Playlisty Akce
Reklama

G Green Day biografie

Biografie

Píše se rok 1987 a dva čtrnáctiletí kamarádi Billie Joe Armstrong a Mike Dirnt zakládají v městečku Rodeo v Kalifornii dvoučlennou skupinu s názvem Sweet Children.

O dva roky později se k nim přidává bubeník John (známý jako Al Sobrante). Po jedné z písní se kapela přejmenovává na Green Day.
Po krátké době, kvůli studiu na vysoké škole, bubeník Al Sobrante skupinu opouští, a nahrazuje ho Tré Cool.

První dvě alba 39/Smooth (1990) a Kerplunk (1992) nejsou příliš úspěšná, ale skupina to nevzdává a v roce 1994 do světa pouští album třetí - Dookie. To se rychle stává platinovým, a díky podpoře MTV jsou uveřejněny i první videoklipy (Longview a Welcome To Paradise); Green Day se tak stává jednou z nejpopulárnějších punkových skupin. Jenom v USA se zmíněného alba prodává přes 5 miliónů kopií a je oceněno na Grammy Awards 1994.

Další album na sebe nenechává příliš čekat, a s názvem Insomniac vychází již o rok později (1995). Píseň J.A.R se objevuje ve filmu Angus a zabydluje se na 2. místě americké hitparády.

Na jaře roku 1996 kapela ruší z důvodu vyčerpání své evropské turné a na konci roku pracuje na novém albu; to nese název Nimrod a jeho největším hitem je píseň Good Riddance (Time of Your Life), ve které se zpívá o žití života naplno. Album je hudebně barvité a kromě třeba právě zmíněné akustické, obsahuje i hardcoreovou nebo skapunkovou píseň.

V roce 2000 do světa vyráží album Warning. První singl Minority se stává extrémně úspěšným, a už ve čtvrtém týdnu billboardy American modern rock charts praví, že žádná jiná píseň od Green Day neudeřila na první příčky hitparád tak rychle.

O rok později na svět přichází výběrové best of album International Superhits.
2. července 2002 jsou tu Green Day s dalším albem, tentokrát pojmenovaném Shenanigans. Píseň Espionage je použita ve filmu i jeho oficiálním soundtracku Austin Powers: Špión, kterej mě vojel.

V roce 2003 kapela pracuje na novém albu Cigarettes and Valentines, ale těsně před jeho vydáním někdo ukradne záznamy písní. Billie Joe Armstrong po této události jezdí autem po státech a dost pije. Při tomto toulání vymýšlí píseň American Idiot. Politická a protibushovská deska American Idiot (2004) zaznamenává obrovský komerční i fanouškovský ohlas a Green Day se tak stávají jednou z nejznámějších světových kapel. Hity bourají hitparády a následuje celosvětové turné, při kterém kapela nemine ani Českou republiku.

DVD/CD s poněkud provokativním názvem Bullet In A Bible vychází v roce 2005. Dva roky na to, je skupině svěřena úvodní píseň v americkém animovaném filmu Simpsonovi ve filmu. Dalším počinem kapely je 18ti písňová kompilace Transmissions.

21st Century Breakdown kapela vydává 15. května 2009. Album bylo hodnoceno většinou pozitivně, drželo se průměrného hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Po vydání album dosáhlo prvního místa ve čtrnácti zemích a v každé dosáhlo zlaté nebo platinové desky. Wal-Mart odmítl 21st Century Breakdown, protože bylo označeno nálepkou Parental Advisory a Green Day byli požádáni, aby vydali ještě cenzurované album. Kapela si ale nepřála změnit žádné texty z alba a odpověděli prohlášením: „Na naší nahrávce není nic špatného… Chtějí, aby umělci cenzurovali své nahrávky, aby mohly být zveřejněny. Prostě jsme řekli ne. Nikdy předtím jsme to nedělali. Cítíte se jak v roce 1953 nebo tak něco.“ Green Day začali v dubnu 2009 koncertovat v Kalifornii.

