Playlisty Akce
Reklama

F Frankie Goes To Hollywood biografie

Biografie

Frankie Goes to Hollywood byla britská synth-popová založená v Liverpoolu v roce 1980. Původními členy kapely byli Holly Johnson (vokály), Paul Rutherford (zadní vokály), Peter Gill (buby, perkuse), Mark O'Toole (basová kytara) a Brian Nash (kytara).

Jméno kapely je odvozeno z článku z magazínu The New Yorker "Frankie Goes Hollywood" a obrázku Franka Sinatry. Zpěvák Johnson vydal ještě před zformováním kapely dvě sólová alba a působil v kapele Big in Japan. K němu se přidali lokální hudebníci a ze začátku si říkali Sons of Egypt.

Bouřlivé začátky zažily několik změn v seskupení, jednu dobu kapela měla i ženskou vokalistku, Soniu Mazumder. V roce 1982 formace nahrála John Peel Session pro BBC1 s originály Krisco Kisses, Two Tribes, Disneyland a The World Is My Oyster.

V únoru 1983 byla kapela vyzvána k natočení videa k singlu Relax v rámci show The Tube na Channel 4. Píseň sama o sobě se dostala do top40 a BBC ji zařadilo na 35. místo playlistu Top of the Pops.

Zlom nastal 11. ledna 1984, kdy píseň hrál DJ BBC Radio 1 Mike Read ve své show a všiml si designu předního coveru od Yvonne Gilbert. Read byl pobouřen "sexuální" povahou obalu desky i tištěných textů, což ho přimělo odstranit disk z databáze živě pouštěných záznamů a deska byla označena za "obscénní". O dva dny později – skoro tři měsíce po vydání singlu a pouhých osm dní po vystoupení skupiny na Top of the Pops - BBC zakázala singl ve všech svých televizních a rozhlasových stanicích.
Pro kapelu to bylo ovšem dobrý krok - Relax ihned vyskočila na první příčku britských žebříčků a držela se tam pět týdnů, během kterých ho BBC nemohla nikde uvádět.
BBC zrušila svůj zákaz na konci roku 1984, kdy kapele dovolila zahrát píseň na vánočním Top of the Pops.

Dalším úspěšných okamžikem v kariéře kapely byl anti-konfliktní singl Two Tribes z května 1984, který stál hlavně proti nukleární válce. Díky němu a návratu Relax si FGTH drželi pozice v hitparádách až do konce 60. let. Třetím singlem se stala balada The Power of Love.

Svůj návrat na scénu zpečetila kapela vystoupením v roce 1986 na Montreux Rock Festival, který se stal předzvěstí vydání nových singlů, jmenovitě Rage Hard nebo Warriors of the Wasteland.

V říjnu 1986 navíc vyšlo album Liverpool obsahující všechny velké a úspěšné singly. Doba turné k propagaci ovšem nebyla optimistická a kapele hrozil rozpad. Johnson se během tohoto období držel v zákulisí výrazně oddělený od zbytku kapely, napětí se vyhrotilo během zákulisní hádky mezi Johnsonem a O'Toolem ve Wembley Areně v lednu 1987, což odráželo obecně kolabující vztah mezi hlavním zpěvákem a zbytkem kapely. Bylo to tak špatné, že byl osloven kolega z Liverpoolu Pete Wylie, aby nahradil Johnsona, ale nabídku odmítl. Turné kapela nakonec dokončila, ale Johnson skupinu opustil.

Po rozpadu dostal Johnson nabídku na sólovou tvorbu u MCA Records. Každopádně vznikl tu soudní spor s původním vydavatelstvím FGTH, které si myslelo, že je Johnson povinen vydávat u nich, aby naplnil původní kontrakt. Po dvou letech dal Nejvyšší soud Johnsonovi za pravdu a rozhodl, že vysoce omezující podmínky smlouvy představují nepřiměřené omezení obchodu. Soudní případ také účinně osvobodil zbývající členy FGTH od jejich smlouvy ZTT.

V roce 2003 dal program Bands Reunited Johnsona, Rutherforda, Gilla, Nashe a Marka O'Toolea znovu dohromady v naději, že je přesvědčí o dalším turné. K opětovnému setkání však nedošlo. Johnson i Nash měli výhrady k show vykonstruovaným způsobem diktovaným formátem televizní show.
Koncert se uskutečnil až o rok později na oslavu 25. výročí ve Wembley Areně ve složení tří původních členů. Johnson vysvětlil skrze internet proč se nemůže zúčastnit, stejně tak Nash. Zpěváka tak nahradil Ryan Molloy.
Stejná sestava hrála i v roce 2005 po festivalech v Evropě, včetně festivalu Big Gay Out v Londýně.

Během roku 2007 se kapela stále více soustředila na vydání nového alba. Nicméně začátkem dubna 2007 přišla zpráva, že Gill, Rutherford, J. O'Toole a Molloy založili Forbidden Hollywood, aby hráli své nové písně spolu se starým materiálem FGTH. Byla oznámena i data koncertů, která byla v červnu 2007 byla zrušena.

Zpracoval: DevilDan;
Historie úprav

02.01.2022 - 12:40 DevilDan přidal 4301 znaků

Diskografie

Nejúspěšnější hity

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.