Playlisty Akce
Reklama

I IAMX biografie

Biografie

Projekt vznikl v Londýně v roce 2004. Jméno I am X odkazuje na debutové album Sneaker Pimps "Becoming X". Corner vysvětlil, že v té době neměl pocit, že se stává X, ale že už X je, X je významově velice proměnlivá matematická jednotka.

Ve stejném roce vyšla debutová deska Kiss + Swallow ovlivněná melancholickou a temnou elektro hudbou 80. let s texty zaměřující se na psychologické hraní rolí, sexuální fantazii a pohlavní identitu, prozkoumávání osamělosti, agrese, touhy, smrtelnosti a závislosti. Mnoho textů z alba původně vzniklo pro čtvrté album Sneaker Pimps, ale texty neseděly do nového směru kapely. Nahrálo se v Cornerově domácím studiu v Londýně zvaném The Den.

Po vydání alba odstartovalo turné po Evropě a Americe, kde debut vyšel až 17. června 2008 spolu s novou písní Polaroids a remixem titulní písně od Moonbooticy, s doprovodnou kapelou složenou převážně z blízkých přátel hudebníka včetně Sue Denim z Robots in Disguise, Noela Fieldinga a Juliana Barratta z The Mighty Boosh, Jamese Cooka z Nemo, Mary Ambrose a herečky Julie Davis z Nighty Night.

Během turné Corner napsal a produkoval soundtrack k francouzskému filmu Sky Fighters: Akce v oblacích (Les Chevaliers du Ciel) a druhé album kapely Robots in Disguise "Get RID!".

Druhé album, The Alternative, vyšlo jako první v Evropě a to 28. dubna 2006. V květnu 2008 bylo skrze Metropolis Records převydáno, změnil se obal a byla přidána nová verze písně Spit It Out. V létě 2006 projekt představil novou sestavu, tedy Janine Gezang, Dean Rosenzweig a Tom Marsh. Rosenzweig a Marsh projekt opustili v roce 2010.

14. listopadu 2008 vydal IAMXův vlastní label, 61seconds, limitované živé album Live in Warsaw. Vystoupení bylo nahráno pro Polskie Radio Program III a později Cornerem namixováno. Exkluzivně se dalo sehnat skrze oficiální obchod projektu Boutique IAMX a to do vyprodání zásob.

Třetí deska, Kingdom of Welcome Addiction, vyšla 19. května 2009 s daleko těžším zvukem, než mají desky předešlé a upozornila na sebe singlem Think of England dostupným od 7. listopadu 2008 k volnému stažení.

Začátkem roku 2010 byly znovu ohlášeny změny v doprovodné kapele, Janine Gezang, Alberto Álvarez a Jon Harper, který byl v srpnu téhož roku nahrazen MAXem, bubnovacím strojem.

19. března 2010 byla představena zremixovaná a předělaná verze předešlého alba, Dogmatic Infidel Comedown OK, pod většinou předělávek se podepsal sám Corner pod novým pseudonymem UNFALL, pod remixy zase umělci jako Alec Empire, Terence Fixmer, Combichrist nebo Black Light Odyssey. Název alba je anagramem/přesmyčka názvu Kingdom of Welcome Addiction.

O IAMX4 se poprvé Corner zmínil ve svém tweetu z 14. dubna 2010, 19. října bylo na oficiálních facebookových stránkách odhaleno jméno alba, Volatile Times. V Evropě vyšlo 18. března 2011 a obsadilo 68. příčku německého Media Control Charts. Corner opakovaně prohlásil, že pro něj bylo emotivně těžké desku nahrát, šlo tam o velkou shovívavost k sobě samému a vrchol vnitřního boje práce osamotě.

Týden po vydání byla k volnému stáhnutí dostupná písnička Fire and Whispers, šlo ji najít na oficiálních webových stránkách projektu. 2. září 2013 digitálně vyšla předělaná verze s bonusy v podobě písní Avalanches, Volatile Times (IAMseX Unfall Rework) a Bernadette (Post Romanian Storm).

1. února 2012 byla oficiálně ohlášena práce na IAMX5, kterou od května lehce poodkryly vlogy vložené na oficiální youtube stránku projektu samotným Cornerem. 6. července 2012 bylo skrze jeden z vlogů odkryto jméno jedné ze skladeb, Come Home.

Album The Unified Field vyšlo nejdříve pro fanoušky, kteří přihazovali na PledgeMusic project, kde byl k mání setlisty nebo CD, 20. března 2013 a o dva dny později pro širší veřejnost.

Turné dostalo název Animal Impulses Tour a představilo nové členy kapely, Richarda Ankerse a Sammi Doll. 16. srpna 2013 byla skrze sociální sítě zveřejněna zpráva o přeplánování podzimního turné Screams pro Cornerovu diagnózu chronické primární insomnie, na kterou hledal léčbu.

17. prosince 2014 došlo k vypnutí oficiálních IAMX účtů na sociálních sítích, které skončilo o tři dny později oznámením nového fanoušky financovaného alba, Metanoia. Corner promluvil o tom, že vznikalo po jeho nemoci, takže hodně vypráví o dostání se z dlouhodobé insomnie a deprese. Stejně tak ho popsal jako nejkomplikovanější a nejupřímnější.

Album bylo 2. prosince 2016 rozšířeno o EP Everything Is Burning, na níž lze najít sedm doposud nevydaných prací a devět remixů z alba Metanoia.

22. prosince 2017 se z uměleckého pseudonymu Unfall stalo instrumentální a abstraktní album, na němž se Chris spojil s producentem Jimem Abbissem.

Osmé album, Alive in New Light, vyšlo 2. února 2018 a hned dvě písně se objevili v televizní sérii How to Get Away with Murder, celkově se doposud v této sérii objevilo 15 IAMX písní.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

23.01.2022 - 21:29 DevilDan ubral -5 znaků
29.06.2019 - 16:57 DevilDan přidal 5004 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.