve Finsku. Do finále soutěže bohužel nepostoupila.

Již na začátku roku 2009 skupina oznámila, že chystá pouze jeden koncert pod širým nebem, který se měl konat v září v rámci příležitosti oslavy 20 let ve stejné sestavě. Do tohoto termínu chtěli Kabáti vydat také novou řadovou desku, což se ovšem nepovedlo. Koncert byl nakonec ohlášen na 12. září 2009 na louce u pražského letohrádku Hvězda. Pro potřebu vystoupení byly dovezeny speciální tribuny z Maďarska užívané při závodech Formule 1, s výčtem dalšího vybavení se koncert rovnal úrovni koncertů světových umělců jako AC/DC nebo Metallica. Kapela nakonec odehrála 36 svých hitů pro více než 60.000 fanoušků. Celý koncert pojmenovaný Po čertech velkej koncert byl vydán na záznamu. Na konci roku získala kapela svého pátého Slavíka.

Na konci roku 2010 kapela obdržela zlatého Slavíka v kategorii skupina, a to i přesto, že v Česku ani jednou nevystoupili a odehráli pouze čtyři koncerty na slovenských festivalech. 10. prosince 2010 vydali CD s názvem Banditi di Praga, které jim pomohlo překonat hranici 1 000 000 prodaných nosičů, za což 21. dubna 2011 během vystoupení v pražské O2 aréně obdrželi diamantovou desku. Koncert byl zaznamenán a vyšel na DVD Banditi di Praga Turné 2011.

Na rok 2013 kapela nachystala turné s big bandem, který se dle slov kapely chystal již pár let. Kvůli velké technické náročnosti mělo turné pouze šest zastávek v Česku a tři na Slovensku. Později byl přidán ještě jeden koncert v rodných Teplicích na fotbalovém stadionu Na Stínadlech. Celé turné dostalo název Banditi di Praga po 30 letech, bylo pojato ve stylu 30. let v designu klubu a kabaretů té doby.

V roce 2014 se konal další výroční koncert, tentokrát ovšem jen jeden v Česku a jeden na slovenském festivalu Topfest. Celý koncert, který se uskutečnil 13. září 2014, doprovázela vítězka soutěže Hlas Československa 2014 Lenka Lo Hrůzová a dánská kapela D-A-D.

V květnu 2015 vyšla dlouho odkládaná deska Do pekla/do nebe za spolupráce s producentem Yardou Helešicem. Na desce se objevila píseň Brousíme nože věnovaná českým hokejistům. V rámci propagace alba se kapela vydala na open air turné po jedenácti městech v České republice.

V dubnu 2016 kapela uvedla, že byla vyřazena z udílení cen Anděl pro fakt, že bylo jejich album prodávané v řetězci Tesco, který nehlásí prodeje alb Mezinárodní federaci hudebního průmyslu, ale že je schopná doložit, že prodali 52 000 fyzických nosičů alba. Ceny Anděl 2015 nakonec vyhrála kapela Kryštof se svým albem Srdcebeat, OSA později uvedla, že nejvíce desek vážně prodala kapela Kabát.

Na začátku července 2016 vyšel nejdražší videoklip kapely k písni Valkýra,kapela zahrála na festivalech Topfest, Vysočinafest a putovní festival Hrady CZ. V listopadu 2016 vyšlo Kabát 2013–2015 obsahující záznam z vystoupení v pražské O2 aréně v rámci turné s big bandem z roku 2013, záznam z výročního koncertu na pražském Vypichu a jako bonus navíc poslední řadové CD.

Na podzim roku 2017 si kapela připravila halové turné Turné 2017, dle slov Josefa Vojtka byly termíny určeny městům, kde doposud nehrály jako Chomutov, Třinec, Znojmo a Bratislava. V anketě Český slavík Mattoni 2017 kapela vyhrála cenu za Skupinu roku, kterou za pár dní z vlastní iniciativy vrátila z důvodu neuznání hlasů skupině Ortel, která tak skončila na druhém místě. Poté co sošku vrátil i zpěvák Michal David a Mattoni se začala distancovat, byly zveřejněny oficiální výsledky, kde vážně vyhrál Ortel.

Na rok 2019 bylo naplánované další malé výroční turné, tentokrát třicetileté.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

07.03.2019 - 22:23 DevilDan ubral -942 znaků
28.02.2019 - 14:28 karaoketexty.cz přidal 0 znaků
28.02.2019 - 14:27 karaoketexty.cz přidal 1 znaků
28.02.2019 - 11:51 karaoketexty.cz přidal 0 znaků
28.02.2019 - 11:50 karaoketexty.cz přidal 79 znaků
28.02.2019 - 11:47 karaoketexty.cz přidal 0 znaků
28.02.2019 - 11:47 karaoketexty.cz ubral -283 znaků
18.02.2019 - 16:02 DevilDan přidal 9730 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.