V červenci 2009 se kapela vydává na světové turné, které začalo v Severní Americe a pokračovalo do celého světa. Probíhalo po zbytek roku 2009 a také začátkem roku 2010. 29. června 2010 se Green Day opět ukazují také v Praze, kde před 14 000 lidmi předvedli téměř tříhodinovou show. Na internetu kolovaly zvěsti, že následující live DVD bude právě z Prahy (s čímž by asi souhlasil každý, kdo tento koncert navštívil), bohužel se tak ale nestalo.

V roce 2009 se skupina setkává s oceněným režisérem Michaelem Mayerem a s mnoha účinkujícími a posádkou z muzikálu Spring Awakening, oceněného cenou Tony, aby vytvořili divadelní verzi alba American Idiot. American Idiot byl uveden v Berkeley Repertory Theatre koncem roku 2009. Představení vypráví rozšířený příběh originálního alba, s novými postavami jako Will, Extraordinary Girl a Favourite Son.

20. dubna 2010 je American Idiot uveden na Broadwayi a Green Day vydávají soundtrack muzikálu, s bonusem nové písničky od Green Day nazvanou When It's Time.

Během cen Spike TV Video Game 2009 bylo oznámeno, že Green Day byli ustanoveni, aby měli svou vlastní Rock Band video hru, jako následovníci po poslední Rock Band hře, The Beatles: Rock Band. Hra byla vydána 8. června 2010. Hra obsahuje celé album Dookie, American Idiot a 21st Century Breakdown, stejně tak jako vybrané písně ze zbytku diskografie Green Day.

V říjnu 2010 Mike při rozhovoru pro Radio W zmiňuje, že dokončili proces psaní devátého studiového alba a řekl: „Vždy pracujeme na písních, když je správný čas a když je muzika správná, vydáme to. Rád si myslím, že máme právě teď dost materiálu, abychom uveřejnili skvělou nahrávku, ale chceme jít zpátky domů a ujistit se, že je to pro každého perfektní, než to vydáme.“ V rozhovoru také Dirnt zmínil, že nové živé album bude „s největší pravděpodobností“ zveřejněno s živým filmem.

Krátce po rozhovoru, se konalo živé vysílání Ustream s kapelou, kde bylo oznámeno, že již napsali 30 písniček pro deváté album a že zaznamenali každou show (audio a video) pro živé album. Live CD/DVD a CD/Blu-ray nazvané Awesome as Fuck bylo vydáno 22. března 2011.

V únoru 2012 Green Day začínají nahrávat nové album. Nahraného materiálu se však nahromadí tolik, že se skupina rozhodne vydat trilogii alb ¡Uno!, ¡Dos! a ¡Tré!, které byly vydány 21. září, 9. listopadu a 7. prosince 2012. V červnu Green Day zalamují rekord na svém koncertu v Emirates Stadium ve Spojeném království, na který bylo prodáno na 60 000 lístků. Kapela také na několika svých koncertech zahrála celé album Dookie.

Demolicious, kompilační album obsahující písně z alb ¡Uno!, ¡Dos! a ¡Tré!, bylo vydáno 19. dubna 2014. Obsahuje i dosud nevydanou píseň State of Shock a také akustickou verzi Stay the Night z alba ¡Uno!.

První koncert roku 2015 byl odehrán 16. dubna a od dva dny později byla kapela uvedena do Roc and rollové haly slávy (Rock and Roll Hall of Fame). 24. dubna Rob Cavallo uvedl, že Green Day nahrávají dvanácté album a po poslechu pěti dem může fanoušky ubezpečit, že se kluci vrátí s úžasnou hudbou. 24. prosince 2015 kapela vydává vánoční písničku Xmas Time of the Year.

11. srpna 2016 vyšel první singl Bang Bang z alba Revolution Radio, které vyšlo 7. října 2016. Na jeho nahrávání se nepodílel Jason White, jenž se vrátil do pozice člena koncertního týmu. 9. prosince 2018 vychází druhá kompilace největších hitů God's Favorite Band s doposud nevydaným Back in the US.

Zpracoval: danielson;
Historie úprav

29.06.2019 - 15:08 DevilDan ubral -248 znaků
18.08.2010 - 16:10 danielson přidal 6943 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.