Playlisty Akce
Reklama

F Franz Ferdinand biografie

Biografie

Členové kapely hráli v různých kapelách během 90. let, když se poté Alex Kapranos a Paul Thomson potkali na večírku, začali blízké přátelství a společné hraní v kapele Yummy Fur. Ve stejné době naučil Alex svého kamaráda Boba Harda hrát na baskytaru. S kytaristou Nickem McCarthym se Alex setkal v roce 2001, kdy se Nick vrátil ze studií jazzu v Německu.

V květnu 2003 plnohodnotná kapela podepsala smlouvu s nezávislou společností Domino Recording Company. Na konci roku vydala kapela svoje první EP a singl Darts of Pleasure.

Svoje debutové album kapela odjela nahrávat do Gula Studios ve Švédsku s producentem Tore Johanssonem. V lednu 2004 vyletěl první singl z připravované desky, Take Me Out, který dosáhl třetí příčky v britském hudebním žebříčku. Následovala ho deska, Franz Ferdinand vydaná v únoru 2004, která zaujala také třetí místo. Bídného výsledku se dočkala jen v americké Billboard 200. 7. září 2004 bylo album ohodnoceno cenou Mercury Music Prize a Take Me Out obdržel prvenství v australské Triple J Hottest 100.

Většinu roku 2005 kapela strávila ve studiu v Glasgow, kde tvořila druhé album, You Could Have It So Much Better, vydané 3. října 2005. V Británii se album udrželo na první příčce a celosvětově se prodalo přes 2 miliony kopií. Na jeho podporu byly vydány čtyři singly, z nichž první byl vypuštěn Do You Want To.

26. ledna 2009 bylo vydáno třetí album, Tonight: Franz Ferdinand, které se nahrávalo v Glasgow od poloviny roku 2007. Před vydáním kapela vypustila ochutnávku v podobě singlu Ulysses, který se nejlépe umístil ve Španělsku a Japonsku. Druhý singl No You Girls dosáhl úspěchu v hudebních žebříčcích i rádiích. Tento singl kapela odehrála i na Radio 1's live lounge, kde zazněla živě i cover verze hitu od Britney Spears Womanizer. V únoru 2009 vystoupili jako hlavní hvězda na Glastonbury Festival. Poté vyjeli na 19 zastávek po USA v rámci turné na podporu alba, ve kterém bylo zahrnuto vystoupení na Coachella Festivalu. 1. června 2009 vyšlo kompilační album Blood s dub verzemi písní z alba Tonight: Franz Ferdinand.

V únoru 2010 bylo oznámeno, že se pracuje na novém albu. V květnu 2012 se vrátili ke koncertování a vystoupili na letních festivalech včetně Field Day festivalu v londýnském Victoria parku. Během turné byly představeny nové písně, Evil Eye a Love Illumination. Čtvrté album Right Thoughts, Right Words, Right Action bylo oficiálně ohlášeno 16. května 2013 společně s přebalem, track listem a oficiálním datem vydání, které padlo na 26. srpna 2013.

9. března 2015 se Franz Ferdinand spojili s kapelou Sparks pod jménem FFS s plánem vydat studiové album a odjet letní turné po Evropě. První singl byl vypuštěn 13. dubna pod názvem Johnny Delusional.

V červenci 2016 sestavu opustil kytarista Nick McCarthy kvůli své rodině a jiným hudebním závazkům. 14. října vyšel singl Demagogue, píseň protestující a satirizující kandidaturu Donalda Trumpa.

Dva dny před začátkem turné, 19. května 2017, kapela ohlásila svou novou pětičlennou sestavu s Dino Bardotem na postu kytaristy a Julianem Corriem za klávesami, syntetizátory a kytarou. 25. října vyletěl první singl z pátého studiového alba Always Ascending stejného jména. Album vyšlo 9. února 2018 společně s daty světového turné.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

18.05.2020 - 22:11 DevilDan přidal 3388 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.