Playlisty Akce
Reklama

H Haken biografie

Biografie

Haken je britská progressive metalová kapela, o které se mnohdy mluví jako o jednom z hlavních představitelů moderního progu vedle norských Leprous či australských Caligula's Horse. Jakkoliv nemohou členové Haken popřít ve svém zvuku inspiraci takovými velikány jako Dream Theater či Gentle Giant, jejich hudební přednes je velmi pestrý, jedinečný a originální, což z nich činí v prog-metalových kruzích velmi populární a oblíbenou kapelu. A přestože je hudbu těžké, ne-li nemožné objektivně hodnotit, skutečně excelentní schopnost všech členů Haken dokonale ovládat svůj nástroj (včetně vokálu) kapele nikdo neodpáře.

Historie kapely se začíná psát v roce 2004, kdy se tři přátelé ze školy, Richard "Hen" Henshall (hrající v té době v kapele To-Mera), Matthew Marshall a Ross Jennings, rozhodují, že si chtějí založit kapelu. Mladí muzikanti spolu často jamují, ale nakonec se společně dohodnou, že než kapelu oficiálně založí, měli by nejdřív zdokonalit své hráčské a skladatelské schopnosti. Následující tři roky Henshall, Marshall a Jennings věnují pilnému studiu. Poté se znovu setkávají, ale Jennings kapelu záhy opouští, neboť jeho kytarové schopnosti jsou hluboko pod úrovní zbývajících dvou členů. Haken však doplňuje sestavu klávesistou Peterem Jonesem a jeho přítelem Raymondem Hearnem, který zaujímá post bubeníka, a Jennings dostává nabídku vrátit se ke kapele, tentokrát však jako zpěvák. Tato nabídka nezůstává nepřijata. Mladé kapele tak zbývá sehnat basistu, kterým se brzy stává Henshallův spoluhráč z To-Mery Thomas MacLean.

Haken vydali své první, nepojmenované demo, v roce 2007. Toto demo mělo relativně velký úspěch, a tak jej v roce 2008 následovalo druhé demo, tentokrát již pojmenované - Enter the 5th Dimension, které sklidilo ještě mnohonásobně větší úspěch. Po jeho vydání kapelu opouští Marshall s Jonesem, aby se věnovali jiným hudebním projektům. V tu samou chvíli opouští kapelu Linear Sphere její kytarista Charlie Griffiths z důvodu touhy směřovat hudebně trochu jiným směrem. Tento směr záhy Griffiths nachází v Haken, jejichž novým kytaristou se brzy nato stává. V podobné době se přes inzerát ke kapele připojuje klávesista Diego Tejeida a Haken již nic nebrání v cestě.

V roce 2010 vychází první dlouhohrající album Haken Aquarius. Jde o koncepční album o rybáři, který nalezne v řece mořskou pannu, v jejíž moci je zachránit svět před katastrofou. Album kombinuje hravý metal, hloubavý prog a komplikovaný jazz, díky čemuž sklízí veskrze pozitivní recenze. Ještě větším úspěchem je však následující album Visions (2011), tentokrát zaměřené na osud chlapce, kterému se ve snu zjeví vidina vlastní smrti. V tomto albu Haken o něco jasněji definují svůj nezaměnitelný styl, nepozbývá však experimtenálních prvků; na albu například hraje smyčcový kvartet či lesní roh.

Kapele se kupí úspěchy, ale v roce 2013 se jim podaří doslova a do písmene otřást progressive metalovou scénou s vydáním alba The Mountain. Monumentální album o překonávání životních překážek získalo tak pozitivní recenze, že ho několik metalových magazínů navrhovalo jako kandidáta na album roku. Na albu je znát obrovský posun kapely v podstatě ve všech směrech - skadatelský um je na vyšší úrovni, texty se zdají být inteligentnější, zvuk dokonalejší. Pro mnohé je The Mountain dodnes tím nejlepším albem, které kdy kapela vydala.

Po vydání The Mountain opouští kapelu basák Thomas MacLean. Jeho místo relativně brzy zaplní Conner Green a kapela se může soustředit na nové EP Restoration, které vychází v roce 2014. To je opět úspěchem, ovšem Haken neusínají na vavřínech a ihned po vydání Restoration začínají pracovat na albu Affinity, jež vychází v roce 2016. Affinity je prvním albem, kde se na písňové struktuře podílejí úplně všichni členové skupiny, a je to znát - album je pestré, plné různých vlivů, o přímočarosti se zde nedá mluvit. Jak už je pro kapelu tradicí, album je opět koncepční a pojednává o vzahu člověka a stroje.

V tuto chvíli už jsou Haken známou, zavedenou kapelou, která předskakuje například Symphony-X či Devinovi Townsendovi. Proto vzbudí značný rozruch, když kapela oznamuje nové album Vector, které spatřuje světlo světa v roce 2018. Tvrdé, krátké a úderné album popisující příběh podivného doktora, který má v plánu provádět na svém pacientovi jakýsi zlověstný pokus, se rychle stane populárním. Má však dle fanoušků jednu slabinu; končí až moc rychle a náhle. Tento pravděpodobně velmi účelný problém však Haken efektně vyřeší v roce 2020, kdy vychází album Virus, které, při bližším prostudování, volně navazuje na Vector a zdá se být jeho pokračováním jak po hudební, tak po textové stránce.

Na albu Virus je však vidět útlum vlivu kláves a mezi fanoušky se začínají objevovat spekulace o příčině. Situace vyvrcholí v roce 2021 oznámením, že klávesista Diego Tejeida po dlouhých 13 letech v kapele končí kvůli velmi rozdílným hudebním vizím. Pro mnohé jde o velké zklamání, neboť právě Tejeidovy nápadité a chytré syntezátorové aranže nepopiratelně tvořily velkou část zvuku Haken. Ke kapele se však vrací zkušenostmi posílený klávesista Peter Jones a kapela slibuje, že se něco chystá. Jako důkaz, že se na novém albu urputně pracuje, vypouští kapela 26. dubna 2022 do světa singl Nightingale.

Zpracoval: Statista;
Historie úprav

06.05.2022 - 16:58 Statista přidal 0 znaků
06.05.2022 - 16:57 Statista přidal 2 znaků
06.05.2022 - 16:56 Statista ubral -1 znaků
06.05.2022 - 16:55 Statista ubral -7 znaků
06.05.2022 - 16:54 Statista přidal 15 znaků
06.05.2022 - 16:53 Statista přidal 5374 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.