Kecárna Playlisty
Obnov stránku
Desktop verze
Horní menu

K Kabát biografie

Biografie

Kabát je nejúspěšnější česká kapela. Tohle kvinteto je jedno z mála tuzemských hudebních souborů, u kterého neproběhly od vzniku doposud žádné personální změny. 12. září 2009 v Praze na Vypich dorazilo na jejich megakoncert k oslavám 20ti let v jedné sestavě přes 60 000 lidí.

Skupina vzniká v roce 1988 v Teplicích a skládá se z následujících členů: Milan Špalek - baskytarista, občasný zpěvák a dvorní textař skupiny, Tomáš Krulich - kytarista, Josef Vojtek - zpěv, Ota Váňa - druhý neméně důležitý kytarista, Radovan Hurčík - bubeník, kterému nikdo neřekne jinak, než "Hurvajs".

Zpočátku Kabát vystupuje pouze v Teplicích a okolí. K jakémusi zvratu dochází v roce 1990, kdy kapela natáčí píseň "Má jí motorovou" pro sampler Ultrametal. Velmi vtipný text předznamenává jedinečný humor skupiny, který se spolu s výtečným hráčským nasazením stává její hlavní sílou.

O rok později (1991) vychází debutová deska se stejnojmenným názvem Má jí motorovou. Obal desky tvoří fotografie, na které je kapela vyfocena před prasečákem. Unikátní „jezeďáckou“ image komentuje Milan Špalek slovy: „Byli jsme kluci z Teplic, chodili jsme do hospod v okolních vesnicích, a tak jsme měli blíž k traktorům než k mercedesům.“ Vzápětí (už rok 1992) vychází Kabátu druhá deska s názvem Živě!, neboli záznam vystoupení z koncertů v Brně a Třebíči (deska obsahuje jinde nezveřejněnou píseň "Onanie").

Díky kladnému ohlasu (Kabát je nominován na Gramy 1991 jako Objev roku) skupina podepisuje exkluzivní smlouvu s hudebním vydavatelstvím Monitor-EMI, u kterého je až dodnes.

S rokem 1993 přichází skupina s albem Děvky ty to znaj, obsahujícím legendární hit "Žízeň". Probíhá zde spolupráce s tvůrcem postavy Rudy Pivrnce, kreslířem Petrem Urbanem.

V roce 1994 přináší Kabát na trh album Colorado se stejnojmennou písní, která je první z řady kabátovských parodií country a dodnes velkým hitem. Deska se prodává v množství bezmála stotisíc kusů. Ve stejném roce se Kabátu daří beznadějně vyprodat Lucernu a je nominován na Gramy 1993 v kategorii Skupina roku a zároveň na Zvláštní cenu Gramy.

Roku 1995 kapela vydává album Země plná trpaslíků.

V roce 1996 spatřuje světlo světa proslulý videoklip na písničku "Láďa" (ze zatím poslední desky Země plná trpaslíků), který jako první vzniká na základě scénáře skupiny a v její režii. Tentýž rok si naši hokejoví šampioni v šatně zpívají ,,..Vašku, ty jsi príma chlap.." a posléze i spolu s kapelou na singlu Mistři světa.

V r. 1997 vydává kapela desku s opět zajímavým názvem Čert na koze jel.

O dva roky později (1999) vydává album MegaHu, jehož obal nepochopí ten, kdo neví, že MegaHu je skutečná postava - bezdomovec z Košťan u Teplic, kterému je 75 let a údajně má penis gigantických rozměrů.

2000 - vydání alba Go satane go. Přičemž billboardy propagující desku pohnuly žlučí občanu Prahy 5, který podal oficiální stížnost k Radě pro reklamu, požadující jejich odstranění, protože mimo jiné jsou prý ,,...urážkou všech křesťanů, židovských obcí a muslimů žijících v ČR." Stížnost byla zamítnuta, protože samozřejmě nešlo o žádnou urážku, ale pouze o parodii na slogan ,,Go ježíšku go".

2001 - písně z alba Go satane go bodují v klipových a dokonce v rozhlasových hitparádách, kde má Kabát do této doby útrum. Turné Go satane go / Gambrinus tour 2001 je označováno jako turné roku a kapela je poprvé spokojena se zvukem a jevištní výpravou. Kabát slaví 10 let od vydání prvního alba a k této příležitosti vydává v listopadu výběrové album Suma sumárum, obsahujícím 2 cd. První je výběrem studiových písní a cd druhé je záznam z pražské Malé sportovní haly z vystoupení k turné Go satane go. Výběrovky se prodává v ČR a na Slovensku přes úctyhodných 130 tisíc kusů nosičů.

V roce 2002 vychází historicky první DVD skupiny Suma sumárum - Best of. K výběru klipů je připojen působivý, hodinový sestřih z loňského koncertního turné Go satane go. Vrcholem desetiletého výročí je koncertní turné Suma sumárum tour, které je technicky výjimečné a ojedinělé.

2003 - Kabát a její bestofka Suma sumárum je oceněna „Gramy“ za nejprodávanější album roku. Od své vydavatelské firmy EMI Music dostává skupina za prodej alba Suma sumárum 5ti Platinovou desku a zároveň přebírá též 3 platinu za DVD Best of video. 14. října vydává desku Dole v dole, která se vzápětí stává 4-platinová. Kabát vyráží na dlouho očekávané Turné 2003, které se zcela vyprodává (celkem 16 koncertů, z toho 3 na Slovensku).

