Kecárna Playlisty
Reklama

I Iron Maiden biografie

Biografie

Iron Maiden je 6-ti člená skupina založena roku 1975 baskytaristou Stevenem Harrisem.

Současní členové: Bruce Dickinson – zpěv, Steve Harris – baskytara, Dave Murray – kytara, Asdria Smith – kytara, Janick Gares – kytara, Nicko McBrian – bicí

V roce 1975 se spolu setkali pánové Dave Murray a Steve Harris a začala se psát historie této kapely, ale až v roce 1980 vydala kapela své 1. CD s názvem Iron Maiden .V podstatě přes noc se kapela stala slavná .Deska se dostala v žebříčku prodejnosti na 4.místo.V roce 1981 vyšlo 2. Album s názvem Killers. Kromě 2 songů, toto album obsahovalo písně, které se nevešli na album první. Killers se ale neprodávalo tak dobře jako Iron Maiden.

V roce 1982 vyšlo další album s názvem The Number of the Beast, už ale s novým zpěvákem. Zpěvák Paul di’Anno měl problémy s drogami, a tak ho nahradil Bruce Dickinson. Album The Number of the Beast, nejen že je považováno za nejlepší album skupiny,ale patří i mezi nejlepší metalová alba. V prodejnosti se dostalo i na první místo. Nejznámější písničky, které bodovaly i hitparádách : Run to the Hills, The Number of the Beast a Hallowed by the Name.

Po vydaní alba Piece of mind (1993) nahradil bubeníka Cliva Burra Nicko McBrian, který hraje v kapele dodnes. V roce 1994 skrz turné o 190 koncertech bylo propagováno album Powerslave. Nejznámější písně z alba : 2 minutes to midnight a Aces High.

V roce 1985 nevydala kapela studiové album, ale vyšlo živé album Live After Death. O rok později, tedy v roce 86 vydala skupina album Somewhere in time. Po několika turné byla kapela unavená a písně si byly podobné. Z toho je dostalo album Seventh Son of a Seventh Son (1988). Album se také dostalo na chvíli na první místo v prodejnosti. Nejznámějsí songy : Can I Play with Madness, The Evil That Men Do, The Clairvoyant a Infinite Dreams.

V roce 1990 bylo vydáno album No Prayer for Dying, které ovšem nebylo tak dobré. Kapelu opustil Adrian Smith a nahradil ho Janick Gers. Album se umístilo na 2.místě. Nejznámější píseň : Bring Your Daughter… to the Slaughter (písen byla 3 týdny na 1.místě a objevila se na soundtracku k filmu Noční můra v Elm Street 5) Rok 1992 přinesl album Fear o the dark. Nejznámější písně: Fear of the dark a Be Quick or be dead.

V roce 1993 opustil kapelu zpěvák Bruce Dickincon,aby se mohl věnovat solové kariéře. Pro fanoušky to byla smutná zpráva. Ve stejném roce vyšli živáky A Real Live One a A Real Dead One ( A real live dead one) a Live at Donington, kde jestě zazněl Dickinsonův hlas.

V roce 1995 vyšlo album s názvem The X factor, jíž s novým zpěvákem jménem Blaze Bayley , který vyhrál konkurz. Album nepůsobilo na fanoušky dobrým dojmem. Blaze uměl zpívat, ale jinak než Bruce, na kterého byli všichni zvyklí. Druhé a zároveň poslední album Blaze Bayleyho Virtual XI vyšlo v roce 1998. Většina lidí toho album nekoupilo kvůli nevydařenému a hodně kritizovanému songu The Angel and the Gambler. A tak se album dostalo ještě za X Factor. Nejznámější písně z alb Blaze Baleyho: Man on the Edge , Futureal a The Clansman. V roce 1999 tedy Bayley skupinu opustil a vrátil se Bruce i Arianem Smithem.

V roce 2000 vyšlo album Brave new Word, které se umístilo na místě sedmém. Také dostalo cenu za nejlepší metalové album roku 2000. Album doprovodilo turné, při kterém skupina vystoupila v Riu de Janeiru , kde jejich vystoupení sledovalo neuvěřitelných 250 000 fanoušků. Vystoupení vyšlo jako živé album Rock in Rio.

V roce 2003 přišlo album Dance of death, které bylo oceněno za nejlepší metalové album roku 2003. Na albu se objevují většinou písně přesahující 5 minut, kromě dvou songů. Nejznámější písně : Dance of Death , Wildest Dreams a Rainmaker. K tomuto albu bylo také turné a záznam koncertu z Dortmundu byl vydán jako živák Death on the Road.

V roce 2005 bylo vydáno živé album Death on the road, na kterém je záznam koncertu z Dortmundu. 28.sprna 2006 vyšlo 14.album A Matter of life and Daeth. Nejznámější songy : Different Word a Reincarnation of Benjamin Breeg.

Pak se skupina vydala na turné po Severní Americe a Evropě. Kde zahrála na každém koncertu 10 skladeb z nového alba v nezměněném pořadí, a pak 5 klasických písní. V roce 2006 oznámila skupina že končí se spoluprací se Sanctuary Music a založila společnost Phantom Music Management.

6.6 2007 se uskutečnil koncert v Ostravě, při turné A Matter of the Beast. V roce 2008 se tu kapela ukázala v Praze 8.8.v multifunkční hale v Edenu při příležitosti konání turné Somewher back in time. Na tomto turné kapela po prvé navštívila Kostariku a Kolumbii.

V roce 2010 vyšlo zatím poslední album této legendární heavymetalové skupiny s názvem The final Frontier. .Na podporu alba byla uspořádána série koncertů The Final Frontier World Tour. Která byla započata 9.června v Dallasu a ukončena 20. Července ve Washindtonu D.C. Odtud se přesunuli do Evropy. Nejznámější písně alba : Satellite 15…The Final Frontier a El Dorado.

Diskografie britské heavy metalové kapely Iron Maiden se celkem skládá z 15 studiových alb, 8 živých alb, 9 kompilací, 40 singlů a 16 videoalb.

Zpracoval: lama666;
Historie úprav

17.05.2011 - 20:58 lama666 přidal 5106 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.