Playlisty Akce
Reklama

I Iron Maiden biografie

Biografie

V roce 1975 se spolu setkali pánové Dave Murray a Steve Harris a začala se psát historie této kapely, ale až v roce 1980 vydala kapela své první album s názvem Iron Maiden. V podstatě přes noc se kapela stala slavná. Deska se dostala v žebříčku prodejnosti na 4. místo. V roce 1981 vyšlo druhé album s názvem Killers. Kromě 2 songů, toto album obsahovalo písně, které se nevešli na album první. Killers se ale neprodávalo tak dobře jako Iron Maiden.

V roce 1982 vyšlo další album s názvem The Number of the Beast, už ale s novým zpěvákem. Zpěvák Paul di’Anno měl problémy s drogami, a tak ho nahradil Bruce Dickinson. Album The Number of the Beast, nejen že je považováno za nejlepší album skupiny, ale patří i mezi nejlepší metalová alba. V prodejnosti se dostalo i na první místo. Nejznámější písničky, které bodovaly i hitparádách: Run to the Hills, The Number of the Beast a Hallowed by the Name.

Po vydaní alba Piece of Mind (1993) nahradil bubeníka Cliva Burra Nicko McBrian, který hraje v kapele dodnes. V roce 1994 skrz turné o 190 koncertech bylo propagováno album Powerslave. Nejznámější písně z alba: 2 Minutes to Midnight a Aces High.

V roce 1985 nevydala kapela studiové album, ale vyšlo živé album Live After Death. O rok později, tedy v roce 86 vydala skupina album Somewhere in Time. Po několika turné byla kapela unavená a písně si byly podobné. Z toho je dostalo album Seventh Son of a Seventh Son (1988). Album se také dostalo na chvíli na první místo v prodejnosti. Nejznámnějsí songy: Can I Play with Madness, The Evil That Men Do, The Clairvoyant a Infinite Dreams.

V roce 1990 bylo vydáno album No Prayer for Dying, které ovšem nebylo tak dobré. Kapelu opustil Adrian Smith a nahradil ho Janick Gers. Album se umístilo na 2. místě. Nejznámější píseň: Bring Your Daughter… to the Slaughter (píseň byla 3 týdny na 1. místě a objevila se na soundtracku k filmu Noční můra v Elm Street 5) Rok 1992 přinesl album Fear of the Dark. Nejznámější písně: Fear of the Dark a Be Quick or Be Dead.

V roce 1993 opustil kapelu zpěvák Bruce Dickinson,a by se mohl věnovat sólové kariéře. Pro fanoušky to byla smutná zpráva. Ve stejném roce vyšly živáky A Real Live One a A Real Dead One (A Real Live Dead One) a Live at Donington, kde ještě zazněl Dickinsonův hlas.

V roce 1995 vyšlo album s názvem The X Factor, jíž s novým zpěvákem jménem Blaze Bayley, který vyhrál konkurz. Album nepůsobilo na fanoušky dobrým dojmem. Blaze uměl zpívat, ale jinak než Bruce, na kterého byli všichni zvyklí. Druhé a zároveň poslední album Blaze Bayleyho Virtual XI vyšlo v roce 1998. Většina lidí toho album nekoupilo kvůli nevydařenému a hodně kritizovanému songu The Angel and the Gambler. A tak se album dostalo ještě za X Factor. Nejznámější písně z alb Blaze Baleyho: Man on the Edge, Futureal a The Clansman. V roce 1999 tedy Bayley skupinu opustil a vrátil se Bruce i Arianem Smithem.

V roce 2000 vyšlo album Brave New Word, které se umístilo na místě sedmém. Také dostalo cenu za nejlepší metalové album roku 2000. Album doprovodilo turné, při kterém skupina vystoupila v Riu de Janeiru , kde jejich vystoupení sledovalo neuvěřitelných 250 000 fanoušků. Vystoupení vyšlo jako živé album Rock in Rio.

V roce 2003 přišlo album Dance of Death, které bylo oceněno za nejlepší metalové album roku 2003. Na albu se objevují většinou písně přesahující 5 minut, kromě dvou songů. Nejznámější písně: Dance of Death, Wildest Dreams a Rainmaker. K tomuto albu bylo také turné a záznam koncertu z Dortmundu byl vydán jako živák Death on the Road.

V roce 2005 bylo vydáno živé album Death on the Road, na kterém je záznam koncertu z Dortmundu. 28.sprna 2006 vyšlo 14. album A Matter of Life and Death. Nejznámější songy: Different Word a Reincarnation of Benjamin Breeg.

Pak se skupina vydala na turné po Severní Americe a Evropě. Kde zahrála na každém koncertu 10 skladeb z nového alba v nezměněném pořadí, a pak 5 klasických písní. V roce 2006 oznámila skupina že končí se spoluprací se Sanctuary Music a založila společnost Phantom Music Management.

6. června 2007 se uskutečnil koncert v Ostravě, při turné A Matter of the Beast. V roce 2008 se tu kapela ukázala v Praze 8. srpna v multifunkční hale v Edenu při příležitosti konání turné Somewhere Back in Time. Na tomto turné kapela po prvé navštívila Kostariku a Kolumbii.

V roce 2010 vyšlo album s názvem The Final Frontier. Na podporu alba byla uspořádána série koncertů The Final Frontier World Tour, která byla započata 9. června v Dallasu a skonšila 20. července ve Washindtonu D.C. Odtud se přesunuli do Evropy. Nejznámější písně alba: Satellite 15…The Final Frontier a El Dorado.

V roce 2012 vyšlo album En Vivo! založené na záznamu koncertu v Chille. V prosinci poté byla kapela nominována na Grammy v kategorii "Best Hard Rock/Metal Performance". V roce 2015 vyšlo 16. album The Book of Souls se singlem Empire of the Clouds a Speed of Light. V únoru 2016 se přidalo The Book of Souls World Tour, které zahrnovalo 35 koncertů.

V létě 2016 kapela představila mobilní hru Iron Maiden: Legacy of the Beast pinballovou hru stejného jména v roce 2018. Hry daly jméno novému turné, Legacy of the Beast World Tour, plánované koncerty ovšem byly v roce 2019 zrušeny kvůli pandemii Covid-19.

1. října 2020 vyšel živý záznam Nights of the Dead, Legacy of the Beast: Live in Mexico City.

Zpracoval: lama666; DevilDan;
Historie úprav

14.04.2021 - 08:15 DevilDan přidal 465 znaků
17.05.2011 - 20:58 lama666 přidal 5106 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.