Rok 2004 přináší kapele Anděla 2003 a to rovnou ve čtyřech kategoriích. Na jaře absolvuje turné Dole v dole (11 open-air koncertů po fotbalových stadionech, které navštívilo asi 180 000 lidí) V listopadu vydává 2DVD s názvem 2003-2004 - záznam z Turné 2003 a celý koncert v rámci Dole v dole tour. V Českém slavíku obhajuje loňské prvenství.

V roce 2005 získává v Desce roku 2004 za Nejprodávanější hudební video DVD a VHS Anděla, s počtem 18 541 prodaných nosičů 2DVD 2003-2004. Také absolvuje Pink Panhter fest (8 open-air koncertů spolu s dalšími 5 skupinami). Získává 2. místo v kategorii skupin v Českém slavíku.

2006 - kapela se umístila v Českém slavíku na 2. místě s 32 406 hlasy. Jinak Josef se umisťuje v kategorii Zpěvák na 12. místě s 5 070 hlasy. Kabát hraje vojákům v Kosovu. Jedno vystoupení na české základně výhradně pro české vojáky a druhé na finské základně, kde jsou i vojáci dalších zemí (Finska, Švédska, Itálie a Irska). Tentýž rok vypouští na světlo novou desku s názvem Corrida, které se prodává přes 60 000 kusů (leden 07).

Roku 2007 Kabát získává ocenění Nejprodávanější deska v kategorii Skupina za nejvíce prodaných nosičů alba Corrida - 56.900 ks v anketě Anděl 2006, dále v anketě Volby ro(c)ku - nominace ve dvou kategoriích, v obou vítězí (Kategorie Kapela ro(c)ku a Deska ro(c)ku), v TV hitparádě Eso získává ocenění "Červené eso" za videoklip k písni Burlaci. V Desce roku 2006 je Kabát Absolutní vítěz a dále získává 1.místo v kategorii skupin. ( 56 900 prodaných nosičů cd Corrida za rok 2006 ) Dále vyhrává české kolo mezinárodní soutěže Eurovision Song Contest a jede do Helsinek na semifinále, ze kterého do finále bohužel nepostupuje. Ihned po návratu absolvuje 13 zastávek po českých městech v rámci turné Corrida, které je veleúspěšné. (V Hradci Králové padá dosud návštěvní rekord a to kolem 26 000 diváků). Po turné navštěvuje několik letních festivalů a v prosinci se vydává do Anglie, kde odehrává dva vyprodané koncerty v Londýně a Dublinu. Před jedním z nich postává přes 400 lidí, na které již lístky nezbyly! Zároveň získává 1. místo v Českém slavíku.

2008
Kabát získává ocenění Nejprodávanější interpret patnáctiletí, s počtem 825 606 ks prodaných nosičů (Deska roku 2007). V TV hitparádě ESO získává "Červené eso" za videoklip k písni "Kdoví jestli". Navíc vystupuje na letních festivalech a na konci října vydává DVD z turné Corrida.

2009
Skupina získává ocenění pro DVD Corrida 2007 Live za 2. nejprodávanější hudební DVD za loňský rok. Prodáno 12 285 kusů. Kabát vítězí v kategorii Rock & hard 'n' heavy a v kategorii Domáci kapela roku v anketě RGM Hudební Ceny Óčko 2009. 12. září v Praze na Vypichu odehrává megakoncert k příležitosti 20ti let skupiny ve stejné sestavě. Na koncert přichází neuvěřitelných 60 000 fanoušků. Z koncertu je plánováno vydání DVD a také se pracuje na další řadové desce.

2010
27. listopadu přebírají první místo v anketě Český slavík. 11. prosince vydávají album Banditi di Praga. Ve stejném měsíci kapela oznamuje, že prodala již 1 000 000 kusů všech svých alb a na nadcházejícím turné si za to převzala diamantovou desku.

2011
17. listopadu kapela vydává CD a DVD se záznamem koncertu turné Banditi di Praga z vyprodané pražské O2 Areny pod názvem Banditi di Praga Turné 2011.

2012
V červnu přebírá kapela ocenění za nejlepší turné roku 2011 a Milan Špalek byl oceněn jako nejúspěšnější textař. 24. listopadu přebírá kapely ve státní opeře Zlatého Slavíka s celkovým počtem 26 837 bodů.

2013
24. dubna kapela zahajuje Turné s pražským Big Bandem. Tento první koncert v rámci Turné 2013 se konal v Pardubicích a byl už měsíc předem vyprodaný. Turné bylo označováno za ojedinělé, krom kapely Kabát a Big Bandu zde vystupovaly i v průběhu skladeb tanečnice a konalo se show. Deska kapely Kabát by měla vyjít v roce 2014. Podle Milanových slov nechtěla kapela zbytečně desku uspěchat.

Na konci roku 2013 oznamuje kapela založení oficiálního Facebookového profilu "Kabát (OFFICIAL)" a výroční koncert k 25 letům na scéně, který se odehrál 13. září 2014 v Praze na Vypichu, na ten přišlo 75 000 fanoušků, což je rekord v počtu diváku na českého interpreta.

2014
Na konci roku 2014 vyhrála skupina v anketě Český slavík s velkým bodovým rozdílem.

2015
V květnu vyšla deska Do pekla/do nebe, na které se objevilo dvanáct písní a vydala se s ním na open air turné po 11 městech v České republice. Vystoupila také na Topfestu na Slovensku, což byl jediný koncert za rok 2015 na Slovensku. 28. listopadu poté přebrala ve státní opeře jubilejního 10. Zlatého slavíka.

Biografii zpracoval Daniel Fiala

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.